Cacabey Meydanı’nda Otizm Farkındalık Günü Standı Kuruldu

Güncel 10 Nisan 2018 17:46
Videoyu Aç Cacabey Meydanı’nda Otizm Farkındalık Günü Standı Kuruldu
A
a

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Cacabey Meydanı’nda Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Rehberlik Araştırma Merkezinin desteğiyle stant açıldı.

Standı ziyaret eden çocuklara parmak boyalar ile beyaz tişörtler üzerine el izi çıkarma, yüz boyama, mavi balon dağıtma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Kreşi ve Kırşehir Engelliler Derneği de standı ziyaret ettiler. Etkinlik sonunda tüm çocuklara üzerinde el izleri bulunan tişörtler ve mavi balonlar hediye edildi. Etkinlik süresince otizm farkındalığı adına sinevizyon gösterisi yapılmış ve ziyaretçilere broşürler dağıtılarak otizm ile ilgili bilgilendirme yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden Uzman Sami Keleş, Psikolog Esengül Kaya, Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşegül Rüzgâr VE Çocuk Gelişimcisi Nafia Ergül stantta görev aldı.

Kırşehir Saplık İl Müdürlüğü açıklamasıda; Otizm, otistik spektrum hastalıkları da denilen yaygın gelişimsel bozuklukların birçok türünden biridir. Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğmaktadır. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk bulunmaktadır. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor.

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden hastalık konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor dediler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri