Çiftçiler için ” Süt Sığırı Yetiştiriciliği” Kursu Düzenlendi

Güncel 7 Kasım 2017 14:30
Videoyu Aç Çiftçiler için ” Süt Sığırı Yetiştiriciliği” Kursu Düzenlendi
A
a

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Proje Desteğinden yararlanan bayan çiftçilere yönelik ‘Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu’ düzenlendi.

Genç Çiftçi Proje desteğinden yararlanan çiftçilere yönelik olarak düzenlenen “Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu” İl Müdürlüğü toplantı salonunda başladı. Toplantıya İl Müdürü Kenan Şahin, İşkur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Ahmet Hamdi Ünal, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Adem Köse,  Ziraat Mühendislerimizden  (Zooteknik)  Şengül Yurdaer, Veteriner Hekim Seher Pirihan, Tekniker Semra Pamuk ve 22 bayan kursiyer katıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz  ile birlikte İşkur Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenlenen ve 10 gün sürecek kursun son gününde  22 bayan  kursiyere , sertifika dağıtılacak.
 
“Hayat köyde var”
Kursun açılışında bir  konuşmasını yapan İl Müdürü Kenan Şahin; “ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca  başlatılan “Genç Çiftçi Projesi”  kapsamında   damızlık düve alan sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyuz.
Süt Sığırı Yetiştiricisi Çiftçi Kursu açmayla, hayvancılığın geleneksel yöntemlerden farklı olarak, daha karlı ve verimli yapılabilmesi amacıyla teknik, yeni teknolojiyi kullanmasını bilen çiftçilerin yetiştirilmesini sağlamaktır. İlimiz hem coğrafi yönden hem de geniş tarım alanlarının yanı sıra, hayvancılık içinde ciddi potansiyel vaat etmektedir. Biz bu potansiyeli üretime dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi, müdürlüğümüzün imkânları ölçüsünde sizleri desteklemeye devam edeceğiz.
 En önemli gördüğümüz mevzu olarak, eğitim-yayım ile insan kaynaklarımızı eğitmeyi, bilinç seviyesini artırmayı öncelikli olarak görüyor, bu konuda olan çalışmalara, İl Müdürlüğümüz olarak yoğunluk vererek büyük çaba sarf ediyoruz.  Bizler sizlerin her zaman yanındayız. Her sorununuzda mutlaka bizlere ulaşın. Müdürlüğümüz  tarım ekibi olarak elimizden geldiğince sorunların çözümü için  biz burada varız. Şehirde yaşayan insanlar artık şehrin stresinden kaçarak kırsal alana  yerleşiyor. Köylerimizin ve arazilerimizin kıymetini bilelim.  Doğallık , üretim  ve temiz hava köyde var. Köyde çalışmak ve üretmek berekettir. Üretenin malı bereketli olduğu  gibi, üretici   her zaman kazanır.  Hayat köyde var. " diye konuştu.
 
“Tarımda bayanların yeri ayrı”
İl Müdürümüz Kenan Şahin’in konuşmasının ardından konuşan İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya; “  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Bakanlarımızın oluru ile  bu kursları sizler için açıyoruz. Sizlere günlük 25TL olmak üzere on günde 250 TL kurs ücreti vereceğiz.  Ben tarım da bayanları ayrı bir yere koyuyorum. Bayanlarımız üretimde daha başarılar. Bunun içinde bayanların işin içinde olması bir ayrıcalıktır ve bayanlara daha çok güveniyorum.  Bu kurslarla daha verimli damızlık hayvancılık yapacağınıza inanıyorum. 3 yıllığına sözleşmeli verilen bu bereketli hayvanlarınızın üretimini 3 yıl değil, 13 yıl değil, inşallah siz ve sizden sonraki kuşaklarınızla birlikte 103 yıl üremeye ve üretmeye devam ettirirsiniz” dedi. 
 
“Allah Devletimize zeval ziyan vermesin”
4 yaşındaki çocuğu ile kursa katılarak genç çiftçiler adına söz alan  Çuğun Köyünden Nurcan Uslu; “  Geçen sene Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın “Genç Çiftçi Projesi” ‘ne başvurarak 30 bin TL tutarında  6 tane damızlık düve aldım. Şuanda bir hayvanım 10bin TL değerindedir. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını  alın terimizle kazanıyoruz. Allah Devletimize zeval ziyan vermesin. Desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Toplamda  10 gün  sürecek kursta süt inekleri ve buzağıların bakım ve beslenmesi, barınaklar, yem bitkileri, slaj hazırlama, sığırlarda koruyucu aşılama programı ve rasyon hazırlama gibi konu başlıklarında eğitimler verilecek.
 ‘Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu’’  ile   hem istihdam, hem de tarımda genç, dinamik çiftçilerin üretime kazandırılması hedefleniyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri