Anız yakanlara para cezası uyarısı

Güncel 10 Ağustos 2018 15:59
Videoyu Aç Anız yakanlara para cezası uyarısı
A
a

Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğünce anız ve benzeri bitki örtüsü yakanlara cezai işlem uygulanacağı uyarısında bulunuldu.

Orman İşletme Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, anız ve benzeri bitki örtüsü yakmanın orman ve çevre kanunları gereğince yasaklandığı hatırlatıldı.
Ormanlık alanlara 4 kilometre mesafedeki arazilerde anız ve benzeri bitki örtüsü yakanlar için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı ifade edilen açıklamada, ayrıca yakılan her dekar için idari para cezası uygulanacağı belirtildi.
Meskun mahallere, sulak alanlara ve ormanlara bitişik arazilere yakın anız ve bitki örtüsünün yakılmasında cezanın 5 kart arttırıldığına işaret edilen açıklamada, bu tür yangınların hasat edilmemiş ürünlere, meyve bahçeleri ve etraftaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, orman, koru ve ağaçlık bölgelere telafisi imkansız zarar verdiği aktarıldı.
Açıklamada, vatandaşların herhangi bir duman ve yangın gördüklerinde ücretsiz olan "Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı"nı aramalarının yararlı olacağı kaydedilirken şu açıklamalarda bulunuşdu:
Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat arttırılır.’ Hükmü yer almaktadır. Anız yangınları, henüz hasat edilmemiş ürünlere, araçlara meyve bahçeleri ve etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civarındaki yerleşim yerlerine ve özellikle orman, koru ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. –Anız yangınları, hava kirliliği, yapmakta ve yükselen dumanlar kara yollarında görüş mesafesini azaltmaktadır. Bu durum trafik kazalarına, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Tarla ve dikili alanlarda bulunan birçok yaban hayvanlarının yaşam ortamını yok etmektedir. Toprak yapısında ve bitki bünyesinde önemli fonksiyonları olan organik madde azalmaktadır. Toprak ısısının artması sonucu, mikrobiyolojik aktivite ve biyolojik denge bozulmakta, kaybedilen her orman arazisi yerine konulamayacak ekonomik değer kayıplarına da neden olmaktadır. Ayrıca yangın çıkış nedenlerinin yüzde 95’inin insanlardan kaynaklandığı, anız yakma, bahçe temizliği, sigara izmariti atma, piknik yaparken ki ihmaller gibi nedenlerden dolayı ormanlarımız yanmaktadır. Bundan dolayı ilimizdeki mevcut piknik alanları dışında ormanlık alanlarda piknik yapılmayacak, yapanlar hakkında da gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Yangınların yüzde 5 de yıldırım düşmesi, elektrik trafosu gibi nedenlerden çıkmaktadır. Nedenlerden dolayı ormanlarımız yanmaktadır. Yangınların yüzde 5 de yıldırım düşmesi, elektrik trafosu gibi nedenlerden çıkmaktadır.
            Çocuklarımıza daha güzel ve yaşanılır bir çevre bırakmak için lütfen ormanlarımızı koruyalım, dikkatsiz davrananları uyarıp ilgili birimlere bildirilelim diye
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri