Anne Sütü ve Emzirme farkındalığına dikkat!

Sağlık 10 Ekim 2017 16:12
Videoyu Aç Anne Sütü ve Emzirme farkındalığına dikkat!
A
a

1-7 Ekim Emzirme Haftası...

Sağlık Bakanlığı ve Kırşehir Halk Sağlığı Kurumu tarafından her yıl düzenli olarak 1-7 Ekim tarihleri arası emzirme haftası olarak kutlanmaktadır.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş yapmış olduğu açıklamada; Ülkemiz genelinde sürdürülmekte olan Anne Sütünün Teşviki programında ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmenin 2 yıla kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır diye konuştu.
Bilindiği gibi bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Bebeklere anne sütü verilmesi ishal, solunum yolu enfeksiyonları, kötü ve yetersiz beslenme, yaşam boyu kronik hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır.
Emzirmeye Ne Zaman Başlanmalıdır?
*Yenidoğan bebek için anne sütünün yerini tutan başka bir besin yoktur.
*Doğumdan sonra kendinize gelir gelmez ilk yarım saatte emziriniz.
*Bebek ağladıkça emzirilmelidir.
*Bebek iyi emiyor, büyüme ve gelişmesi düzgün gidiyorsa 6 aya kadar hiçbir ek besin vermeyin.
Ne Kadar Sıklıkla Emzirilir?
Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Emzirme süresi çocuktan çocuğa 4 dakika ile 30 dakika arasında değişebilir. Bebekler genellikle memedeki sütün yarısını ilk 2 dakikada boşaltırlar. Kısa süre emip memeyi bırakan bebek zorlanmaz. Bu gibi bebekler sık sık emzirilmelidir.
Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bebeklerin emzirilmesi konusunda bütün anneleri teşvik etmek amacıyla anne sütünün desteklenmesi, korunması ve özendirilmesine yönelik çalışmalar müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmektedir.
2015 yılı itibari ile doğum yapılan bütün hastanelerimiz ve aile hekimliklerimiz bebek dostu sağlık kuruluşu ünvanını alarak ilimiz Altın Bebek Dostu İl ünvanını almıştır.
Halkımızın anne sütünün önemi ve yararları konusunda duyarlı olmaları ve konu hakkında bilgi almak için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını bekliyoruz ifadelerini kullandı. Hafta dolayısı ile Dr. Aslıhan Kılıç Torun tarafından Ahi Evran Üniversitesi Konferans Salonunda Sağlık Yüksek Okulu öğrencilerine Anne Sütü ve Emzirme konulu konferans verildi Ayrıca Sağlıklı Yaşam Yürüyüşünde Anne Sütü ve Emzirme farkındalığına dikkat çekmek için pankartlar da kullanıldı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri