Gurbetçiler Kırşehir'e Gelmeye Başladı

Güncel 4 Temmuz 2018 18:12
Videoyu Aç Gurbetçiler Kırşehir'e Gelmeye Başladı
A
a

Kırşehir'in yurt dışında bulunan gurbetçileri tatillerini geçirmek için Kırşehir'e gelmeye başladılar.

Yedinci ayın gelmesiyle birlikte Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler de, tatil İçin Türkiye’ye gelmeye başladı. Yüksek bilet fiyatları nedeniyle karayolunu tercih eden gurbetçilerin yolculukta yaşadıkları sıkıntılar da Türkiye’ye geliş durumlarını etkiliyor. Gurbetçiler gelmesiyle, piyasalar canlandı.Kırşehir’de esnaflar, Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan Kırşehirli gurbetçiler yıllık izinlerini geçirmek üzere Kırşehir’e gelmeleriyle birlikte işlerinde  artış oldu.
                 Gurbetçiler Kırşehir'in pahalı olmasından  şikâyetçi, Yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek için Kırşehir’e gelen ve aldıkları alışverişle piyasaları canlandıran gurbetçilerimiz, fiyatların yüksekliğinden şikayet ederek, “Bizler Avrupa da çalışıp alışveriş yapmayıp bütün birikimimizi memleketimizde harcayıp alışveriş yapmak istiyoruz. Ancak bizim gurbetçi olduğumuzu anlayan bazı esnaflar fiyatları iki katına çıkarıyor. Bu da bizi çok üzüyor. Ve Memleketimize karşı düşüncelerimiz değişiyor. Esnaflar bu şekilde davranmaya devam ederse biz de çevre illerden  alışveriş merkezlerine gitmek zorunda kalacağız” diye konuştular.
            Haziran ayının ortalarından itibaren başlayan memleket yolculuğu yaklaşık 5 haftalık tatil sonrasında geri dönüş ile tamamlanıyor. Çoğunlukla çalışan kesimin oluşturduğu gurbetçilerin, emekli olanları ise yılın 6 ayını Kırşehir de, diğer 6 ayını ise Avrupa ülkelerinde geçiriyor. Ağustos ayının sonlarına doğru biten gurbetçilerin tatil serüveni bir sonraki yıl yaz aylarının gelmesi ile tekrar başlıyor.(Canan Arıöz)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri