6. Uluslararası Aşık Paşa şiir şöleni düzenlendi

Güncel 3 Kasım 2017 15:16
Videoyu Aç 6. Uluslararası Aşık Paşa şiir şöleni düzenlendi
A
a

Kırşehir’de 6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni ulusal ve yerel yazarların katılımları ile yapıldı.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen 6. Uluslararası AşıkPaşa Şiir Şöleni'ne Vali Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı Prod. Dr. Ahmet Gökbel, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Orhan Ekemen, daire müdürleri, yurtiçi ve yurt dışından şairler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şiir şöleni Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında terör saldırısı sonucu şehit olan Tayfun Kavun ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Programın açılış konuşmasını yapan Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Çalışma Grup Başkanı Zübeyde Gökbulut, Kırşehir'in Aşık Paşa, Ahi Evran, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Cacabey, Ahmed-i Gülşehri, Süleyman Türkmani gibi birçok Anadolu erenini sinesinde barındıran kutlu diyar olduğunu belirtti. Aynı zamanda Şiire saygı Allah’a saygıdır diyen Gökbulut: “Aşıkpaşa Şiir Şöleni sadece Kırşehir’in değil Tüm Türkiye’nin Şiir Şöleni’dir” dedi.
Sahneye çıkan yazarları, şairleri sadece isimleriyle değil kişilik özelliklerinden tutun marifetleriyle, sahneye çağıran, 2 defa dünya turu yapmış ve gittiği her yerde İç Anadolu’nun kültürünü anlattığını aynı zamanda genel kültür yarışmalarında yer aldığını söyleyen Ünlü sunucu Rıfat Çakır’ın sunumuyla başlayan Şiir Şöleni adeta göz kamaştırdı.
Çanakkale’den gelen Mustafa Berçin’in okuduğu şiir sonrası ise Berçin’den söz alan Ünlü Sunucu Çakır, bir otobüs dolusu öğrenciyi ne zaman isterlerse Çanakkale’de ağırlayabileceğini söyledi.
Yerli ve yabancı şair-yazarın katılımı ile başlayan program da Manisa’dan Alim Yavuz, Denizli’den Arzu Subakankabukçu, İstanbul’dan Aynur Saydam Ata Bozkurt, Gaziantep’ten Deniz Garipcan, Artvin’den Gülden Taş, Bandırma’dan Gültekin Özcan, Bingöl’den Hacı Gürhan, Sivas’tan Hasan Akar, İstanbul’dan Kadir Turan, Çanakkale’den Mustafa Berçin, Diyarbakır’dan Şeyhmus Çiçek, Ankara’dan Vedat Fidanboy, Gaziantep’ten Merve Döker, Kırgızistan’dan Dilnaz Saypedinova, Aksaray’dan Mustafa Ünsal katılım sağlayacak aynı zamanda müzik dinletimiz de ise Gürcistan’dan Gara Borçalı, Akasaray’dan Halk Ozanı Ertuğrul Öcal, Kırşehir’den İdris Altuner ve Burhan Ertaş yer aldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri