Cep telefonu alırken dikkat?

Güncel 7 Temmuz 2018 13:03
Videoyu Aç Cep telefonu alırken dikkat?
A
a

Doğan İletişim sahibi Doğan Berktaş Kırşehirli vatandaşları telefon alırken dikkatli olmaları hususunda uyardı.

 

 
Gazetemiz muhabiri Canan Arıöz' e yaptığı açıklamalarda: "Piyasada birçok akıllı telefon mevcut. Özellikleri ve fiyat etiketleri farklı. Kırşehirli vatandaşlar, yeni telefon alırken hatalar yapabiliyor. Haliyle yeni bir telefon alırken öncelikle "Neye ihtiyacınız var?" sorusunu kendi kendinize sormalı, ardından da "Ne kadar bütçeniz var?" bunu belirlemelisiniz. En önemli iki unsur olarak bunları gösterebiliriz.
                Bazı kullanıcılar öncelik olarak "pil ömrüne" önem verirken bazıları "büyük ekran" seçer, bazıları ise tercihlerini "kameralardan" yana yapar. Haliyle vatandaşlar yeni bir ürün alırken onlara en çok lazım olan detayları ön plana alarak hareket etmeli. Örneğin, yalnızca kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil cihaz tercih etmek pek doğru olmayacaktır. Çünkü bu tip cihazların sunduğu kendine has özellikleri neredeyse hiç kullanmayacaktır. Böyle tercihler yapan, ama daha sonra aldıkları cihazların birçok özelliğini kullanmayan çok kişi var.En yüksek fiyatlısı "en iyi" olmadığı gibi, en uygun fiyatlısı da "en kötü" değildir.
                Birçok konuda olduğu gibi akıllı telefon pazarında da bu kural unutulmamalı. Eğer yalnızca internette gezinmek ve aramalar yapmak istiyorsanız, bunu yalnızca 2 bin liranın üzerinde fiyatı bulunan telefonlarla değil, bin liranın altındaki ve güncel yazılımlı telefonlarla da yapmanız mümkün. Önceki sayfadaki maddeyi de hatırlatarak, ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bütçenize en uygun modelleri belirlemenizde fayda var. Garanti şartlarına ve teknik servis imkanlarına dikkat edin
Bu, özellikle "daha uygun fiyatlı olsun" amacıyla yurt dışından getirilen telefonlar için önemli. Bazı telefonların ülkemizde de garantisi bulunuyor ve teknik servis desteği alabiliyorsunuz. Ama bir de ülkemizde garanti desteği olmayan telefonlar var. Diyelim ki uygun fiyata yurt dışından telefon aldınız, ama ülkemizde servisi yok. Akıllı telefonlardaki en ufak arızalar bile ciddi maliyetler doğurabiliyor ve böyle bir durumla karşılaşırsanız tasarruf yapayım derken daha zararlı konuma gelebilirler. Bu yüzden seçimlerin dikkatli yapılmasında fayda var.
                Kırşehirli vatandaşlarımızın almak istediğiniz cihazlar için araştırma yapmaları ve yazılanları okuyarak hareket etmeleri gayet normal. Ancak sadece yazılanları okuyarak bir sonuca varamazsınız. Bunun için de devreye pratik bilgiyi, yani kendi deneyimlerini sokmalılar. Çünkü duydukları ve öğrendikleri, vatandaşı bir noktaya kadar tatmin eder. Asıl kararı vermesi gereken kişi telefonu kullanacak kişi  ve dolayısıyla Kırşehirli vatandaşlarımızın yine kendini ikna etmeli. Örneğin 3 telefon arasında mı kalınıyor? Mağazaya giderek o 3 telefonu da sırasıyla deneyebilirler. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyaç olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmalarını yaptıktan sonra kendi kararlarını vermeleri doğru olur" dedi.( Canan Arıöz)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri