Dünya Palyatif Günü

Sağlık 6 Ekim 2017 16:12
Videoyu Aç Dünya Palyatif Günü
A
a

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’nde görevli Uzm. Dr. Nazan Kocaoğlu "Dünya Palyatif Günü" ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Kocaoğul: “6 Ekim “Palyatif Günü”  yani Palyatif bakım uygulamaları ilk olarak 11. Yüzyılda ortaya çıkmış bunlar yolculuk esnasında ölümcül hastalığa yakalananların tedavi edilmesi amacı ile kurulmuş din kökenli gönüllü hareketleridir.
İngiltere’de 1967 yılında Kanada’da 1975 yılında Almanya’da 1983 yılında palyatif bakıma yönelik merkezler kurulmaya başlanmış. Ülkemizde ise ilk olarak Türk Onkoloji Vakfı tarafından İstanbul Yeşilköy’de kurulan kanser bakım evi 1993 ve 1997 yılları arasında hizmet vermiş. Daha sonra 2006 yılında Hacettepe Onkoloji Hastanesi tarafından 120 odalı eski bir Ankara evi umut evi olarak açılmış sağlık bakanlığı kanserle savaş dairesi başkanlığı tarafından yayınlanan 2009 ve 2015 ulusal kanser kontrol programında palyatif bakım programı da tanımlanmış ve bir yol haritası tanımlanmış ancak 2012 ve 2013 yılları arasında bu kuruluşların kurulması ivme kazanmıştır. Palyatif bakım dünya sağlık örgütünün yaptığı tanıma göre yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede ağrı ve diğer problemlerin erken tanımlama ve kusursuz bir değerlendirme ile belirlemesi fiziksel, piskososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması  yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafiflemesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesinin geliştirilmesinin amaçlandığı bir yaklaşım. Temel hedef konulan tanının neticesinde yaşamı son noktasına varışı kesinleşen hastaların yaşadığı yıllarına yaşam katmak.
Özellikle son yıllarda kanser görülme sıklığında ki artış kanser hastalarının yapılan tetkiklerle yaşam sürelerinin uzamaları ve insan ömrünün uzaması sonucu ortaya çıkan kronik hastalıklara bağlı olarak palyatif bakım merkezlerine ihtiyaç duyulmasına yol açılmış. Palyatif bakım disiplinler arası bir oluşum olup farklı uzmanlık alanlarından deneyimli doktorlar uzman hemşireler pisikologlar  sosyal hizmet uzmanları diğer meslek grupları ve diğer gönüllüler arasındaki iş birliğine dayanır. Hastanın kendi dilekleri de hesaba katılarak sağlık çalışanları ile birlikte yeni olasılıkları da ortaya çıkarabilmektedir.
Palyatif bakım ekibinde hasta ve hasta yakınıyla beraber hekim, hemşire, fizyoterapist, psikiyatrisi veya psikolog, din görevlisi, sosyal hizmet uzmanı , diyetisyen ve diğer görevliler yer almaktadır. Özellikle palyatif bakım gerektiren hastaları sayacak olursak kanser, alzaymır, emes dediğimiz hastalık, felç ve ileri dönem organ yetmezlikleri ve çocuklarda genetik ilerleyici hastalıklar sayılabilmektedir. Yalnızca palyatif bakım palyatif bakım hizmetlerinde verilebilen bir hizmet de değildir hastanın kriz dönemi bakımı sağlanıp stabil bir hale getirildikten sonra kendisi ve yakınlarına yapılması gerekenlerle ilgili eğitim verildikten sonra hastanede poliklinik diğer yataklı birimler ve kostason ekipleriyle hastane dışında ise evde bakım hizmetleri ve hastanın evinde de bakım devam edebilmektedir. Buz hizmetin amacı ölümü normal bir süreç olarak kabul ederek kişinin olabildiğince iyi yaşamasına yardımcı olmak ve yaşamının son döneminde yapılan gereksiz radyoterapi ve kemoterapilerin önüne geçmek hastanın şikayetleri nedeni ile sık sık acil servise başvurup hastane yatışı ve yoğun bakımlara yatışını engellemek ve buralarda yapılan gereksiz girişimleri önlemektir. Sunulan hizmetle hastaların ailelerin ve bakıcıların çeşitli gereksinimleri karşılanarak yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmekte. Bedensel, duygusal, sosyal, kültürel ve manevi tedavi ana hatlarını oluşturmaktadır. Ağrının giderilmesi, bulantı ve kusma şikayetlerinin önlenmesi, halsizlik ve diğer semptomların giderilmesi, beslenme desteğinin sağlanması, solunumun rahatlatılması, hasta ve yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sunulması, hasta konforu ve bakımının sağlanması, hasta ve ailesinin eğitilmesi hastanın fonksiyonel durumunun artırılması temelli bir yaklaşımı palyatif bakım merkezlerinde benimsenmektedir. Ayrıca aile ve bakıcıların kişinin hastalığı ve hastalıktan sonraki ve ölümden sonraki yassı dönemi geçirmelerine destek de verilmektedir. Hasta ve ailelerini bu zor süreçte yalnız bırakmamak palyatif bakımın amaçlanmasında önemlidir.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri