Cemaleddin Duran, 309 dernek yöneticisini uyardı

Güncel 13 Nisan 2018 17:46
Videoyu Aç Cemaleddin Duran, 309 dernek yöneticisini uyardı
A
a

Kırşehir İl Dernekler Müdürü Cemaleddin Duran, Kırşehir’deki 309 dernek yöneticisini 2017 yılı dernek beyanı formu hakkında uyararak, beyannamelerin 30 Nisan’a kadar verilebileceğini bildirdi.

2017 yılı dernek beyan formu hakkında Kırşehir İl Dernekler Müdürü Cemaleddin Duran, yazılı açıklama yaparak şunları bildirdi:

“5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 19. Maddesi, yine bu kanuna atfen çıkarılan dernekler yönetmeliğin 83. Maddesi gereği ‘Dernek Yönetim Kurulu Başkanları her takvim yılının ilk dört ayı içerisinde bir önceki yıla ait Dernek Beyannamelerini vermekle yükümlüdür’ hükmü gereği 2017 yılında ilimiz merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren 309 derneğin yöneticileri tarafından en geç 30 Nisan Pazartesi gününe kadar 2017 yılı beyannamelerini derbis üzerinden elektronik ortamda bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Dernekler Yönetmeliğinin 31. Maddesi gereği ‘Dernekler işletme hesabına göre defter tutarlar. Ancak, kamu yararına çalışma statüsü bulunan dernekler ile yıllık brüt gelirleri 500 bin TL’yi aşan dernekler takip eden hesap döneminden başlayarak bilanço esasına göre defter tutarlar. Şubesi bulunan derneklerin bilanço esasına göre defter tutmaları halinde, birinci fıkrada belirtilen hadlere bakılmaksızın, bu derneklerin şubeleri de bilanço esasına göre defter tutarlar. Her halde dernekler ile şubelerinin aynı esasta defter tutmaları zorunludur’ hükmü gereği bildirimde bulunurken yukarıda belirtilen vasıfları taşıyan dernek ve şubelerimiz mali bilgilerini bilanço esasına göre vermeleri gerekmektedir.

Yine de kamu yararına çalışan dernekler, bilanço esasına göre defter tutan dernekler ile yıl içerisindeki geliri 100.000.00 (Yüzbin) TL’yi aşan dernekler beyanname ile birlikte dernek iç denetim raporunu Müdürlüğümüze teslim etmeleri zorunludur. Beyannamenin gerçeğe aykırı doldurulması ve yanlış beyanda bulunulması gerekir. Aksi takdirde Kanunun 32/1 bendince gerekli cezai işlem uygulanacağının bilinmesi hususu kamuoyuna arz olunur.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri