Akpınar, Boztepe ve Kaman'da Solunum Fonksiyon Testi Yapıldı

Güncel 10 Ağustos 2018 15:50
Videoyu Aç Akpınar, Boztepe ve Kaman'da Solunum Fonksiyon Testi Yapıldı
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Akpınar, Boztepe ve Kaman ilçelerimizde görevli Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından vatandaşlara solunum fonksiyon testi yapıldı.

Stantta, sağlık çalışanlarımız tarafından vatandaşlara KOAH hastalığından korunmak için alınması gereken önlemler, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler verilerek, broşür dağıtıldı. 
Standı ziyaret edenlere, ücretsiz Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ölçümleri de yapıldı. Özellikle sigara içenlere uygulanan solunum fonksiyon testinde riskli sonuç görülenler, uzman bir hekime başvurmaları konusunda uyarıldı. 
Vatandaşların düzenli egzersiz yapmaları, doğru beslenmeleri, nefes egzersizleri yapmaları ve doktorlarıyla sürekli iletişim halinde olmaları konusunda da uyarılarda bulunuldu.
1-Solunum fonksiyon testleri ne demektir?
Akciğer fonksiyon testleri olarak ta bilinen solunum fonksiyon testleri ,akciğerlerinizin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını ölçmek için kullanılır. Bu testler nefes darlığı gibi yakınmaları olan hastalarda hastalıkların tanısında yardımcı laboratuvar incelemesidir.Doktorlar bu testi astım, pulmoner fibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi durumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.
2-En sık kullanılan solunum fonksiyon testleri hangileridir?
Spirometri:Bu test akciğerlerinize giren ve çıkan hava miktarını istirahatte, zorlu nefes alıp verme sırasında ve egzersizde ölçerek aynı yaşta ,cinste,boyda kişilerden elde edilen değerlerle karşılaştırır. Solunum yollarında darlık olduğunda giren ve özellikle çıkan hava hızı azalır.
Akciğer difüzyon kapasitesi: Akciğerlere giren ve çıkan gazların azalmasına sebep olan darlığın oluşturduğu direnç ölçülür. Akciğerlerin oksijen ve karbondioksit değişimini yeterince yapıp yapmadığı saptanır.
 
3-Kimlere solunum fonksiyon testleri yapılır?
-Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma yakınmaları olanlara
-Akciğer filminde normal dışı bulguları olanlara
-Uzun süreden beri sigara içenlere
-Ameliyat olacaklara
-Akciğerleri etkileyecek işlerde çalışanlara (madenciler, akü fabrikasında çalışanlar vs.)
-Sporculara
4-Hangi hastalıkların tanısında kullanılır?
-Astım
-KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
-Akciğer fibrozisi
-Bronşektazi -
Asbestoz
-Sarkoidoz
-Skleroderma
-Akciğer kanseri
 
5-Solunum fonksiyon testleri kimlerde risklidir?
-Geçirilmiş miyokart infarktüsü
-Kontrolsüz hipertansiyon
-Yeni göz ameliyatı geçirenler
-Akciğer ve batın ameliyatı geçirmiş,şiddetli ağrısı olan hastalar
-Solunum sistemi enfeksiyonu olanlar
Bu gibi durumlarda test öncesi hastaların teknisyeni bilgilendirmesi gereklidir.
6-Solunum fonksiyon testi nasıl yapılır? Göğüs Hastalıkları Hastanelerinde bu testlerin yapıldığı labotatuvarlar vardır.Spirometri, bu laboratuarların temel cihazıdır.Ölçüm yapılan elektronik bölüm ve hastanın nefes alıp verdiği ağızlık kısmından oluşur.Hastalar laboratuvarda görevli teknisyen tarafından test ile ilgili olarak bilgilendirilir. İlk kez hasta tarafından kullanılacak ağızlık aletin giriş bölümüne yerleştirilir.Bu kısmı hasta dudakları ile iyice saracak fakat dişleri ile ısırmayacak şekilde ağzına alır.Dudaklarını iyice kapatır.Hastanın burnu ölçüm öncesi özel bir mandalla kapatılır.Hastalar önce sakin bir şekilde nefes alıp verirken nefes vermenin sonunda teknisyenin kontrolüyle zorlu,derin ve hızlı bir nefes alırlar.Ardından teknisyenin hızlı, zorlu ve sonuna kadar nefes ver komutu ile nefes verirler.Nefes verme işlemi en az 6 saniye sürmelidir.
 
7-Akciğerlerdeki gaz değişiminin ölçümü nasıl yapılır (Difüzyon testi)?
Bu  testle  vücudun  oksijen  ihtiyacını  karşılayıp  karşılamadığını  ölçebiliriz.Testin  ölçümü  sırasında organizmaya  zarar  vermediği  bilinen  karbonmonoksit(CO)  gazı  ve  helyum(HE)kullanılırak  akciğer hacimlarıda ölçülür.Böylece solunum havasının ne kadar alındığı ve bunun içindeki CO yardımıyla ne kadar  gazın  kana  geçtiği  saptanır.Solunumla  alınan  CO  gazı  bilindiğinden  ,ne  kadarının  atıldığı ölçülür.Böylece  hava  keseciklerinin  ve  onların  çevresindeki  damarların  ne  kadar  etkin  görev  yaptığı saptanır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri