GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ; ÜRETİM VE İSTİHDAMI ARTIRACAK

Güncel 18 Haziran 2018 13:56
Videoyu Aç GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ; ÜRETİM VE İSTİHDAMI ARTIRACAK
A
a

ERKAN; “Gümrük Müdürlüğü ilimizde üretim ve istihdamı önemli ölçüde artırarak yeni yatırımcıların gelmesini teşvik edecek…” Ak Parti Kırşehir Milletvekili Adayı Necmettin Erkan Kırşehir Gümrük Müdürlüğü’nün açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada; Kırşehir’e Gümrük Müdürlüğü açılmasıyla birlikte Bakanlık hizmetlerinin geliştirilebilmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi.

ERKAN; “Gümrük Müdürlüğü ilimizde üretim ve istihdamı önemli ölçüde artırarak yeni yatırımcıların gelmesini teşvik edecek…” 

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Adayı Necmettin Erkan Kırşehir Gümrük Müdürlüğü’nün açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada; Kırşehir’e Gümrük Müdürlüğü açılmasıyla birlikte Bakanlık hizmetlerinin geliştirilebilmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının önemli görevlerinden birinin de özel sektörün önünü açmak olduğunu söyleyen Erkan sözlerine şu şekilde devam etti.  

“Ülkemiz son yıllarda gösterdiği güçlü ekonomik gelişim ve artan ticaret hacmiyle diğer ülkelerce yakından izleniyor. Türkiye'nin 2000'li yılların başında 30 milyar dolar olan ihracat rakamı bugün itibariyle 157 milyar dolara ulaştı. 391 milyar dolar dış ticaret hacmiyle dünyanın en büyük 17. ekonomisi konumundaki ülkemiz 500 milyar ihracat hedefiyle 2023 yılında en büyük 10 ekonomiden biri olacak.  

 
Benimde mensubu olmaktan gurur duyduğum Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, 'en kolay ticaret, en güvenli ticaret' anlayışını tesis etme yolunda hangi engel varsa tamamını kaldırmaya yönelik çabası olduğunu yakinen biliyorum. İşte bu yüzden Kırşehir’de Gümrük Müdürlüğü’nün açılması da Ahiler kenti Kırşehir’in ticareti ve sanayisi için çok önemlidir. Kırşehir sanayileşecek ve dış ticaretini artıracaksa bunun olmazsa olmaz şartlarından birisi de Gümrük Müdürlüğü’dür. Büyük işlere imza atacak olan Gümrük Müdürlüğü, Kırşehir’in gelişip kalkınmasına katkı sağlayacaktır2002yılında ilimizde 15 milyon dolar olan ihracat rakamı 2017 yılında 190 milyon dolara, ithalat rakamı da 8,7 milyon dolardan 286 milyon dolara yükselmiştir. 2018 yılının ilk dört ayında ise ihracatımız 82 milyon dolara ulaşmıştır. Yani ilimizde 470 milyon dolara tekabül eden bir dış ticaret hacmi bulunmaktadır. .  

Gümrüğümüzün kurulmasına bağlı olarak gümrük müşavirlikleri kurulmaya başlamıştır. Buralarda gençlerimize yeni istihdam imkânları ortaya çıkacaktır.  

Bilindiği gibi ilimiz hayvancılıkta önemli bir yere gelmiştir. Türkiye’ye ithal edilen her üç canlı hayvandan biri Kırşehirli üreticiler tarafından ithal edilmektedir. Bundan böyle canlı hayvanların tüm gümrükleme işlemleri Kırşehir’de yapılacaktır. Bu da üreticimize kamyon başına 6 bin lira avantaj sağlayacaktır. Ayrıca ithal edilen hayvanlar kapıkulede günlerce beklemeyecek üreticimiz zamandan kazanırken ithal edilen hayvanlar daha kısa sürede ve daha sağlıklı olarak yeni barınaklarına ulaşacaktır.  

Kırşehir Gümrüğümüzün ihtisas gümrüğü statüsü alması için çalışmalarımız sürmektedir. Bu statüyü aldığımızda İç Anadolu’daki ihtisas gerektiren tüm ihraç ve ithal ürünleri Kırşehir’de gümrüklenecektir. Bu işlem Kırşehir’in ticaretine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. 

Bu ülke hepimizin ise herkes görevini en iyi şekilde yapmalı. Üreticilerimiz üreterek ihracat yapıyor, bu ülkeye para kazandırıyor, istihdam sağlıyor. Biz siyasilerde üreticilerimizin yüküne omuz vermek istiyoruz. İşte bunun bir adımı olarak da hükümetimiz Kırşehir’de Gümrük Müdürlüğü açtı. Bu müdürlük şehrimize çok büyük katkılar sağlayacak.  

 

Hizmete açılan Gümrük Müdürlüğü ile ihracat ve ithalat yapan firmalar gümrük işleri için başka illere gitmek veya il dışından yapılan gümrükleme işlemleri için aracı firmaları kullanmak zorunda kalmayacak ve ilimizde üretim ve istihdamı önemli ölçüde artırarak yeni yatırımcıların gelmesini teşvik edecektir.” dedi.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri