26. Kaman Ceviz Festivali Düzenleniyor

İlçelerimiz 7 Ekim 2017 12:01
Videoyu Aç 26. Kaman Ceviz Festivali Düzenleniyor
A
a

Vali Necati Şentürk, bu yıl 26.’sı düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı.

Kaman ilçe meydanında gerçekleştirilen festivale Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, il ve ilçe protokolü, daire müdürleri, ceviz üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, düzenlenen bu festivalin, bir marka olan Kaman Cevizinin dünyaya tanıtılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Cevizin anavatanının Kaman olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Kaman, Milli Mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla birlikte daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda, Ceviz Eylem Planı da Kaman’dan başlamıştır. Bu sene, 13 bin ceviz fidanını da toprakla buluşturacağız. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağacından, yaprağından, meyvesine kadar her şeyinden faydalanılıyor. Susuz yerde ceviz kolay kolay yetişmez. Bu nedenle, bölgenin sulama ihtiyacını ciddi bir ölçüde karşılayacağız. İnanıyorum ki bu memleket yeniden ceviz cenneti olacaktır. Festivali hazırlayanlara, bütün ceviz üreticilerine teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun.” dedi.
Vali Necati Şentürk’ün Yassıhöyük Kazı Heyeti Başkanı Masako Omura’ya “Hemşerilik Beratı ve Kaman Nişanı” da verdiği programda vatandaşlara çeşitli tatlarda Kaman cevizi ikramı da yapıldı. Konserler ve çeşitli gösterilerle iki gün sürecek olan festivalde açılan stantlarda Kaman cevizinin satışı ve tanıtımı yapılacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri