Ev Hanımlarına Yönelik Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi Semineri Gerçekleşti

Güncel 21 Nisan 2018 16:42
Videoyu Aç Ev Hanımlarına Yönelik Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi Semineri Gerçekleşti
A
a

Ev hanımlarına yönelik “Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi” eğitim semineri Kırşehir'de gerçekleştirildi.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleşen seminere; Vali Vekili Adnan Kayık, Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomik Statü Daire Başkanı Güler Özdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, İl Müdür Yardımcıları, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Zübeyde Dağ, KOSGEB Kobi Danışmanı Harun Gülsoy, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcisi Seher Ünsal, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Temsilcisi Sabri Dağ ve yaklaşık 600 ev hanımı katılım sağladı.
 
Program açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomik Statü Daire Başkanı Güler Özdoğan “Sürekli ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın gerçekleşmesi kadınların ekonomik ve sosyal kalkınmaya aktif katılımı ile mümkündür. Bu amaçla ülkemizin temel politikaları kapsamında; kadının toplumsal yaşamdaki konumunun güçlendirilmesi, kadınlara karşı ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kaldırılması bağlamında ülkemizde oldukça önemli adımlar atılmıştır.
 
Biz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak Ülkemizin temel politika hedefleri doğrultusunda kadınlarımızın toplumsal yaşamın her alanında daha fazla ve daha aktif bir şeklide yer alması konusunu önceliklerimizden biri olarak belirledik. Güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü Türkiye sloganı ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve kamu kurumları ile işbirliği içinde gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 
Tasarruf ve yatırımın sürdürebilir büyüme ve ekonomik kalkınma için gerekli olduğu bugün herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle pek çok ülkede tasarruf ve yatırım düzeyini artırmaya yönelik politikalar benimsenmekte, teşvik mekanizmaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte son zamanlarda, yeni ve karmaşık finansal ürünlerin hayatımıza girmesi, finansal okuryazarlık ve eğitim konularını giderek daha önemli hale getirmiştir. Çünkü sürdürülebilir büyüme için sadece tasarruf etmek yeterli değildir. Aynı zamanda bu tasarrufların verimli alanlarda kullanılması da önem arz etmektedir. Bu nedenle finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi önümüzdeki hayati konuların başında gelmektedir.
 
Toplumdaki bireylerin finansal okuryazarlık düzeyi artıkça sermaye birikimi de artmaktadır. Bu da üretimi ve yeni istihdam olanaklarını yaratmaktadır. Ayrıca ekonomik krizlerin yönetimi ve etkilerinin azaltılmasında toplumun finansal okuryazarlık düzeyi önemlidir.
 
Öte yandan bireyin hatalı finansal kararları;  boşanma, intihar ve suç oranı gibi sosyal göstergelerle yakından ilişkilidir. Finansal güçlükler ve borçlanma hem bireyin hem de ailenin geleceğini tehdit etmektedir.       Bu tablodan yola çıkarak; ülkemizde Finansal Erişim, Finansal Eğitim, Finansal Tüketicinin Korunması Stratejisi ve Eylem Planları konulu bir Başbakanlık Genelgesi yayınlanmıştır. Genelge çerçevesinde oluşturulan eylem planında;  finansal eğitim ve finansal tüketicinin korunması alanlarında eylemler belirlenmiş ve her bir eyleme ilişkin sorumlu ve ilgili kurum ve kuruluşlar tespit edilmiştir.  Finansal Eğitim Eylem Planı tüm nüfusu kapsamakla birlikte aile, kadın, engelliler, yaşlılar ve çalışmayan gençler hedef kitle içerisinde yer almaktadır. Bu bağlamda Eylem Planında; ev hanımlarına, çalışmayan gençlere, yaşlılara, engellilere ve ailelerine finansal konularda eğitim verilmesi eylemleri için sorumlu kuruluş olarak Bakanlığımız belirlenmiştir.
 
Bu kapsamda bugün burada siz değerli katılımcılarla beşincisini gerçekleştirdiğimiz seminerde; nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların para kavramı, bütçe-borç yönetimi, kredi kartı, gelir - gider, tasarruf ve yatırım araçları gibi konularda farkındalıklarının artırılması öngörülmektedir. Toplumumuzda önemli bir yere sahip olan kadınlarımızın; aile ekonomisinde söz sahibi olması, bilinçlenmesi, parasını idare edebilmesi ve ailede bu beceriye sahip genç bireylerin yetiştirilmesi açısından Bakanlık olarak önemsenen son derece değerli bir çalışmadır. Ayrıca biliyoruz ki, geleceğini planlamayı öğrenen, akılcı tasarruf bilinci ve finansal okuryazarlık yetenek ve becerileriyle donatılan kadınlarımız, ülkemizde finansal kaynakların etkin tahsisine ve ülkemizin ihtiyacı olan uzun dönemli yurtiçi tasarruf kaynaklarına büyük katkı sağlayacaktır.
 
Düzenlediğimiz bu seminerde sizlerin;  paranın kullanımında ve yönetiminde bilgiyle değerlendirme yapmanızı, yatırımlarınıza yön verecek finansal araçların seçiminde etkili ve rasyonel kararlar verebilmenizi sağlayacak bilgileri aktarmaya çalışacağız. Başka bir ifade ile gelirlerinizi, birikim ve yatırımlarınızı akıllıca değerlendirip,  bütçelerinizi doğru yönetebilme yetisinin yollarını sunacağız. Aynı zamanda, mesleki bilgi ve beceri sahibi olmak, girişimci ruhu taşıyan ve kendi işini kurmaya istekli ve bunun için girişimde bulunmak isteyen siz değerli katılımcılarla, Ülkemizde kadınların ekonomik güçlenmesini sağlayan destek ve teşvikler hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.
 
Kadınların istihdama kazandırılması ve girişimciliğe teşvik edilmesi, toplumdaki statülerinin yükselmesini, finansal ürün ve hizmetlere ulaşabilmeleri, bu ürün ve hizmetleri bilinçli bir şekilde kullanabilmeleri ve finansal piyasalarda yanlış uygulamalara karşı korunmaları, beşeri sermayeden tam anlamıyla faydalanılmasını ve uzun vadede ülkenin kalkınmasını sağlamaya yönelik önemli katkılara sahiptir.  Kadınlarımızın daha güçlü bireyler olması amacıyla azimle, sabırla çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirterek sözlerime son verirken, bugün burada gerçekleştirilen etkinlikte başta Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Ramazan Baykara ve ekibine olmak üzere emeği geçen herkesi içtenlikle kutlar, bu seminere katıldığınız için hepinize teşekkür eder; saygılar sunarım.” dedi.
           
Ev Hanımlarına Yönelik Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi konulu Finansal Bilinç Programı Saha Koordinatörü Zeynep Keskin’in gerçekleştirdiği sunumunun ardından Moderatör olarak konuşma yapan Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara; “ Yuvayı dişi kuş yapar. Kadın güçlü olursa ülke güçlü olur, çocuk güzel yetişir. Yani bu ülkenin geleceği kadınlarımızın elindedir. Moral olarak güçlü, ekonomik olarak, eğitim olarak her yönden güçlü kadın güçlü ülke demektir aslında. Bakanlığımız il bazında bizleri bu noktada görevlendirdi ve biz alanda çalışmaları yürütmekteyiz. İl bazındaki KOSGEB, İş kur, Belediyemiz, Valiliğimiz kompleks bir çalışmayla kadınlarımıza küçük tiyolar vermek, ekonomik özgürlüklerine katkı sağlamak adına çalışmalar planlanmıştır. Bize düşen almış olduğunuz bilgiler ile hayatlarınıza güzel katkılar sağlamaktır” dedi.
 
Moderatör olarak konuşma yapan İl Müdürü Ramazan Baykara’nın ardından Kadınların ekonomik güçlenmesini sağlayan teşvik ve desteklere ilişkin İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Zübeyde Dağ, KOSGEB Kobi Danışmanı Harun Gülsoy, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcisi Seher Ünsal, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Temsilcisi Sabri Dağ sunumlarını gerçekleştirerek katılımcı ev hanımlarının sorularını yanıtladılar.
 
Program; katılımcı bütün ev hanımlarına katılım sertifikaları verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri