30 Ağustos Zafer Bayramı Ve Önemi

Güncel 30 Ağustos 2018 13:40
Videoyu Aç 30 Ağustos Zafer Bayramı Ve Önemi
A
a

Kırşehir Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan açıklamasında şunları söyledi.

6 Ağustos 1922’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Büyük Taarruz kendi bayrağı altında bağımsız bir şekilde yaşama ülküsü ve bu uğurda gösterdiği fedakarlıklar neticesinde 30 Ağustos’ta emsalleri yine Türk Milleti tarafından ortaya konan bir zafere dönüşmüştür. 

        Vatan topraklarının düşman ellerine geçme ihtimalinin belirdiği oldukça çetin bir mücadeleden sabırla, azimle, karşısındaki düşman kuvvetlerine nazaran yaşadığı imkânsızlıklara rağmen aradaki farkı imanı ve cesaretiyle kapatarak Millî Mücadele’ye giren milletimiz; bütün cephelerden şanlı ve destansı muharebeler sonucu zaferlerle çıkmış ve en son olarak 30 Ağustos 1922’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük zafere ulaşmıştır. 

         Bu zafer artık ayağa kalkamayacağı ve yok olacağı iddia edilen bir devletin eğer Türklere aitse asla yıkılamayacağının anlaşılması bakımından tarihsel anlamda önemli bir göstergedir. 

         Bu zafer şartlar ne olursa olsun düşmanların geniş imkanlarına karşı milletimizin çelikleşmiş imanının daha üstün geldiği, vatanımızın birliği ve dirliğinin korunması noktasında sahip olduğu azim ve iradeyi göstermesi açısından önem arz etmektedir. 

        Bu zafer Türk’ün cephanesi olmasa bile süngüsünün izinde ilerleyerek “Ben Türk’üm, Varım. Ebediyete kadar da bağımsız bir şekilde var olacağım.” diyerek hep bir ağızdan haykırdığı, başka bir ülkenin boyunduruğu altında yaşamaktansa vatanımızı sonuna kadar savunacağımızı gösteren destansı özellikte tarihsel bir olgudur. 

        Türk Milleti tarihinden aldığı güç ve tecrübe ile alışkın olduğu zaferlerden bir tanesini daha kazanmış, bu özelliğine binaen düşmana karşı asla baş eğmemiş, pes etmemiş, cephede tek bir asker dahi kalsa asla teslim olmayarak sonuna kadar Türk Sancağı dalgalandırılmıştır. 

        26 Ağustos 1071 günü Sultan Alparslan ordusu önderliğinde Anadolu kapılarını açarak bu topraklara mühürlerini vuran Türkler yine bir 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz’u başlatarak adını silmeye çalışanlara karşı en büyük cevabı 30 Ağustos sabahı kazanılan zaferle vermiştir. 

Buradan da anlaşılacağı üzere Anadolu Türk Toprağıdır, bugün ve gelecekte de aynı şekilde kalacaktır. Çünkü bu topraklar sayısız kahramanlıklara şahit olmuş, sınırları sömürge devletler misali cetvel parçalarıyla değil kanla çizilmiştir. Yani bedel ödenmiş, Anadolu’ya “Türk Vatanı” denmiştir. 

       Ancak ülkemiz üzerinde geçmişte olduğu gibi toprak hayali güdenler, bu ülkeyi bölüp yok edebileceğini zannetme gafletine kapılarak rüzgâr ektiğini bilmeden biçtiği fırtınada yok olacağını hesap edemeyen cahillere Türk Milleti tarihinde de olduğu gibi asla izin vermeyecek gerekirse vatanını savunması konusunda aynı azmi ve kararlılığı göstererek tarihin tekerrür edeceğini bir kez daha gösterecektir. 

       Vatanımıza, birliğimize ve dirliğimize kastetmeye yeltenenler şunu iyi bilmelidir ki Türk Milleti’nin cesareti ve mücadelesi karşısında asla başarılı olamayacaktır. Türk Milleti’ne ve Devletine kasteden her düşman unsuru Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünde vurguladığı üzere “Geldiği gibi gidecektir.” 

        Bu vesile ile Kırşehir Türk Ocakları olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, zaferin mimarı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatanı uğruna canını vermiş şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 

        Ruhları şad olsun!     

        Ne mutlu TÜRKÜM diyene… 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri