Aktar Hasan Kümbet, Kırşehirliler Bamyayı Gram Hesabı Alıyor!

Güncel 24 Temmuz 2018 17:23
Videoyu Aç Aktar Hasan Kümbet, Kırşehirliler Bamyayı Gram Hesabı Alıyor!
A
a

Sağlık açısından birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve çok şifalı bir bitki olan bamyanın kilosu, kırmızı etin fiyatını 3'e katlayarak 150 liraya ulaştı.

Kırşehir Uzun Çarşı Esnaflarından Aktar Hasan Kümbet gazetemize bamya fiyatalarındaki artış ve sebepleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık açısından oldukça şifalı bir bitki olan ve çoğu vatandaşın gram ile alabildiği bamyanın fiyatı adeta dudak uçuklatıyor. Piyasada kırmızı etin kilogram fiyatı 45-50 lira civarındayken bamyanın kilogram fiyatı ise 150 liraya ulaştı.

Kırşehir Uzun Çarşı Esnaflarından Aktar Hasan Kümbet ise, bamyanın narin ve kibar bir bitki olduğu için zamanında toplanıp zamanında ipe dizilmesi gerektiğini ifade etti.

Kümbet "Çiçek bamya diğer ismi ile altın bamya eylül ayında ürününü verir. Bamya biraz narin ve kibar bir bitkidir. Genelde güneş doğmadan sabah saat 05.00 gibi toplanmaya başlar. Öğlen sıcağı çıkmadan da ipe dizilmesi gerekir. Bamyanın en küçük özelliği küçükken toplanmasıdır. Ne kadar küçük, çiçek halinde toplanırsa o kadar kaliteli ve güzeldir. Bamyanın yağ çözücü, zayıflatıcı, erkeklerde prostata karşı yararlı, kabızlığa karşı koruyucu etkisi vardır. Bağırsakları çalıştırdığı için de koliteyi engeller" dedi.

Kırşehirliler Bamyayı Gram Hesabı Alıyor

Son olarak bamyanın kilogram fiyatının 150 lira olmasından ötürü vatandaşların da tüketmek için 100 gram halinde alabildiklerini aktaran  Kırşehir Uzun Çarşı Esnaflarından Hasan Kümbet, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bamya şuan ki 130-150 lira bandındaki fiyatını 2 gün sonra çeyrek altın fiyatına çıkarırsa hiç şaşırmayın. Zaten geçen sene ürün azlığından dolayı çeyrek altın ile yarışacak hale gelmişti. Altın bamya denilmesinin sebebi de bundan kaynaklanıyor. Örneğin şuan için bamyanın 100 gramı 13 lira ama bu fiyatı 15 gün sonra 15 lira görürseniz şaşırmayın. Kilogram fiyatı 150 lira. Genelde bamyayı düğün yapan kişiler kilogram olarak alır. Onun dışında evde tüketmek için alan vatandaşlar 100 gram alıyor. 100 gramında da bir yemek çıkar bu da 13 lira ediyor dedi. Hasan Kümbet konuşmasına şunları da ekledi. Biz Kırşehirliler yemeklerimize çok önem veren insanlarınız Kırşehir'de düğün varsa o düğün yemeğinin içinde kesinlikle bamyada vardır. Ancak artan fiyatlar nedeniyle Kırşehirlilerde artık bamya almamaya başladı vatandaş haklı ne diyebilirim ki. Fiyatlar yüksek bütçe belli. İnşallah fiyatlar biraz aşağı inerse Kırşehir halkı da doya doya bir bamya yer temennimiz bu yönde diyerek sözlerini sonlandırdı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri