Akpınar İlçe Müftüsü Kırşehir'de ilk resmi nikahı kıydı

Güncel 22 Şubat 2018 17:11
Videoyu Aç Akpınar İlçe Müftüsü Kırşehir'de ilk resmi nikahı kıydı
A
a

İlçe Müftüsü Abdullah Karaca: "Nikah akdinde ikilem kalktı"

Müftülere nikah kıyma yetkisi değişikliğini içeren tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından Kırşehir'de ilk nikah, merhum Bozlak Ustası Neşet Ertaş'ın köyü Kırtıllar mezrasındaki Yunus Karacaoğlu ve Sultan İçten çiftine kıyıldı.
Kırşehir'in Akpınar İlçesi İlçe Müftülüğüne nikah kıydırmak için müracaatta bulunan Yunus Karacaoğlu ve Sultan İçten, resmi nikahlarını dua eşliğinde İslami usullere göre yaptırmak istedi.
İlçe Müftülüğünün Nüfus Müdürlüğü ile yaptığı istişare sonrası çiftten resmi nikah işlemleri için evrak istendi. Evrakların tamamlanması sonrası çiftin İlçe Müftülüğünde nikahları Müftü Abdullah Karaca tarafından şahitler huzurunda kıyıldı. Gerçekleştirilen nikah akdi ile ilgili açıklamada bulunan Müftü Karaca, nikah işlemlerinde ikilemin ortadan kalktığını söyledi. Karaca, "İçişleri Bakanlığı düzenlemesi ile müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verildi. Belediye görevlileri nasıl nikah kıyıyorlarsa bizler de öyle nikah kıydık. Evlenmek için müracaatta bulunan çift evraklarını tamamladı. Bizler de resmi nikahla birlikte dini nikahı aynı anda yaptık. Önceden ise çiftler resmi nikah yapıyor sonrasında ise dini nikah istiyorlardı. Nikah kıyma yetkisi sadece müftülere ait cami hocaları ve imamlar nikah kıyma yetkisine sahip değiller" diye konuştu. (İHA)

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri