Alpaslan, sivil savunmanın önemine dikkat çekti

Güncel 1 Mart 2018 16:55
Videoyu Aç Alpaslan, sivil savunmanın önemine dikkat çekti
A
a

İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan’ın 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kırşehir   İl Afet ve Acil Durum Müdürü  Metin Alpaslan; Günümüzde savaşların topyekûn olma özelliği kazanması, cephelerden çok cephe gerilerini, askerden çok sivil halkı ve üretim kaynaklarını hedef alarak savaş gücü ve desteğini yok etmeye yönelmesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Sivil Savunmanın önemini gittikçe artırmaktadır.

Bu nedenle düşman saldırılarına karşı halkın can ve mal kaybının en az seviyeye indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel tesis ve kuruluşların korunması ve faaliyetlerinin devamını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, savunma gayretlerinin halk tarafından en yüksek seviyede desteklenmesi ile mümkündür.

15 Temmuz hain darbe girişiminde, halkımızın bu ihanete karşı dik duruşu, sergilediği davranış, darbe girişimini canı pahasına önlemek için yaptığı kahramanlık, bizlere bir kez daha düşman saldırılarında sivil savunmanın önemini göstermiştir.

Ülkemiz, Dünya’nın en önemli deprem bölgelerinden birisinde yer almakta ve büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır. Yurdumuzun %92′sinin deprem kuşağında olduğu, nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98′i ve barajlarımızın %93′ünün deprem bölgesinde bulunduğu bir gerçektir.

Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemiz ve ilimiz de, geçmişte birçok yıkıcı depremler yaşandığı gibi, gelecekte de meydana gelebilecek depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrama riski her zaman mevcuttur.

Bu nedenle Afet öncesi hazırlık ve risk azaltma projelerine daha fazla önem vererek, kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş çalışmalarını hızlandırdık. Artık “deprem olursa ne yapmalı” dan çok “deprem olmadan ne yapmalı” bilinci ile hareket ediyor ve bu yönde projeler geliştiriyoruz. Bu bilinçle, “yara sarmak değil, yara almamak” ilkesi ile afet öncesi risk azaltma çalışmalarına ağırlık verecek politikalar üzerinde çalışıyoruz.

İlimizi ”afet anında sıfırıncı dakikaya hazırlama” çalışmalarımız kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın katılım ve desteği ile Türkiye Afet Müdahale Planı’nı (TAMP) hazırladık. Afet öncesi, sırası ve sonrasında olmak üzere yapılacak çalışmaları hızlandırdık.

İl AFAD Müdürlüğü olarak, afetlere anında müdahale edebilecek deneyimli personelimiz ve müdürlüğümüz bünyesine dahil edilen tam donanımlı arama kurtarma araçlarımız ile olası afet durumlarında 7/24 hizmet vermekteyiz.

Depremlerden en az zarar görmenin en önemli bileşeninin eğitim ve farkındalık çalışmaları olduğunu düşünmekteyiz. Toplumun her kesimini içine alan eğitim uygulamaları ve tatbikatlar ile ilimizde depremlere karşı bir farkındalık ve dirençli toplum kültürünün de oluşacağı muhakkaktır.

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle ilimizde İl AFAD Müdürlüğümüzce başta çocuklar olmak üzere toplumun her kesimini kapsayacak eğitim ve tatbikatlar düzenlenmektedirler. Ayrıca, genç nüfusumuzda deprem bilincini geliştirmek için ilimizde, tatbikat ve etkinlikler ile okullarda dağıtılmak üzere afetlere yönelik eğitim broşürleri hazırlanmıştır.

Afetlere hazırlık alanında faaliyetlerimizi yaygınlaştırabilmek ve halkımızın her bir ferdine ulaşabilmek için tüm kurum ve kuruluşlarımıza büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu çerçevede; Deprem Haftası ve Sivil Savunma Günü dolayısı ile özellikle medyamızın yapılacak etkinliklere öncelik vererek toplumumuzda farkındalık oluşturulması büyük bir önem taşımaktadır. Kırşehir AFAD olarak yürüttüğümüz hazırlık çalışmalarında, halkımızın da yanımızda yer alması ve Deprem Haftası vesilesiyle düzenlenen etkinliklere katılarak destek olması, afetlere dirençli toplum oluşturma misyonumuzda kilit rol oynayacaktır.

Deprem Haftası ve Sivil Savunma Günü etkinliklerinin, ilimizde afet bilincinin artmasına vesile olması temennisiyle, afetlerden uzak, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri