Açık Kapı ile sorunlar çözüme kavuşturuluyor

Güncel 28 Haziran 2018 15:02
Videoyu Aç Açık Kapı ile sorunlar çözüme kavuşturuluyor
A
a

Kırşehir Valiliği’nde hizmet veren Açık Kapı Birimi’ne başvuruda bulunan 114 vatandaşın 89’una olumlu dönüş sağlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla Kırşehir Valiliği’nde de oluşturulan “Açık Kapı” birimi ile Kırşehir’de de vatandaşların sorunlarına çözüm üretiliyor. Hızlı ve etkin bir biçimde sorunların çözme kavuşturulduğu Açık Kapı, Kırşehirlilerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.
Ahi Yurdu Kırşehir Gazetesi’nin Açık Kapı Birimi yetkililerinden edindiği bilgilere göre Kırşehir’de kurulduğu günden itibaren toplam 114 vatandaş başvuruda bulundu. Genelde sosyal yardımlaşma, iş talebi ve gıda ile yiyecek yardımlarında başvuruların Kırşehir Valiliği Açık Kapı Birimi’ne yapıldığı öğrenildi.
Kırşehir’de Açık Kapı’ya başvuruda bulunan 114 vatandaşın 89’una olumlu dönüşler sağlandı. 4 tanesinin olumsuz kararının verildiği Açık Kapı’da, 8 kayıt kısmen olumlu-kısmen olumsuz ve 13 tanesinin ise bekleme sürecinde olduğu öğrenildi. Kırşehir Açık Kapı Birimi’nde 3 görevli personelin Kırşehir halkının sorunlarını dinlediği kaydedilirken, “Açık Kapı” birimi görevlileri konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada bu projenin geçmişinin 1994 yılına dayandığını kaydettiler. Açık Kapı-Devletin Kapısı görevlileri yaptıkları açıklamalarda şu bilgileri kaydettiler: “Projenin aslında bir geçmişi var. 1994 yılında şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra vatandaşların büyükşehir belediyesine en hızlı bir şekilde ulaşması ve istek, dilek ve şikayetlerini iletebilmesi için Beyaz Masa adı altında bir birim oluşturmuştu. 6 kişiyle oluşturulan bu birim şuan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda bin 200 kişi ile hizmet vermektedir. Burada yapılan çalışmaların faydalarını da göz önüne alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu çalışmayı 81 İl’e yaymak için de valilikler bünyesinde Açık Kapı adı altında bir projeyi hayata geçirdi.”
Açık Kapı’nın Kırşehir Valiliği bünyesinde hizmet verdiğini kaydeden görevliler, Kırşehir’de vatandaşların genel olarak işsizlik ve sosyal yardımlaşma konularında kendilerine başvuruda bulunduklarını dile getirdiler. Birim sorumluları açıklamalarında “Açık Kapı Kırşehir Valiliği bünyesinde de hayata geçirilen bir projedir. Kırşehirli vatandaşlarımız şikayetlerini, taleplerini ve önerilerini gelerek bizlere burada iletebilmektedir. Bizler de bu talepleri ilgili kurumlar ve diğer birimlere iletiyoruz. Vatandaşların ihtiyaçlarını en güzel ve kolay şekilde karşılamak ve çözüm üretmek için gayret gösteriyoruz. Başvurular genelde sosyal yardımlaşma ve iş başvurusu ile öneriler ağırlıklıdır. TC Kimlik Numarası olan bütün vatandaşlarımız başvuru yapabilmektedir. Yabancıların başvuruları alınamıyor. Kırşehir 4. faz olarak 15 il ile birlikte 67 ilin içerisindedir.”
Vatandaşların başvurularının elektronik ortamda kaydedilip ilgili birimlere yönlendirileceği, başvuru sahibinin sürece ilişkin mesaj yoluyla bilgilendirileceği, yapılan işlemlerin üst yöneticiler tarafından takip edileceği açık kapı projesi, vatandaşların devlete ulaşacağı bir hizmet olacak. Kamu hizmetlerini sunanlar ile vatandaşlar arasındaki iletişimi güven ortamında sağlamak, vatandaşların talep ve beklentilerinin alınarak değerlendirilmesini sağlamak ve kronik sorunlara çözümler üretebilmek projenin temel hedefleri arasında yer alıyor. Halkla ilişkiler konusunda eğitimli personelin görev aldığı ve açık kapı ofisine vatandaş sözlü ya da yazılı olarak, www.acikkapi.gov.tr internet sitesinden ya da açık kapı mobil uygulaması ile başvuruda bulunabilecekler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri