Eyüp Temur Açıkladı; Yaz Okulu Sona Erdi

Güncel 11 Ağustos 2018 16:10
Videoyu Aç Eyüp Temur Açıkladı; Yaz Okulu Sona Erdi
A
a

Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur Aşıkpaşa Gazetesine Kaman Kalehöyük Arkoloji Müzesi’ndeki yaz okulunun sona ermesi ve yapılan etkinlikler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aşıkpaşa Gazetesine  özel olarak açıklamalarda bulunan Eyüp temur Poroje ile alakı şunları Şunları söyledi: Temur; Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kültür varları projesi kapsamında Müze Okul projemiz var. Bu Müze okul projemizin de kapsamında biz Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizde yaz okullarını açıyoruz ve öğrencilerimize arkeoloji ilimiyle ilgili iki haftalık bir kurs veriyoruz. Bu yılda 30 Temmuz - 10 Ağustos arasında iki haftalık bir süre içerisinde yaz okullarını başlattık. Bu yaz okulları içerisinde öğrencilerimize önce Kalehöyük Arkeoloji Müzemizde yaz okullarını açıyoruz ve öğrencilerimize arkeoloji ilimiyle ilgili bir kurs veriyoruz. Bu yılda 30 Temmuz - 10 Ağustos tarihleri arasında iki haftalık bir süreç içerisinde yaz okullarını başlattık. Bu yaz okulları içerinde öğrencilerimize önce arkeoloji müzemizi gezdirdik. Daha sonra Japon Anı Bahçemizi gezdirdik ve ilk gün itibariyle arkeoloji ilimi konusunda bizim Kaman Kalehöyük Kazı Başkanımız Omura tarafından dersler verildi. Derslerde öğrencilerimize Arkeoloji Müzesi ile alakalı bilgiler verildi. Kazı çalışmalarıyla ilgili bilgiler verildi ve kazı çalışmalarının pratiği yapıldı. Bunun dışında sikke yapımı ile alakalı öğrencilere bilgiler verildi. Çömlek yapımıyla alakalı bilgiler verildi. Bunun dışında Hitit Hiyeroglif yazı ders olarak gösterildi. Bir gün içerisinde Anadolu Arkeoloji Enstitümüz ders olarak gösterildi. Bir gün içerisinde Anadolu Arkeoloji Enstitümüz gezdirilerek yemek ziyafetimiz oldu. İkinci hafta içerisince  Kaman Kalehöyük Kazı Alanımızın gezdirilmesi sağlandı. Öğrenciler sıkılmasın diye drama oyun çalışmaları yapıldı. Ayrıca bizim daha önce Hıdrellez’ de yapmış olduğumuz ip çekme, çuvalda yürüme kaşıkta yumurta taşıma gibi bizim kültürümüze ait oyunlar sergilendi ve öğretildi. İki haftalık kursumuz tamamlandı. 34 tane öğrencimize katılım belgesi verildi. Ayrıca bu çalışmalardan bir de Doç. Yelebye tarafından da resim ve müzik öğreticisi çalışmaları da yapıldı. Bugün itibariyle de sayın kaymakamımızın da katılımıyla velilerimizin katılımıyla 34 tane öğrencimize katılım belgesi verildi ve ikramlarda bulunuldu. Bir de 15 günlük yapılan çalışmalarla ilgili de bir slayt gösterisi gerçekleştirildi.
            Öğrenciler yaz tatilinde sıkılıyorlar, enerjilerini atamıyorlar. İkinci bir durumda Çağırkan dar bir köy alanı. Orada sıkıldıkları için de onlar için değişik bir ortam, değişik bir format, değişik bir dünya olduğu için de mutlu oluyorlar. Öğrencilerimiz zaten bu eğitime alıştı. Her sene bu eğitimi dört gözle bekliyorlar. Genelde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine biz bunu yaptık. Yani arkeoloji ilimi bizim toplumumuzun az bildiği bir konu, kazı alanı az bildiği bir konu. Toplumumuz sanıyor ki kazı hemen kürekle kazmayla kazılıyor zannediyor. Hayır! Kazlar öyle değil. Tek tek süpüre süpüre, eşe eşe,yavaş yavaş oluyor. Mesela bizim kazımız 1986’ da başladı. 32 yıl oldu hala biz şu anda 4300’lü yıllardayız. Ama Omura bey 50 yıl daha kazılar devam eder diyor. Bir 10.000 yıla kadar da çıkmamız gerekiyor. Onun için de kazı ilmi çok değişik biri ilim. İnsanların çok azının bildiği bir konu. Öğrencilerde bu yaşlarda kazı ilmini ve arkeoloji ilmini öğreniyor. Bu da onların sosyal hayatta gelişmelerini sağlıyor. Kendileri için bir beceri kazanıyorlar. Çömlek yapmayı Nevşehir dışında birçok öğrenci bunu bilmez. Bir sikke yapma olayı Kırşehir ortamında çok lüks bir şey ama bunların hepsini öğreniyorlar. Anadolu Enstitüsü bize yardımcı oluyor ve bizde böylece her yıl bu yaz okullarını yapıyoruz. Bugün itibariyle biz bunu tamamlamış olduk.
            Bu projeye her taraftan öğrenci katılabilir. Tek dezavantajı uzaktan gelen öğrenciler ulaşımı kendileri sağlamaları gerekiyor. Uzak olduğu için kendi sağlaması gerekiyor. Biz her ders arasında da motive etmek amacıyla öğrencilerimize kek ve meyve suyu ikram ettik. Her şey güzel oldu. Öğrenci de bilinçlendi. Veli zaten bilinçlendi. Velilerimizin bir kısmı orada emekli oldu. 32 yıldır kazıda çalışanların bir kısmı şu anda Çağırkan’ da emekli Oldu. Kazı alanlarını gördükleri içinde neyin ne olduğunu biliyorlar. Orada Japon Bahçesi gezdiriliyor.Japon Bahçesi Japonya dışında en büyük bahçe. Ağaçların tamamı japon ağaçları. İkincisi yapay bir şelale var. Yapay bir göl var Yapay gölün içerisinde renkli balıklar var. Birde yapay höyükler var. Müzemiz de zaten yapay höyüğün içerisinde. Bildiğiniz gibi Amerika’ da yeşil alan ödülü aldı. Hatta yeni evlenen çiftler gelinler ya Hılla Gölü’ nde fotoğraf çekiniyor ya da Japon Bahçesinde çekiniyor. Öğrencilerimiz gerçekten de bu konuda şanslılar. Orada doğduklarından dolayı şanslılar çünkü Kırşehir Merkez’ de olup da bu kursu alamayan öğrenci var ama adam köy ortamında bu kursu alıyorsa tamamen bizim orada kazı yapmamızdan kaynaklanıyor.
            Dersleri birinci olarak kazı başkanımız Prof. Omura verdi. Müzikleri ve resimler Doç. Yener bey verdi. Diğerleri de bizim orada müzemizde arkeologlarımız var onlar verdi. Bizim müzemizde 3 tane arkeoloğumuz var bir de müdürümüz var. Müdürümüz de sanat tarihçisi. Hepsi 15 günlük bir program yaptılar ve bunu verdiler. Güzel bir ortamla öğrencilerimiz eğlendi. Bundan sonra da motive olmuş bir şekilde bayrama gidiyorlar. Önümüzdeki seneye de devam edecek diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri