CHP'den Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki

Güncel 7 Nisan 2018 16:49
Videoyu Aç CHP'den Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki
A
a

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba ve bazı CHP'li milletvekilleri ihale öncesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde açıklama yaptı, ihale salonuna girerek ihaleyi protesto etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve bazı CHP'li milletvekilleri, Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ihalesi öncesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) önünde açıklama yaptı, ihale salonuna girerek ihaleyi protesto etti.
Ağbaba, yaptığı açıklamada, satışın gayri milli olduğunu iddia ederek, "Adeta Amerikan şirketlerine Türkiye'yi peşkeş çekme satışıdır. Nişasta bazlı şeker lobisi milli, yerli şeker üreticisini yenmek üzeredir." dedi.
Hükümetin büyüyen şeker ittifakının korkusuyla CHP'nin yapacağı mitinglerden önce bu satışı gerçekleştirmek istediğini ifade eden Ağbaba, şunları söyledi:
"Bu idarenin ismi peşkeş idaresi olmuş durumda. Bu fabrikaları almak isteyenlere duyuruyoruz, şimdi alırsanız bile milletimize taahhütümüzdür bu fabrikaları 2019'da kamulaştırmak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Bu satış hukuksuzdur, gayri millidir. Bu satışın talimatını verenleri şiddetle kınıyoruz. Bu satış ve kararı tanımıyoruz, yok hükmündedir."
Vekiller ihale salonuna girdi
Açıklamanın ardından ihale salonuna girmek isteyen Ağbaba ve CHP milletvekilleri Ömer Fethi Gürer, Orhan Sarıbal, Burcu Köksal ve Mustafa Balbay güvenlik görevlilerince salona alınmak istenmedi. Daha sonra araya giren görevlilerin onayıyla vekiller ihale salonuna girdi.
Bunun üzerine ÖİB Başkanı Ahmet Aksu, ihalenin sağlıklı sürdürülmesinin herkesin temennisi olduğunu belirterek, "Şeker fabrikaları hepimiz için önemli kuruluş. O yüzden sessiz, sakin bir şekilde ihale komisyonu ve yatırımcıların kendi işlerini yapmalarına imkan verecek bir ortamı hep birlikte tesis edelim." diye konuştu.
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da "Saklanan bir şey mi var milletin temsilcilerinden? Neyi sağlıksız hale getireceğiz?" şeklinde tepki gösterdi.
Bir süre ihaleyi izleyen Ağbaba ve milletvekilleri daha sonra şeker fabrikalarının satışına ilişkin tepki içerikli sözler sarf ederek salondan ayrıldı.
 
İHALE ÖNCESİ GERGİNLİK
CHP milletvekilleri Ömer Fethi Gürer, Veli Ağbaba, Nurettin Demir Orhan Sarıbal, Burcu Köksal ve Mustafa Balbay önce ihalenin düzenleneceği binanın girişinde açıklama yaptı. Daha sonra içeri girmek istedi.
SALONA ALINMAK İSTEMEDİ
Ancak altı milletvekili ve fabrikaların satılacağı illerden gelen CHP il başkanları, güvenlik görevlileri tarafından salona alınmak istemedi. Daha sonra araya giren görevlilerin onayıyla vekiller ihale salonuna girdi. Ancak Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu milletvekillerinin yanına gelerek, “İhaleyi sağlıksız hale getireceksiniz” dedi.
Bunun üzerine tepki gösteren CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, ‘İhaleyi biz mi sağlıksız hale getiriyoruz. Siz neyi bizden gizliyorsunuz, halktan neyi gizliyorsunuz? Gizli kapaklı neyi satacaksınız?' dedi.  (AA)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri