Beyaz Destan Sarıkamış 103. Yılında Kaman'da Yürüyüşle Anıldı

İlçelerimiz 9 Ocak 2018 10:11
Videoyu Aç Beyaz Destan Sarıkamış 103. Yılında Kaman'da Yürüyüşle Anıldı
A
a

Sarıkamış Harekâtında donarak yaşamını yitiren 90 bin şehit için Gençlik ve Spor Bakanlığınca tüm Türkiye’de düzenlenen yürüyüş Kaman’da da yapıldı.

Kaman'da, 103 yıl önce Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden 90 bin şehit için Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği ve yüzlerce kişinin katıldığı anma yürüyüşü yapıldı.
Kaman Adliye Sarayı önünden başlayan yürüyüşe Kaman Kaymakamı Murat Girgin, İlçe Emniyet Müdürü Adnan Erişek, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Mülaim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Demirci ve çok sayıda öğrenci katılırken yürüyüşte Kaman Gençlik Merkezince Türk Bayrağı, atkı, bere ve eldiven dağıtımı yapıldı.
İlçe Cumhuriyet Meydanı Atatürk heykeli önüne kadar Jandarma Komutanlığında bulunan askerlerin ve Kaman halkından gençlerin taşıdığı dev Türk Bayrağı etrafında bulunan kalabalık sık sık “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’’ sloganları attı.
Kaman Cumhuriyet Meydanı Atatürk heykeli önünde düzenlenen törende ise Kaymakam Murat Girgin Gençlik ve Spor Bakanlığının 81 il ve tüm ilçelerde 103. Yılında Sarıkamış şehitlerini anmak için bu yürüyüşün düzenlendiğini belirterek tarih bilincinin gençlere aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Kaymakam Girgin, “Gençlerimize Sarıkamış’ı iyi anlatmamız, Sarıkamış’ı gelecek nesillere aktarmamız lazım. Sarıkamış’ı bilmeyen bir nesil bu milleti geleceğe taşıyamaz. İşte bu yüzden gençliğin gelişimine katkı sağlamak, gençlerimize tarih bilinciyle vatan sevgisi aşılamak ve milli benlik duygusunu arttırmak için, atalarımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak çekilen sıkıntıların bir nebze olsun hissetmek amacıyla 103 yıl önce Sarıkamış Harekâtı sırasında savaşarak veya donarak şehit düşen ve günümüze kadar vatan uğruna can vermiş tüm Mehmetçiklerimizi anmak ve Sarıkamış ruhunu yâd etmek amacıyla bugün bu yürüyüşü gerçekleştirdik. ”sözleri ile konuşmasını tamamladı.
Program sonunda katılımcılara, öğrencilere ve vatandaşlara çorba dağıtımı gerçekleştirildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri