Başbakan Yıldırım, Vali Şentürk’ten Brifing aldı

Kategori: Güncel - Tarih: 8 Ocak 2018 13:09
Başbakan Yıldırım, Vali Şentürk’ten Brifing aldı

Programında Kırşehir Valiliğini ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım, Vali Necati Şentürk ile görüşerek il hakkında brifing aldı.

Başbakan Binali Yıldırım, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Ahi Evran- Veli’nin diyarı Kırşehir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kırşehir’e yatırımların tüm hızıyla devam edeceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “İklimi sert, insanı mert Kırşehir’de herkesi Ahi Evran selamı ile selamlıyorum. Büyük Usta Neşet Ertaş’ın da dediği gibi anavatanımsın, baba yurdumsun, ozanlar diyarı Şirin Kırşehir’e yakışır hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Bizim asıl amacımız Türk milletine hizmet etmektir. Cacabey ilimdir, Neşet Ertaş irfandır, Aşık Paşa dildir, Ahi Evran-ı Veli de bu toprakların mayası, hamurudur. Ahilik, bugün bile hayatımıza değer katan bir kültürdür. Ahiliği anlamayan hayatı anlamaz, Kırşehir’i hiç anlamaz. Ahiliği anlamayan bu milleti tanıyamaz. Ahi Evran, Ahiliğin tarifini şöyle yapmış; Ahi, dağıtan değil toparlayandır, yıkan değil yapandır. Kırşehir’de de birçok alanda önemli gelişmeler yaşandı. Kırşehir, tarım ve hayvancılıkta çok gelişti. Bu konuda verdiğimiz destekler devam ediyor. Kırşehir’de son yıllarda 16 sağlık tesisini tamamladık, 3 binden fazla konut yaptık, 26 adet spor tesisi, 1500 adet yeni derslik yaptık. 2006 yılında Ahi Evran Üniversitesini kurduk, yurt kapasitesini artırdık. Hayırlı, uğurlu olsun. Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri olan Neşet Ertaş’a vefa göstermek bizim görevimizdir. Bu kapsamda, Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evini Kırşehir’de açarak vatandaşlarımızın huzuruna sunduk. Kırşehir’in sulama sorununa çözümler üreterek 120 bin dönümden fazla araziyi suyla buluşturduk. Böylece Kırşehirli çiftçilerimize yılda ilave 51 milyon TL gelir artışı sağladık. Kırşehir’in bölünmüş yollarını da tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Bütün hizmetlerimiz vatandaşlarımız içindir.” dedi.

Vali Necati Şentürk de konuşmasında, Başbakan Binali Yıldırım’ı il Kırşehir'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Kırşehir’e verdiği desteklerden dolayı Başbakana teşekkür etti.

 Başbakan Kırşehir ziyaretinde Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ve Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Vali Necati Şentürk, Kırşehir Ak Parti Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, 24. Dönem Milletvekili Hacı Turan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, çok sayıda bürokrat ve il protokolü eşlik etti. 

http://asikpasagazetesi.com/haberprint/basbakan-yildirim--vali-senturk-ten-brifing-aldi-31983.html