Aile Haftası Etkinlikleri Kapsamında ASP'de Konferans Programı Gerçekleşti

Güncel 15 Mayıs 2018 16:43
Videoyu Aç Aile Haftası Etkinlikleri Kapsamında ASP'de Konferans Programı Gerçekleşti
A
a

Aile Haftası Etkinlikleri kapsamında Kırşehir Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğünde konferans programı gerçekleşti.

Programa; Vali Vekili Adnan Kayık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, Müdür Yardımcısı Nihat Kangal, Kuruluş İdareciler, Okul idarecileri ve kuruluşlardan hizmet alan çocuklar, gençler ve yaşlılar katıldı.
           
Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara; “ Aile haftası vesilesiyle hazırladığımız programa hoş geldiniz. Aile toplumun en küçük yapı taşı. Bir tanıma göre aile anne, baba ve çocuklardan oluşur. Fakat bize göre çocukların karakterlerinin oluşturulduğu karakter tezgahları. Ahlaki ve manevi değerlerin aktarıldığı tezgahlar. Örf, adet, gelenek ve göreneklerin öğretildiği yuvalardır. İnsanın kendilerini psikolojik olarak hissettikleri diyarlar, yerler, sığınaklar ve barınaklardır. Aslında aile zorlukların kolaylaştığı, karanlıkların aydınlandığı, acıların tatlandığı, acıların çoğunun az’a dönüştüğü ve sevinçlerin arttığı yerler diye telakki edebiliriz. Aile yapısındaki yıpranmalar hepinizin malumunuz. Bakanlığımız de devlet bu nokta ile ilgili canla başla çalışmakta. Fakat ucu alınmaz bazı sıkıntılar da hepimiz yaşamaktayız. Bazen önleyici hizmetlerde, bazen bilgilendirme seminerleri ile, daha sonra da yıpranan çocuk, kadın, engelli ne varsa aile yapısında koruyamadıklarımızı kurumsal bakımla iyileştirmeye çalışıyoruz. Boşanma sürecinde onları psikolojik olarak, sosyal olarak destekliyoruz. Olmaz ise Kadın konukevlerimizde misafir ediyoruz. Bu bağlamda elimizden geldiğini yapmaya çalışıyoruz. Paranın ekonominin servetinin olması yetmiyor. Çünkü aile giderse devlet gidiyor, insan gidiyor, toplum gidiyor ve yavan ekmeğin yenip mutlu olunup, vatanına sahip çıkan insanların yerine, bi haber ilgisiz insanlar ortaya çıkıyor. Dün anneler günüydü. Sayın Bakanımız Kırşehir’de 15 temmuz’da şehadete erenlerin annelerine Anneler Günü vesilesiyle bir hediye ve bir mektup gönderdi. Onları da biz birer birer ailelere teslim ettik. Şükürler olsun annelerimiz dimdik ayakta. Tabi evlatlarının yangını yüreklerini yakıyor ama dedikleri şu “ o bayrak dalgalansın, ezanlarımız dinmesin. Vatan Sağolsun ”. Bu meyanda tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Vefat eden şehit annelerine rahmet diliyor hayattakilere uzun hayırlı ömürler diliyorum. Aile yapımızı korumak, gözetmek ve güçlendirmek hepimizin boynumuzun borcudur” dedi.
           
Açılış konuşmasının ardından Vali Vekili Adnan Kayık; “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ilk eğitimin verildiği yer olan aile kurumunun bizim için önemi bir kat daha artmaktadır. Gençlerimiz ve çocuklarımız ailelerinden alacakları eğitimle milli ve manevi değerlere ne kadar bağlı olarak yetişirse, ülkemizin geleceği de aynı oranda sağlam ve müreffeh olacaktır. Unutmamalıyız ki; milletin temelini aile, ailenin temelini de sevgi, saygı, sabır ve sadakat oluşturur. Dolayısıyla, bu değerleri bünyesinde barındıran bir aile, vatana ve millete hayırlı evlatlar yetiştirerek, mutlu ve huzurlu bir toplumun inşa edilmesine katkı sağlayacak, mutlu ve huzurlu bir toplum da, hem ülkemizin gelişmesini hem de dünya barışını temin edecektir” şeklinde konuştu.
           
Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Engelsiz Yaşam Gündüzlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde görev yapan Müzik Öğretmeni Umut Yoldaş’ın müzik dinletisiyle devam eden program Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan kamu spotları gösterimi gerçekleştirildi.
           
Program sonunda Vali Vekili Adnan Kayık, Aile haftası kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda düzenlenen Aile konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vererek “ içerisinde bulunduğumuz Aile Haftası vesilesiyle, Aziz Milletimizin binlerce yıldır en önemli yapı taşlarından olan aile değerlerimizin güçlenerek devam etmesini diler, tüm katılımcılarımızın Aile Haftasını kutlarım” dedi.
           
Ödül takdimleri sonrası yarışmada şiir alanında 1. olmaya hak kazanan Kırşehir Merkez İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Esmanur Kılıçlı şiirini okudu ve yine kompozisyon alanında 1. olmaya hak kazanan Fatma Muzaffer Mermer Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Dilay Fatoş Albayrak kompozisyonunu okumasının ardından Rehberlik Araştırma Merkezinde görev yapmakta olan Semra Cebeci’nin Evlilik ve Aile Hayatı konulu semineri gerçekleştirildi.
           
Program; katılımcılara Ailenin önemini vurgulamak adına 2011 yapımı Çınar Ağacı filminin gösteriminin ardından sona erdi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri