Hayırseverler bizim aracılığımız ile vatandaşa yardım ediyor

Güncel 4 Ekim 2017 15:57
Videoyu Aç Hayırseverler bizim aracılığımız ile vatandaşa yardım ediyor
A
a

Kaya un değirmeni sahibi Kahyan Sarı: “Kırşehir’de hayırseverlerinde bizim aracılığımızla durumu olmayan vatandaşlara yardım eli uzatıyor” dedi.

Kırşehir Kuşdilli Mahallesi’nde bulunan Kaya Un Değirmeni 60 yıllık tarihi, ilk günden itibaren aynı aile tarafından kuşaktan kuşağa işletilmeye devam ediyor.
Uzun yıllardır aktif olarak işletilen un değirmeni, bugün de vatandaşlara hizmet etmeyi sürdürüyor. Günümüzde, değirmenin işletmeciliğini ise Kayhan Sarı yürütüyor. Babasının bu görevi dedesinden devraldığını kaydeden Kahyan Sarı, kendisinin bu mesleği yapan 3'üncü kuşak kişi olduğunu kaydetti. Değirmenciliğin, kendileri için bir aile geleneği olduğunu aktaran Sarı, vatandaşların da hayırseverliğinden bahsetti. Babadan mesleği devralan Sarı, değirmenin hala aktif olarak çalışmasını, babasının ve dedesinin titiz çalışmalarına bağlıyor.
Değirmende neler yapılıyor?
Kaya Değirmeni Sahibi Kayhan Sarı: “Değirmende bulgur, yarma, düğür, un, hayvanların yemi gibi ihtiyaçları karşılıyoruz. Vatandaşın kendi getirdiği buğdayını yarma yapıyoruz, kendi evinde kaynattığı bulguru burada düğür olarak hazırlıyoruz. Vatandaşa hizmet ediyoruz. Sezonluk çalışıyoruz. 6. aydan başlayıp 10. ayın sonuna doğru bitiriyoruz. Köylünün kendi ektiği tarlasından çıkanı alıp bize getiriyorlar. Bizde burada işliyoruz.  Mesela buğdayı tarladan çıktığı gibi getirir. Buğdayı eleriz, yıkarız, üğüdürüz, elekte de un ile kepeğini ayırt ederiz. Öyle çıkar.
Herkes hazırcı oldu
Kaya Değirmeni Sahibi Kayhan Sarı vatandaşların hep hazırcı olduğunda da şikayet etti. İnsanların artık hazırcı olduğunu ifade eden Sarı insanlar artık böyle şeylerle çok uğraşmıyor. Marketlerden unculardan hazır alıyorlar. Şöyle baktığımızda sağlık açısından doğaldır, vatandaşlarımız kesinlikle doğalı tercih etmelidirler. Hiçbir katkı maddesi yoktur. Hepsi doğaldır” dedi.
60 yıldır burada hizmet ediyoruz
Kırşehir Kuşdilli Mahallesi’nde bulunan Kaya Un Değirmeni 3 kuşaktır Kırşehirlilere hizmet ediyor. 60 yıldır vatandaşa hizmet ettiklerini belirten Kaya: “3. Kuşak benim. Öncesi su değirmeni iken sondadan elektrikli değirmene döndü. 3 kuşaktır devam ediyoruz. Babam ve ben vatandaşın hizmetini karşılamaya çalışıyoruz” dedi.
3 kuşaktır devam ediyoruz
Kaya Değirmeni Sahibi Kayhan Sarı 3 kuşaktır değirmen işlettiklerini söyledi. Dededen babaya sonra kendine geçtiğini söyleyen Kayhan Sarı: “Dedem Mehmet Sarı’dan babam Kadir Sarı’ya daha sonra da bana devredildi. 4. Kuşak oğlumu ise bu işe bulaştırmayacağım” dedi.
Hayırseverler bizim aracılığımız ile vatandaşa yardım ediyor
Kırşehir’de hayırseverlerinde durumu olmayan vatandaşlara yardım eli uzattığını söyleyen Kaya Kırşehir’den hayırsever İbrahim Özdemir’inde vatandaşlara her yıl yardımcı olduğunu söyledi. Kaya: “Her yıl durumu olmayan vatandaşlara 3 ton bulgurluk, 1,5 tonda ekmekli un dağıtır. Burada ihtiyacı olanlara gelirler alırlar. 8-10 yıldır vatandaşlara yardımcı olur. Fakirlere buğday, bulgur, un hepsini dağıtır. Allah daha çok versin gönlüne göre versin. Bu yıl en az 100 kişiye yardımcı oldu. Tabi bu yardımı her yıl değişiyor” dedi.
(HABER:SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri