40 Yaşından Sonra Diploma Aldı

Güncel 10 Şubat 2018 15:10
Videoyu Aç 40 Yaşından Sonra Diploma Aldı
A
a

İlimizde 1988 yılında 11 yaşında Matbaalarda çırak olarak işe başlayan Mesut Dalkılıç meslek sevdasına olan aşkı için 40 yaşından sonra ustalık ve usta öğretici diploması alabilmek için mesleki beceri sınavına girdi.

1988 yılında matbaacılık hayatına başlayan Mesut Dalkılıç yaptığı açıklamada; “ 1988 yılında meslek hayatıma başladım il dört yıl boyunca karın tokluğuna çalıştım.
Daha sonra 1992 Yılında Eray Ofset Matbaacılıkta Hüsnü Arıöz ustamın yanında mesleğime devam ettim ve 20 yıl boyunca Hüsnü Arıöz ustamın yanında çalıştım ve burada ustam bana çok şeyler öğretti ve bende 1998 yılı ile 2008 yılları arasında tam 10 yıl matbaacılık hayatıma esnaf olarak devam ettim.
Maalesef ki işlerimin iyi gitmemesi dolayısıyla bu işi bırakarak Kırşehir basında yer almaya başladım.
Ancak içimdeki matbaa sevgisi hiç bir zaman bitmedi hep içimde ukde kaldı.
40 Yaşımdan sonra bu mesleğin ustalık diplomasını almak için Kırşehir Mesleki Çıraklık Eğitim Merkezine başvurdum ve sınavlara kabul edildim. 30 yıllık meslek hayatımın sonunda inşallah ustalık belgesine sahip olacağım.
Eskiden matbaacılık mesleği önemli ve çok zor bir meslekti ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu meslek neredeyse yok olacak meslekler arasına girdi.
Diğer mesleklerde olduğu gibi matbaacılık mesleğinde de çırak bulunamıyor artık matbaacılık mesleği neredeyse hem teknolojiye yenik düştü hemde çırak bulamaz hale geldi.
Eskiden matbuu evrak işi daha çoktu teknoloji bu kadar ilerlememişti şimdi teknoloji ilerledi bütün matbuu evraklar bilgisayar ortamında hazırlanıyor.
Benim zamanımda düğün davetiyesi çoktu şimdi ise düğün davetiyeleri yerine telefonlar sosyal medya ortamları kullanılıyor.
Bu mesleğin bitmesini istemiyorum çünkü gerçekten önemli bir meslek ve maliyetli bir meslek.Bugün bir matbaa kurmaya kalksanız 30 bin TL gibi sermayeye ihtiyacınız olacaktır ve bu işi hakkıyla bilen çok az usta kaldı.Bizler son nesilleriz isterim ki bu mesleği nesilden nesile aktaracak çıraklar bulalım bizim ve diğer esnaf kardeşlerimizin mesleklerini devam ettirecek çıraklar yetiştirilsin.
Buradan benim gibi mesleğini bırakmış ama mesleğinin aşkıyla tutuşan esnaf kardeşlerimize sesleniyorum en kısa zamanda sizler de ustalık belgenizi alın elinizde belgeniz olsun.Öğrenmenin belge almanın kendinizi geliştirmenin yaşı yoktur''dedi.Aşıkpaşa Gazetesi olarak tebrik eder başarılarının devamını dileriz.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri