Güvenilir Lezzet ''Kırşehir Yöre Sucukları''

Güncel 20 Eylül 2018 15:27
Videoyu Aç Güvenilir Lezzet ''Kırşehir Yöre Sucukları''
A
a

Kırşehir'de 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarında Stant Açan Kırşehir Yöre Sucukları Fuara Damgasını vurdu.

Kırşehir'de 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarında Stant Açan Kırşehir Yöre Sucukları Fuara Damgasını vurdu. Kırşehir Halkının yoğun ilgi gösterdiği Kırşehir Yöre Sucukları vatandaşın beğenisini topladı.  Kırşehir, Kasaplar Lokantacılar Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı ve Kırşehir Yöre Sucukları Firma Sahibi Hasan Ünlü, Gazetemize yaptığı açıklamada Kırşehir Yöre Sucukları hakkında bilgiler vererek doğru sucuk seçimi hususunda Kırşehirli vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Ünlü, İnsan sağlığına azami derecede önem vereni damak tadından ve kalitesinden ödün vermeyen, müşteri memnuniyeti ön planda tutan bir firmayız. Planlarımızı gelecek 10 yıl üzerine kurduk şehrimizin Türkiye genelinde söz sahibi markası olmak dedi.
SADECE DANA ETİNDEN YAPILMALI'
Sucuğun yalnızca yüzde 100 dana etinden yapılması gerektiğinin altını önemle çizen Hasan Ünlü, “Maalesef son yıllarda sucukta hileli üretimlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Tüketiciler bilmelidir ki sucuk sadece danadan yapılır. Yapım esnasında, kıyma, yağ, katkı maddeleri, starter kültür ve baharatların karıştırılmasıyla elde edilen hamur, doğal kılıflara doldurulup belirli bir sıcaklık, nispi nem ve hava akımında olgunlaştırılır. Özetle, sucuğun içeriğinde dana etinin dışında sadece gerekli baharatlar bulunmalıdır. Bu kriterin dışında kalan sucuğa hiçbir şekilde itibar etmemek gerekir” dedi. 

Günümüzde sucuğun fermente ve ısıl işlem görmüş olarak iki şekilde üretildiğini belirten Hasan Ünlü “Fermente sucuk üretiminde, sucuğun olgunlaştırılması doğal ortamda ya da endüstriyel bazda oluşturulmuş doğal şartlarda yapılır. Üretme sürelerinin kısaltılması ve daha ekonomik üretim yapmak için tercih edilen yöntem ise, ısıl işlem uygulamaktır” dedi.

'MOZAİK YAPI GÖRÜLMEZ'
Bazı üreticilerin, dana etinin içerisine başta tavuk olmak üzere farklı malzemeler de kattığını belirten Hasan Ünlü “Tavuk karıştırılmış ürün renk itibariyle bir albeniye sahiptir. Tüketicilerin bu albeniye kanmaması önemli” diyerek iyi bir sucukta aranması gereken özellikleri sıraladı. Hasan Ünlü “Tüketiciler, kaliteli bir sucuğu öncelikle renginin parlaklığından ve doğallığından anlayabilirler. Sucuğa dıştan bakıldığında rengi kırmızımsı kahverengi olmalı, kesildiğinde çevresi ve ortası arasında belirgin bir renk farkı olmamalı. Yüzde yüz dana etinden yapılan kaliteli bir sucuğun dilimlerinin yüzeyinde mozaik yapı görülmez, içerisindeki yağ dağılımı dengeli ve et miktarına göre az olur” dedi. 

'PİŞİNCE YAĞ BIRAKMAZ'
Sucuğun dış yüzeyinin kuru olması gerektiğinin de altını çizen Hasan Ünlü “Sucuk elle kontrol edildiğinde çok yumuşak ya da çok sert olmaması önem taşır, kesildiğinde ise, daha yumuşak yapıda olan orta bölümü bıçağa bulaşmamalı” şeklinde konuştu. İyi bir sucuğun pişirildiğinde aşırı yağ bırakmayacağını özellikle vurgulayan Ümit Gürbüz, sucuk yağının piştikten sonra da çabucak donmaması gerektiğini söyledi. 

Hasan Ünlü ayrıca, sucuğun yüzeyinde oluşabilecek küflenmeye karşı da dikkat çekerek, küflü yapının gözle rahatlıkla görülebileceğini söyledi. Sucuğun kılıfı altında yağ toplanması olmaması gerektiğini de vurgulayan Gürbüz, patlak ya da zedelenmiş kılıfa sahip sucukların satın alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

'SERİN YERDE MUHAFAZA ETMEK YETMEZ'
Sucuğu serin yerde saklamanın şart olduğunu fakat yeterli olmadığını söyleyen Hasan Ünlü “Tüketiciler satın aldıkları kaliteli bir sucuğu buzdolabında son kullanma tarihine kadar saklayabilirler. Paketleri açılmış sucuklar ise, kısa sürede tüketilmelidir” dedi. 

Açık şekilde alınan sucukların rutubet durumuna da dikkat etmek gerektiğini belirten Hasan Ünlü, “Yaş sucuklar açık, havadar ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde belirli bir kuruluğa ulaşıncaya kadar saklanmalı. Kurutma işlemi tamamlandıkta sonra ise, 10-12 derecelik sıcaklıkta açık şekilde saklanmalı” dedi. 

'BUZDOLABINDA SAKLANMALI'
Rutubet düzeyi %45 ile 50 düzeylerine düşmüş sucukların alınması gerektiğini de belirten Hasan Ünlü “Bu niteliğe sahip sucuklar buzdolabı poşeti ya da benzer bir ambalajın içerisinde saklanmalı, mümkünse diğer gıda maddelerinden ayrı tutulmalı” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri