15 Kasım KOAH Günü

Sağlık 18 Kasım 2017 15:21
Videoyu Aç 15 Kasım KOAH Günü
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde görevli Dr. Emel Özoğlu Tekşut, 15 Kasım KOAH Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde görevli Dr. Emel Özoğlu Tekşut, 15 Kasım KOAH Günü’nü açıkladı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde görevli Dr. Emel Özoğlu Tekşut, Kırşehir Hastane Televizyonu’na ‘Dünya KOAH Günü’ konulu basın açıklamasında bulundu.40 yaş üstü her 5 kişiden 1’inde yaygın olarak KOAH hastalığının bulunduğunu bildiren Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Hekimi Dr. Emel Özoğlu Tekşut, 15 Kasım Dünya KOAH Günü ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:
“Her yıl 15 Kasım tarihi KOAH günü olarak bilinmektedir. KOAH, kranikobstrüktif akciğer hastalığının kısaltılmış şeklidir. Zararlı toz, gaz partüküleri soluması sonrasında akciğerlerde meydana gelen iltabi ilerleyici bir hastalıktır. Toplum içerisinde büyük bir halk sorunu olmasına rağmen farkındalığı çok azdır. 40 yaş üstü olan her 5 kişiden 1’inde KOAH olmasına rağmen 10 kişiden 1’inde de KOAH tanısı konulmaktadır. Tütün maruziyeti, termik santraller, araba egzoslarından çıkan dumanların oluşturmuş olduğu kirli hava ve evlerde sobalardan yayılan duman en sık nedenler arasındadır. KOAH hastalığı ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen önlenebilir ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. 40 yaş üstü, uzun süren nefes darlığı, öksürük, balgam şikayetiyle başvuran kişilerde KOAH düşünülmelidir ve solunum testi ile tanı kolayca konulmaktadır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk neden sigaranın bırakılması için göğüs hekimine başvurmasıdır. Ve bunun dışında bulunan ortamın sık sık temiz hava ile havalandırılması, zararlı gaz partiküllerden uzak durulması, grip, zatüre aşılarının yapılması, hekimin önermiş olduğu solunum yoluyla alınması gereken ilaçların kullanılması ve fiziksel aktivitelerin yapılması diğer adımlardır.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri