AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR

Güncel 15 Eylül 2018 11:02
Videoyu Aç   AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR
A
a

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; 31. Ahilik haftamız inşallah en güzel şekilde tüm Türkiye’de kutlanacak Kırşehir’de Ahiliğin başkenti olarak etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Başkan Bahçeci; “Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz” 

17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılacak kutlamalar, 17 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 19.00 da Askerlik Şubesi önünden başlayıp, Cacabey Meydanında son bulacak Fener Alayı ile başlayacak.  

17 Eylül Pazartesi günü yine Askerlik Şubesi önünden başlayacak kortej yürüyüşü ile başlayacak haftanın açılışı, saat 11.30 da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak etkinliklerle devam edecek.  

Ahilik Kutlamaları ile ilgili açıklamada bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Kırşehir’de büyük bir âlimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız. Yedi gün boyunca misafirlerimize Ahiliği anlatmaya çalışarak bu eşsiz felsefenin ruhunu birlikte özümsemek için bir araya geleceğiz.  Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken;  dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahililik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir. 

Biz de bu güzel değeri anmak, anımsamak ve yaşatmak için etkinlikler kapsamında bu yıl üçüncü defa  yazar ve Yayınevlerinin katılımı ile  ‘Kırşehir Kitap Günleri’ düzenliyoruz. Devlet törenimiz bu yıl 22 Eylül Cumartesi günü olacak. Ayrıca, Ahilik kültürünün anlatılacağı paneller, söyleşiler, halk oyunları gösterileri, konserler, Ahi pilavı ve helvası ikramları ve tiyatro etkinlikleri düzenleyeceğiz. 

Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyor, Ahilik Haftasının bu yılda büyük bir coşkuyla geçmesini temenni ediyorum” dedi 

1000
icon
Esnafi dusunerek yapilsa.keske 16 Eylül 2018 01:15

Esnafi dusunmeden yapilan bir program yine goreceguz galiba...

0 0 Cevap Yaz
Coşkun BOLAR 15 Eylül 2018 18:26

Ahilik ile ilgili en geniş bilgiyi rahmetli M.Lütfi İkiz ağabeyim tarafından dinlemiştim. Esnaf teşkilatının İslam ahlakına uygun iş yapan ve yaşatılan bu muhteşem teşkilatın yeniden canlandırılması Türk Milletine bulunmaz bir nimet olur. Coşkun BOLAT

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri