Geleceğin Doktorları Kırşehir Tıp’dan

Güncel 24 Ocak 2018 16:44
Videoyu Aç Geleceğin Doktorları Kırşehir Tıp’dan
A
a

Aşıkpaşa Gazetesi Yönetimi, Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’i ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Aşıkpaşa Gazetesi Sahibi Hüsnü Arıöz, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ve Aşıkpaşa Gazetesi Haber Müdürü Semra Yılmaz’ı ağırlayan Karahocagil tıp bölümünü değerlendirdi.

Kırşehir’de her bir dönemi yeniden oluşturuyoruz diyen Karahocagil: “Tıp Bölümü öğrencilerine dönem 3’e kadar teorik dersleri dönem 4 ve 5’te ise pratik dersleri yaptıracağız” dedi.
4 ve 5’te öğrencilerin staj yapacaklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “Şu an için hastanemiz fiziki durumu uygun değil bu duruma. Öğretim Üyesi ihtiyacımız var fakat hastane de yer yok. Burası normal bir devlet hastanesi olarak planlanmış, üniversite hastanesi olarak planlanmamış. Konferans salonları yetersiz. Fakat şu an 200 yataklı yapılacak bir hastaneden bahsediliyor. Bu konu üzerine başhekimimizle görüştüm kendisi de bu 200 yataklı hastanenin eğitim amaçlı planlanması için elinden geleni yapacağını belirtti. Birlikte İl Sağlık Müdürü ile beraber, başhekimimizle projede öğrencilerin derslerini hastane de almaları için, beraber çalışabilmeleri için küçük eğitim seminerleri, eğitim odaları yapmak üzere çalışma içerisindeyiz” dedi.
200 yataklı hastane bizim için sıkıntı!
Eski Hastane’nin olduğu yere 200 yataklı hastanenin yapılacağını belirten Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “200 yataklı hastane bizim için sıkıntı olacaktır. Çünkü arada yol var. Bu da hastaneyi ikiye bölüyor. Hastanenin ikiye bölünmüş olması bizim için sıkıntı olacak. Kadın ve çocuk hastalıkları gibi bazı bölümler orada olacak. Diğer ana branşlar şuan ki hastanede olacak. Öğrencilerimiz de o hastaneden öbür hastaneye gidip gelecekler. Zaten Üniversiteden Hastaneye gidecekler, hastaneden de öbür hastaneye gidecekler bu durumda bizim için sıkıntıdır” diyerek sözlerine devam etti.
“500 Yataklı Hastaneden 200 yataklı hastaneye..”
Aşıkpaşa Gazetesi Sahibi Hüsnü Arıöz’de hastane yapılırken yetersiz bir hastane yapılıyor, aceleye getiriliyor normalde en az 500 yataklı hastane yapılması gerekirken  bazı sıkıntılardan dolayı hastanenin 500 yataklı yapılamadığını bildirdi.
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ise hastane % 60 şeklinde alındı. Doç. yok, öğretim üyesi yok, Prof. yoktu yetersizdi. Hal böyle olunca vatandaşta farklı illeri tercih ediyordu. Dolayısıyla şuan ki sistemde hastanemiz olsaydı yani içerisinde Profesörü, Doçenti gibi branş doktorları olsaydı bu sefer %100 doluluk olacaktı ve bu sefer vatandaş farklı illeri tercih etmeyecekti, sayı ve oran ona göre çıkacaktı. Kapasite bilinemediği için hastane kapasitesini ona göre yaptılar” dedi.
“128 tane Tıp öğrencimiz var”
Tıp Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “Şuanda Tıp Fakültesi öğrenci alımına uygun bir alt yapımız bulunmaktadır. 128 öğrencimiz bu yıl itibariyle mevcut. 48 tane 2.sınıf öğrencimiz, 79 tane de birinci sınıfta öğrencimiz var, bunların içerisinde ise yabancı uyruklu 8 öğrencimiz bulunmaktadır. 1 ve 2. sınıf öğrencilerimiz devam ediyorlar, 3. sınıf hazırlığını yapıyoruz şuanda da. 200 yataklı hastane bizim kurtuluşumuzdur. Aynı zamanda 145 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi yapıldığı zaman şuanda Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle birlikte sıkıntılarımız çözülecek” ifadelerini kullandı.
 “Fizik Tedavi Mükemmeliyet Merkezi Olacak”
Karahocagil: “Fizik Tedavi bizim mükemmeliyet olarak her anlamda düşündüğümüz yerdir. Termal kaynakların kullanıldığı bol bir yer Kırşehir.Bu kapsamda termal Kaynakların kullanıldığı Fizik Tedavi ünitesini kuracağız, onun yanında pilot proje çerçevesinde Gestal Tamamlayıcı Tıp Merkezi, Sporcu Sağlığı Merkezi kuracağız ve burası mükemmeliyet merkezi haline gelecek”dedi.
Şuanda ki profesör ve doçent sayılarından bahseden Tıp Fakültesi Dekanı Karahocagil: “Fizik Tedavide 2 profesörümüz, 1 doçentimiz, 2 tanede yardımcı doçentimiz bulunmaktadır. Çok iyi bir Fizik Tedavi Kadromuz var. Ürolojide 2 tane profesör, 3 tane Yard. Doç. var. Üroloji bölümü iyi bir asistan eğitim verecek düzeydedir. Genel Cerrahi’de 2 tane Profesörümüz var, 2 tane Yard. Doç var. Burada uzmanlık eğitimi de vereceğiz. KBB’de Profesörümüz var, 3 Yard. Doç var. Göğüs Hastalıklarında Profesörümüz var, 2 Yard. Doç. var. Mikrobiyoloji de 1 Prof. 1 Doç. Biyokimyada 1 Prof. 1 Doç. ve birde enfeksiyon hastalıklarında bir Prof. bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
Öğrencilerimiz 4 ve 5’te sadece stajlar yapacak. 
Dönem 1,2 ve 3’te teorik derslerin tamamını verip öğrencilerimize temel tıp bilgileri teorik bilgileri verip 4 ve 5’te Sağlık Bakanlığına bağlı Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanemizde stajlar yaptıracağız. Stajlar tamamen pratik olacak. Teorik çok az olacak çünkü teorik dersleri 1,2 ve 3’te vereceğiz. Yani öğrencilerimiz 4-5 staj yaparken 1-2-3’te verdiğimiz teorik derslere dönüp bakabilecekler. Öğrenme hedeflerine ulaşabilecekler.
“Özel laboratuvardaki salonumuzda öğrencimizi izleyeceğiz” 
Öğrencimizin hocası izleyecek, bizler izleyeceğiz. Salonumuzda kameramız kayıt altında olacak. Öğrencimiz itiraz ettiğinde ona kayıtları izletebileceğiz. Nesnel yapılandırılmış klinik sınavlar ana ekseni ana temeli oluşturacak ve yeterlilik ölçecek. Eğer geçemiyorsa tekrar etmesini gidip öğrenmesini söyleyeceğiz. Öğrenip geldiğinde de yeterliliğini ölçeceğiz. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ise akredite üniversitemizden mezun olmuş olacaklar. Tıp eğitim programı akredite tıp eğitim fakültesinden mezun olmuş olacaklardır. Yeterliliklerini ispat etmişlerdir diyeceğiz.
“Bizim buradan mezun ettiğimiz öğrencilerin diplomaları da yurt dışında geçerli olacak”
Karahocagil: “Tıp eğitim programsızla mezun ettiğimiz öğrencilerin akrediteleri dünyada da geçerli olmuş olacak. Yani sadece YÖK nezdinde geçerli olmayacak. Dünyada da geçerli olacak Dünya Sağlık Örgütü bunu tanıyacak. Bizim buradan mezun ettiğimiz öğrencilerin diplomaları da yurt dışında geçerli olmuş olacak. Bu bizim puanımızı da yükseltecek. Tercih edilebilirliğimizde yükseltecektir” dedi. Gerçekleşen ziyaret çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.(HABER: SEMRA YILMAZ)
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri