Açılışla Birlikte Kırşehir Belediyesi Dev Bir Festivale İmza Atacak

Güncel 21 Eylül 2017 16:12
Videoyu Aç Açılışla Birlikte Kırşehir Belediyesi Dev Bir Festivale İmza Atacak
A
a

Başkan Binali Yıldırım Neşet Ertaş Kültür Merkezinin Açılışını Yapacak

Kırşehir Belediyesi tarafından Bozlak Ustası Neşet Ertaş’ın adını
yaşatmak amacıyla inşa edilen ve bölgenin en modern Kültür Merkezi  olan Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı bir törenle 23 Eylül Cumartesi günü saat 15.30 da açılarak sanat severlerin hizmetine girecek.
 
Açılıştan sonra,  Kültür Merkezinde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Müzik Üniversitesinin işbirliğinde 3 gün sürecek Neşet Ertaş Kültür Sanat Festival’inin açılışı da yapılacak.
 
Başbakan Binali Yıldırımın yanında kabineden çok sayıda bakan ve Neşet Ertaş’ın oğlu, kızları ve kardeşlerinin de katılacağı Kültür Merkezi ve festival açılışında festivale katılacak sanatçılar mini bir konser verecek.
3 gün sürecek Festivalde Konserler, Cacabey meydanında. Paneller ise Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde 23-24-25  Eylül'de gerçekleştirilecek. Festivalde Türk halk Müziği dalında ulusal ve yerel sanatçılardan Ramazan Bağgül, Yeşim Köksal,AliŞahin,Kubat, Erol Parlak , Fatma Şahin Aydoğan, Veli Ertaş, Kırşehir Ustalar Topluluğu, Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray , Gülşen Kutlu , Erhan Uslu, Bektaş Dolu sahne alacağı konserler düzenlenecek.
 
Bu yıl ilk kez düzenleyecekleri Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivaline tüm hemşerilerini Cumartesi gününden itibaren festivale beklediğini kaydeden Başkan Bahçeci, "Kırşehir Belediyesi olarak önemli bir etkinliğe daha imza atıyoruz. Bu Kırşehir’linin Ahilik kutlamalarından sonra en büyük festivali olacak. Toplam 3 gün sürecek festivalimizde konserlerin yanı sıra Söyleşiler, Paneller olacak" dedi.
 
Bahçeci ayrıca; “Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Ustamızın ismini taşıyan ve ismine layık bir şekilde inşa ettiğimiz bir kültür merkezimiz Ahiliğin ilk açılış programını yaptık. 23 Eylül Cumartesi günü aynı zamanda Ahilik kutlamalarının finalinin hemen devamında 1.Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali düzenleyeceğiz Cumhurbaşkanımızın talimatları ile  her yıl düzenli olarak devam edecek. “
23 Eylül Cumartesi günü Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinin hem açılışının yapılacağını kaydeden Başkan Bahçeci ;  “Aynı zamanda burada da Başbakanımızın katılımı ile Neşet Ertaş Kültür ve sanat festivalinin başlangıcını yapmış olacağız. Cumhurbaşkanımızın sözcüsü İbrahim Kalın’ın festivali ile ciddi katkısı var onunla birlikte organize ettik. Erol Parlak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ında çok ciddi destekleri oldu. Amacımız ve gayemiz Türkiye’nin önemli değeri olan halk müziğimizin, ozanlarımızın Neşet Ertaş’ın ışığında bu festivalle de bir ilkleri taşıma noktasında önemli bir adım atmış olacağız.
Başkan Bahçeci ; KültürMerkezi’de ustamızın ismini taşıdığı için 750 ve 300 kişilik salonları fuayeleri, kitap kafeleri , müzesi ile son derece güzel Kültür ve sanat Merkezi oldu.Anadolu’nun çok kültürel ve sanatsal değerleri var. Kırşehir’in çok ciddi bir birikimi var. Gelecek nesillere de kültür ve sanat ruhunu taşıyabilmek için, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde en güzel bir şekilde eğitmek. Kadim kültürümüzü daha ileri taşımak inşallah bize nasip olur diye ümit ediyorum.” Dedi
Neşet Ertaş ‘ın ölüm yıl dönümü olan 23-24-25 Eylül 2017 tarihlerinde 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle anılacak. Etkinlik kapsamında konserler, söyleşi ve yapılacak panellere bilim adamları da katılacak.
 
1000
icon
Erdals 21 Eylül 2017 22:34

Yakışır Kirsehir e , Allah memleket.sevdalisi baskanimiza zeval vermesin ALLAH ondan razı olsun yolu bahti açık olsun

0 1 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri