Cengiz Şahin, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanlığı’na seçildi

Güncel 27 Mart 2018 13:20
Videoyu Aç Cengiz Şahin, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanlığı’na seçildi
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şahin, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanlığı’na seçildi.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin olağan genel kurulu yapıldı. 25 Mart Pazar günü Ankara’da yapılan olağan genel kurulda Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şahin başkan seçildi.
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Olağan Genel Kurulu’nda Cengiz Şahin, Birol Alver, Hakkı Eken başkanlık için aday oldu. Cengiz Şahin ve yönetimi 195, Birol Alver 46, Hakkı Eken 10 oy aldı.
195 oy alan  Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şahin, derneğin genel başkanlığına seçildi.
Seçimlerin alanlarına ve ülkemize hayırlı olsun dileyen Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şahin, kurulda yaptığı konuşmada şunları bildirdi:
“Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi minnet ve şükran ile anıyorum.
Bildiğiniz gibi 1989 yılında kurulan Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, 29 yıldır PDR alanında çalışan meslektaşlarımızın birlik, beraberlik ve mesleki dayanışmasını sağlamaktadır.
Türk PDR Derneği, mesleğimizin ülkemizdeki yerini her zaman güçlendirmeyi hedeflemiştir.
Özellikle PDR alanında çalışanların bilimsel, mesleki ve sosyal yönden gelişimine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Türk PDR Derneği meslek savunuculuğu yaparken toplumun yararını da gözetmektedir.
Bugüne kadar hepimizi yönetim kurullarında temsil eden, başarıyla bu günlere gelmemizi sağlayan, üye olarak derneğimizin ve mesleğimizin gelişimine katkıda bulunan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Aday olmam noktasında ısrarlarını dile getiren ve bu süreçte birlikte yol yürüdüğümüz değerli meslektaşlarıma, oluşacak yönetimde görev alacak tüm arkadaşlarıma, bu büyük ailenin her bir bireyine göstermiş oldukları nezaketten ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Bizler, meslektaşlarımızın yoğun istekleri doğrultusunda, geniş bir yelpazeyi temsil edecek şekilde, yeni bir vizyon ile mesleğimizin gelişimi için çalışmaya karar verdik.
Her alanda faaliyet gösteren meslektaşlarımızın yönetim ve uygulama süreçlerinde söz sahibi olmasını sağlayacak bir yönetim anlayışını ilke edindik.
Tek önceliğimiz mesleğimizin ilkelerine bağlı kalarak, meslektaşlarımızın onuruna sahip çıkmaktır. Mesleğimizin birlik ve beraberliği için çıktığımız bu yolda siz değerli meslektaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Bu vesile ile her birimizin söz sahibi olacağı genel kuruldan yetki talebinde bulunuyor ve siz saygıdeğer meslektaşlarımıza saygıyla duyuruyoruz.
Genel kurulda yetki aldığımızda; MEB Okul Psikolojik Danışmanlığı Hizmetleri Yönetmeliği Taslağı’nı yeniden yazacak bir komisyon kuracağız ve paydaşlarımızla iletişime geçeceğiz.
Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı hazırlıklarında daha etkin olacağız. Meslek yasasının hazırlanması için çalışmalar başlatacağız. Psikolojik danışman eğitimi için süpervizyon eğitimleri başlatacağız. Atölye çalışmalarına ağırlık verileceğiz. Akademisyen meslektaşlarımızdan geniş tabanlı bir Danışma Kurulu oluşturacağız. Her yıl Anabilim Dalı Başkanları Toplantısı’nı gerçekleştireceğiz. Şube başkanları toplantıları gerçekleştireceğiz. PDR sempozyumu ve uygulamalı PDR sempozyumlarını birleştirerek yılda bir kez yapılabilir hale getireceğiz. Öğrenci kongresinin yılda bir yapmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz ile iletişimimizi daha etkin kılacağız. PDR mesleğimizin geleceği için devletimizin tüm kurumlarıyla eşgüdüm ve etkin iletişim halinde olacağız. Yazılı ve görsel medya ile iletişimimizi daha güçlü tutacağız. PDR mezun sayısının önümüzdeki yıllarda istihdam edilebilir sayıya indirilmesi için girişimlerde bulunacağız. Üniversitelerin PDR uygulama ve araştırma merkezlerine uzman psikolojik danışman atanması için girişimlerde bulunacağız. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi’ni nitelik ve nicelik olarak geliştireceğiz. Meslek Yeterlik Kurumu’nda yapılan çalışmaları takip edeceğiz. Psikolojik danışman, okul psikolojik danışmanı ve kariyer psikolojik danışmanı yanında aile ve evlilik danışmanı, toplum ruh sağlığı danışmanı ve rehabilitasyon danışmanı standartlarının belirlenmesi için girişimlerde bulunacağız.
Daha büyük genel merkez binası için çalışmalar yapacağız. Şube sayıları artıracak ve aktif hale getireceğiz. Şubesi olmayan illere temsilcilikler vermek için gerekli düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Her okula psikolojik danışman atanması için girişimlerde bulunacağız. MEB’de görev yapan psikolojik danışmanların hizmet içi eğitimi için üniversite desteğini sağlayacağız. PDR lisansüstü programlara öğrenci alınırken PDR lisans mezunu dışından öğrenci alımına engel olacağız. PDR’nin bölüm olması için her türlü girişimlerde bulunacağız. Rehberlik kurslarının bir daha açılmaması için her türlü girişimlerde bulunulacağız. Anaokullarına psikolojik danışman atanması için girişimlerde bulunacağız. PICTES kapsamında çalışan psikolojik danışmanlara kadro verilmesi için çapa göstereceğiz. ASTEP kapsamında görev yapan psikolojik danışmanların özlük haklarının iyileştirilmesi için gayret edeceğiz.
Mezunlarımızın istihdamı için; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Belediyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Özel Sektör ve özel okullarda her türlü girişimlerde bulunacağız.
Bu duygu ve düşüncelerle gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurulumuzun tüm PDR ailesine hayırlı olmasını diliyor; bu anlamlı güne değer veren, gönül veren, şeref veren kıymetli misafirlerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri