Harun Çiftçi, Güdümlü İstihdam Programlarıyla Kadınlarımız daha Güçlü Olacaktır dedi

Güncel 21 Mayıs 2018 17:06
Videoyu Aç Harun Çiftçi, Güdümlü İstihdam Programlarıyla Kadınlarımız daha Güçlü Olacaktır dedi
A
a

27. Dönem Ak Parti Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Harun Çiftçi yapmış olduğu yazılı açıklamasında şunları söyledi: Dünya ticareti pastasından pay alabilmek, gelişmiş ekonomilerle rekabeti sağlayabilmek ve küresel anlamda güç olabilmek için girişimcilerin/işletmelerin piyasaya yüksek katma değere sahip ürünler sunması gerekmektedir.

Piyasaya yüksek katma değerde ürün sunabilmek için; daha fazla kalifiye personele, yüksek teknoloji üretim araçlarına, devlet katkılarına ve mentörlük hizmetleri gibi unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Bunlarla birlikte dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, toplumların ilerleyip gelişmesinde temel rol almalıdırlar. Fakat kadınların ekonomik yaşama katılımları, ekonomik özgürlük edinmeleri, toplumsal ve ekonomik kalkınmadan yararlanma düzeyleri nüfuslarıyla aynı paralellikte değildir. 
Toplumsal ve ekonomik kalkınma sürecinde kadınların etkin biçimde yer alması, kadınların iş gücüne katılımının ve istihdamının artırılması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilebilmesinde önemli bir unsurdur.
Küresel güç haline gelmiş ülkelerdeki kadınların istihdama katılım oranı ülkemizde yüzde 25, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerinde yüzde 55, Amerika’da ise yüzde 53 civarındadır. 
Bu kapsamda, Kırşehir’e yapılmasını düşündüğümüz bir destek ofisiyle bayanların istihdama kazandırılmasına yönelik mentörlük eğitimi verilecektir. Mentörlük, deneyimlerin paylaşılması yoluyla sektörlere ve hedef kitlelere dönük yeni çözümlerin ve arayışların geliştirilmesi, yenilikçi uygulamalardan haberdar olunması, mesleki ve teknik gelişimin sağlanması, girişimcilik anlayışının yaygınlaştırılmasını amaçlayan bir süreçtir. 
Kırşehir genelinde yapacağımız Girişimcilik ve İhtiyaç Analizi çalışması ile özel sektör ve İl bünyesindeki sorunlar tespit edilip çözümüne yönelik öneriler sunulacaktır. Bu öneriler doğrultusunda teşvik ve desteklere yönelik araştırmalar yapılarak strateji oluşturulacaktır. Kırşehir’de girişim yapılabilecek fırsat alanları belirlenecektir. Belirlenen fırsat alanları doğrultusunda girişimci bayanların faydalanabileceği, kamu kurum ve kuruluşlarından alınabilecek destekler konusunda danışmanlık hizmeti verilecektir dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri