3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu başladı

Güncel 5 Ekim 2017 16:51
Videoyu Aç 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu başladı
A
a

Rektör Prof. Dr. Karakaya: "Üç seri halinde bugün ilkini başlattığımız sempozyumla Ahilik değerlerini yazılı kayda dönüştürecek, yurt içinde ve dışında bu kaynakların tanıtımını yapacağız"

3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu Ahi Evran Üniversitesi’nde başladı.5-7 Ekim tarihleri arası gerçekleşecek olan sempozyum 1. Oturumu Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sempozyumun ilk gününde Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, İl Kültür Müdürü Yrd. Eyüp Temur ile 41 üniversiteden 74 akademisyen ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel: 3. Ahilik Sempozyumu 2018 Osmanlı Döneminde “Ahilik” 2019 yılında ise “Ahiliğin Günümüze Yansımaları” diye takip edecektir. Sempozyumumuz İslamiyet Öncesi Fetva ve Fütüvvet Anlayışı, Fütüvvetin ve Ahiliğin Kur’ani Temelleri, İslami Dönemde Fütüvveti Anlayışı, Halife Nasır ve sonrası fütüvvet tasavvuru, Fütüvvet nameler, Ahi Kültüründe Tarihi Şahsiyetler ve Fütüvvet Algısı, Esnaf destanlarının Türk Kültürü ve Ahi Kültürünün oluşumuna etkileri, Anadolu’da Fütüvvet ve Ahilik, Ahi Evran ve Tarihi Kişiliği, Dini Ekoller ve Ahilik, Ahilik Ticareti ve Esnafı, Ahilik Ticaret ve Ahlak, Farklı Coğrafyalarda Ahiliğin İzleri ve genel değerlendirme ile sunulacaktır. İli gün olarak planladığımız bu bilgi şöleninin ardından 3. Gün katılımcılarımız ile birlikte Ahi Evran başta olmak üzere Cacabey, Aşıkpaşa ve Yunus Emre gibi büyük şahsiyetlerin huzuruna çıkılmasıyla programımız son bulacaktır. İlim kültür ve sanat hayatımızda eşsiz katkıları olmuş bu büyük şahsiyetlerden bize kalan mirasın saklanması açısından çok büyük bir dönem arz etmektedir. Bu sempozyumun devamı gelecektir” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel’in konuşmasından sonra bir konuşma gerçekleştiren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise şu ifadelere yer verdi: “Bugün Ahi Evran-ı Veli’nin diyarında onun maneviyatı altında kurumsallaştırdığı Ahilik Geleneğini tartışmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu toplantıda medeniyet değerlerini, uzmanları tarafından tartışarak onun geçmişte verdiği mesajları günümüze nasıl taşıyabiliriz. Ahiliğin sadece bir esnaf hareketi olmadığını ve bir insan yetiştirme metodu olduğunu açıklayacağız. Bu sempozyumu düzenlerken bir medeniyet değerleri olan Ahilik nerelere dayanıyor. Ahilik bin yıllık tenzile sahip güçlü bir toplumsal ittifak. Bu ittifakı bölgeselleştirmeden lokalleştirmeden evrensel değerleri gerçekleştirmek. Evrensel değerleri de desteklemek üzere sempozyumumun ilkini başlatmış bulunuyoruz” dedi.
Sempozyumun 1. Oturum İslamiyet Öncesi Fetva ve Fütüvvet Anlayışı ile Prof. Dr. Ali Torun’un başkanlığında Prof. Dr. İbrahim Yılmaz’ın Eski Arap Şiirlerinden Fütüvvet Kavramı, Prof. Dr. Mehmet Şeker’in Alplıktan Fütüvvete/Fütüvvetten Ahiliğe, Prof. Dr. İhsan Al-DEEK İslamiyet Öncesi ve İslami Dönemlerde Fütüvvet, Doç. Adil Şen ile Ahilikteki Ahlaki Kaidelerin İslam Öncesi Arabistan Yarımadasındaki Temellerine Bir Bakış ve Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan konuşmaları ile gerçekleşti.
Açılışta, Filistin En-Necah Üniversitesinden Prof. Dr. İhsan Al Dek ile Prof. Dr. NaderGasim, Filistin'e ziyarette bulunarak sempozyuma davet etmesi dolayısıyla Rektör Karakaya'ya plaket takdim etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri