Gökmeşe, İlk Örnek Aldığım Kişi Neşet Ertaş, İkinci Memleketim Kırşehir !

Güncel 7 Ağustos 2018 16:55
Videoyu Aç Gökmeşe, İlk Örnek Aldığım Kişi Neşet Ertaş, İkinci Memleketim Kırşehir !
A
a

Değerli saz sanatçısı Hulusi Gökmeşe Aşıkpaşa Gazetesi Muhabiri Canan Arıöz ile birröportaj gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen Röportajda Gökmeşe Kırşehir'e ve Neşet Ertaş'a olan ilgisinden bahsetti. Röportaja dair detaylar haberimizde...

Canan Arıöz: Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz ?
Hulusi Gökmeşe : Ben Hulusi Gökmeşe1984 Ankara doğumluyum. 6-7 yaşlarında dayımın sayesinde saza başladım. Neşet Ertaş ile tanışıp hayranlıkla saza devam ettim.Selçuk Üniversitesi radyoloji bölümü mezunuyum.
Evli ve bir çocuk babasıyım. Altın Bağlama Genç Neşetler gibi yarışmalarda birinciliklerim var.
Tamamı kendi eserlerimden oluşan eserlerimden 'Neyleyim'dir. Halende ikinci albüm çalışmaları içerisindeyim. 90’ın üzerinde söz ve müziği kendime ait türkülere sahibim.
Canan Arıöz: Bağlama merakınız nasıl başladı ?
Hulusi Gökmeşe :  Doğduğumdan itibaren aynı avlunun içinde oturduğumuz dayımın sazının sesiyle büyüdüm. 9-10 yaşlarımda abimin bir arkadaşı sağ olsun o zaman bana yetecek kadar bir saz verdi. Böylelikle ilk sazımı elime aldım.
Canan Arıöz: Müzik ile ne kadar süredir ilgileniyorsunuz ve sizin için müzik ne demek?
Hulusi Gökmeşe : Müzik galiba insan hissiyatının ses hali. İnsan birşey hissetmeyince konuşmuyor bile değil mi?
Açıkçası çok ileriye gideyim, iyi bir müzisyen olayım gibi bir amaç içerisinde olmadım. Başlangıçta müzik ve saz benim içimi dökme aracımdı, sonrasında sosyal medya televizyon vs aracılığı ile işler bu noktaya geldi.
Canan Arıöz: Bağlama çalmak iyi bir müzisyen olmak çocukluktan beri hayaliniz miydi ?
Hulusi Gökmeşe : Ben bana hitap eden, çaldığım enstrümanın tabiatına abesle iştigal etmeyecek her türlü müziği türküyü yorumlamayı seviyorum. Ama tabi iş bunu dinleyenlere arz etmeye geldiğinde, iyi yaptığımı düşündüğüm alanı çok fazla terk etmek istemiyorum. Bağlama ya da bir enstrümanı çalmak öncelikle sebat etmekle alakalı bir durum sanırım. Üzerinde çalışmak, emek harcamak zaman harcamak gerekli. Bir de hep söylerim, insanın yakıtı dert, dert olunca bir de sebat edince her şey zaten doğal sürecinde yaşanıyor.
Canan Arıöz: Bağlama çalarken örnek aldığınız sanatçı varmı kim ?
 Hulusi Gökmeşe : Benim ilk örnek aldığım kişi tabi Büyük usta rahmetli Neşet Ertaş. O yörede tanıdığım ilk insan. Sonrasında neler yok ki, Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali eksik kalır diye ismini sayamadığım daha bir çok ustayı yıllardır aynı heyecanla ve hayranlıkla dinliyorum.
Aslında sektöründe tam anlamıyla aktif değilim. Sağlık personeliyim ve kalan zamanlarımda imkanlarım dahilinde müzikle uğraşıyorum. Kırşehir çocukluğumdan beri Neşet Ertaş sebebiyle, sık gidip gelemesem de, çok fazla sayıda tanıdığım olmasa da benim için ikinci memleketim. Benim iç dünyamın alt ve üst sınırlarını oluşturan kişi. Sanat ve ilim açısından “sonu yoktur, her dairenin üstüne muhakkak bir büyüğü çizilebilir” denir ama ben en azından kendi idrakimle ustanın bir tık üstünü hayal edemiyorum. Müzik denildiğinde akla ne geliyorsa, ses üretim icra kişilik, sadece Türkiye yi ya da dünyayı değil galaksimizi temsil edebileceğini düşünüyorum diyerek sözlerini sonlandıran Gökmeşe, Aşıkpaşa Gazetesi Muhabiri Canan Arıöz'e Teşekkür Etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri