Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 20. yılında

İlçelerimiz 22 Ocak 2018 15:02
Videoyu Aç Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 20. yılında
A
a

Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 1997 Yılında kuruluş çalışmaları başlayarak, 1998 yılında resmiyet kazanarak kuruluşunun 20. yılı kutlamaları 19.12.2018 Cuma gecesi Hemşerimiz Nurettin Ayhan’ a ait Ayhan otelde kutlandı.

Kutlamalara Antalya’da yaşayan, Kırşehirli bürokratların, işadamlarının, esnafların, ve kuruluşundan bu güne kadar yönetim kurulu başkanlığı yapan hemşerilerimizin de katılımı ile Menderes Atay’ın hazırlamış olduğu Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 2016,2017,çalışma faaliyetleri slayt gösterisi ile başladı. Dernek Başkanı Recep Analı’nın açılış konuşması ile son 2 yılı da yapılmış olan faaliyetler ile derneğin şu an geldiği yerin önemini vurgulandı.

Menderes Atay Aşıkpaşa Gazetesi’ne yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:” Yönetim Kurulu Başkanı Recep Analı 2016 ve 2017 yıllarında yapılan faaliyetleri içeresinde Özdemir  Yönlü  baş komiser uyuşturucu ve bağımlılık  yapan  maddeler  hakkında  konferanslar  verdi. Kepez belediyesi ile ortaklaşa Neşet Ertaş’ı anma geceleri düzenlendi. Geleneksel olan  ahi  pilavı ve aşure  günü etkinlikleri gerçekleştirildi, huzur  evindeki   büyüklere müzikli  yemek verildi. 2 yıldır yapılan yöreler  ve  renkler festivalinde  şehrin kültürünü ve  ürünlerini herkese tanıtıldı. Murat paşa ve Konyaltı belediyelerinden  alınan otobüslerle ,(hiç bir ücret alınmadan)  Çanakkale’ye  gezi  düzenlendi. Çanakkale gezisi ihtiyaçlarını iş adamlarından Memduh Atak ve Çanakkale’de bulunan hemşerimiz Atila Atak tarafından karşılandı.

Kırşehir Kamanlılar Derneği ile bozkır bozlaklarının sahipleri projesi kapsamında kültürünü tanıtmak amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda ve Erdem Beyazıt Kültür merkezinde gösteriler düzenlendi.

İş adamları  üniversite de  okuyan öğrencilere dernek  çatısı  altında burs imkânı sağladılar ve yeni  kıyafetler  aldılar (Sezgin Köysüren 

Antalya’daki  esnafları ziyaret edip ziyaretlerini sürdürüyor. Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nde Antalya’daki esnaf guruplarıyla ilgili meslek gruplarına göre bir pono hazırlandı. Bu sayede hemşerilerine her anlamda rehber oldu…

Geçen  Mayıs  ayında  iş adamı Menduh  Atak   ve  ortağının sponsorluğunda   çok  büyük  bir  katılımla (Kırşehir’den gelen 18 kişilik bir ustalar topluluğu, Şairler ve Yazarlar Derneği’nden, sanatçıların katılımlarıyla) çok güzel  bir  piknik  yapıldı. Meşrubatlarını da iş adamı Lokman Doğan  hemşehrimiz gönderdi.

Bu sene daha da kapsamlı  bir  piknik  yapılması planlanıyor.

Gecen  yıl  Medstar  hastanesiyle, bu  yıl  içinde Akdeniz Şifa Hastanesiyle anlaşma  yapıldı ve tüm  Kırşehirli hemşerilere muayene ücretinden %20  iskonto sağlandı. Tüm  şehitlerimiz  ve ahirete intikal eden  Kırşehirli  hemşeriler   için  mevlid’i şerif okutuldu.

İhtiyacı  olan 100 hane  hemşerilerine  ramazanda  gıda  yardımı   yapıldı (Hacı Bayram, Menduh  Atak, iki  kardeşler, Fatih Canatan ve  Süleyman  Erkanlıya)

Hemşerimiz  Ali  Ahraz  tarafından  keman kursu  verildi.

Bu zamana kadar etkinliklerde yalnız  bırakmayan   bilhassa Ali  Akraz  ve  Harun Culha  kardeşimize  sonsuz teşekkür ederiz.

Ve dernek  çatısı  altında  folklor, saz  ve  keman kursu  verilecek.

Allah izin verirse bu sene tekrar Çanakkale gezisi düzenlemeyi düşünüyoruz.

Önümüzdeki  ilkbaharda  Ürgüp, Göreme, Mucur, Köme Şenlikleri, Kırşehir Kaman ve Kalehöyük  gezileri düzenlenecek. Bu etkinlikler için Kepez Belediyesi’nden  otobüsler  ayarlandı.

Evet  şükürler olsun ki  2  yıldır  çok değerli  hemşerilerimiz sayesinde derneğin  hemen hemen hiç bir  sorunu  kalmadı.

Öncelikle  dernek  binasının  bir  dairesi iş adamı Sezgin Köysüren tarafından satın alınarak derneğe hiçbir ücret talep  etmeksizin 10 yıllığına tahsis edildi.  

Diğer  binanın 1 yıl  250 TL’sini iş adamı, Levent  Zengin ödedi ve  diğer  kalan  kısmına  Hacı Bayram, Yaşar  Yayla, Mustafa Yayla iş adamları  tarafından  karşılandı.

Diğer daireye kira ödeniyor elektrik, su  800 TL telefon şirketleri anlaşması.

Gönül ister ki derneğin kendi binası olsun. Antalya Kırşehirlileri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nden desteklerini  esirgemeyen iş adamları Hacı Bayram’a, Menduh Atak, kardeşi  ve  ortağına, Levent Zengin, Sezgin Köysüren, Adem Hafa, Ömer Küçükkaslan, Lokman Doğan, Mustafa Yayla, Veysel Baran, Yaşar Yayla  ve  Fatih  Canatan oldu.

Sevgili hemşerilerim; bizler  Ahi Evranların, Aşık Paşaların, Cacabeylerin, Süleyman Türkmanilerin, Şeyh Edibali. Melik Gazi, Şemsi Yastımanların, Muharrem Ertaşların, Çekiç Alinin, Âşık Saitlerin; aşkı nedeniyle  Kırşehir’i  yurt tutan, Dadaloğullarının, Türkiye’nin 4 bir yerinde türbesi olan gönüller  sultanı  Yunus  Emre’nin ve  Hacıbektaş’ı  Velinin  topraklarında  yetişen  insanlarız.

Osman Bölükbaşı’yı da katmamak   mümkün  değil.

Bunların kültürleriyle, eserleriyle, şiirleriyle,  türküleriyle  büyüdük ve bu mirası bizden  sonraki  nesillere  bırakmak  istiyoruz.

Bizim gönlümüzde mütevazılık, misafirperverlik, güler yüzler tatlı diller yatar.  Özümüz Kırşehir’dir. Bizler Kırşehirliyiz. Kalbi temiz  güzel insanlar…

Bu nedenle  gurbet  elde  bir  olalım, birlik  olalım, dirliğimizi işimizi ve  aşımızı çoğaltmak için toplanalım, geçmişe  bir  sünger çekelim, bizim söyleşiye sohbete  kardeşliğe arkadaşlığa  ihtiyacımız var.

Bütün  bu  yapılan hizmetleri tabi ki  yönetimimizle  beraber  yaptık.

Murat Barış, Hamza Yağmur, Süleyman Erkanlı, Ahmet Eroğlu, Murat Demirkol, Mahmut Gülhan, Menderes Atay ve Şerafettin Abalı konuşmamı bitirirken sizlerden  bir  ricam  var…  Siz  hemşerilerimin  onayı  ve  yönetim  kurulu kararı ile  Antalya ilk  gelen, mükemmel  insan  Ercan  Evreni derneğimizin ilk ve tek onursal  başkanı ilan  etmek  istiyorum ve plaketini vermek üzere Süleyman Erkanlıyı davet ediyorum.

Tüm hemşerilerimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim saygılar sunarım.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri