Çiftçilerin Kredi Borçları Bir Yıl Erteleniyor…

Güncel 29 Haziran 2018 14:42
Videoyu Aç Çiftçilerin Kredi Borçları Bir Yıl Erteleniyor…
A
a

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, üreticilere müjdeli haber verdi. Çiftçilerin kredi borçlarının bir yıl erteleneceğini bildiren Kenan Şahin, yaptığı açıklamada,

"Bakanlığımızın girişimleri ile çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 20.06.2018 tarihli ve 2018/11893 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi" dedi ve detaylı bilgiler aktardı.
         Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü şahin açıklamasında şunları kaydetti: "Kırşehir’de çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 20.06.2018 tarihli ve 2018/11893 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 1 Ocak 2018'den 31 Aralık 2018'e kadar Türkiye genelinde meydan gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları  en az %30 oranında zarar gören, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın  diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin,  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi borçları 1 yıl ertelemesi yapılacaktır. Borç ertelemelerinde, hasar tespit komisyonu kararı aranacak olup; çiftçilerin borçlarının ertelenebilmesi için zarar oranının en az yüzde 30 olması gerekecek. Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Bu konu hakkında İl Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapmakta olup, görevlendirdiğimiz  ziraat mühendisi ve  ziraat teknikerlerimizden  oluşan ekiplerimiz ilgili Şube Müdürümüz eşliğinde köy köy gezerek çalışmalara devam etmektedir. Çalışmaların bitiminde ise ilgililere gerekli duyurular yapılacaktır.
         Afetlerden zarar gören çiftçilerimiz daha geniş bilgi almaları için Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü'ne, ilçelerde ise ilçe müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.”

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri