14 Kasım 2017 Dünya Diyabet Günü

Sağlık 14 Kasım 2017 11:48
Videoyu Aç 14 Kasım 2017 Dünya Diyabet Günü
A
a

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü Dünya Diyabet Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü Yetkilileri: “Her yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü’nün 2017 Yılı teması ‘’Kadınlar ve Diyabet" olup sloganı ‘’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yıl ki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir.
Diyabet, vücutta üretim ve kullanımına ilişkin gelişen problemin sonucu olarak meydana gelen bir hastalıktır. Kaslarımız ve diğer dokularımız yağ ve karaciğer glukozunu kandan hücrelerin içine alabilmek için, insülin diye adlandırılan bir hormona ihtiyaç duyarlar. İnsülin, pankreas denilen salgı bezi tarafından yapılır. Bir kişi diyabet olduğunda ya pankreası hiç insülin üretmiyordur ya da vücudu salgılanan kendi insülinini etkin bir şekilde kullanamıyordur. Sonuç olarak, diyabetli kişiler aldıkları besindeki şekeri yeterince kullanamazlar. Bu da kanda şeker miktarının artmasına yol açar. Bu olay “Hiperglisemi” olarak adlandırılır. Diyabetin yan etkileri, kandaki yüksek glikoz seviyelerinin devamlı olmasıdır.
Günümüzde, diyabet için kesin tedavi yoktur.
DİYABET TİPLERİ:
Tip 1 DiyabetusMellutus: Bu kişiler genellikle insülin üretmemektedirler. Dışarıdan insülin kullanmak zorundadırlar.
Tip 2 DiyabetusMellutus: Genellikle insülin enjeksiyonu gereksinimleri yoktur. Yalnızca diyet veya oral(ağızdan alınan ilaçlar) tabletler ile tedavi edilirler. 45 yaşından büyük, şişman kişilerde yaygın görülür. Artan obezitenin bir sonucu olarak, çocuklarda ve genç erişkinlerde de yaygın hale gelmektedir. Tip 2 diabet en yaygın görülen tipidir.
DİYABETİN UYARICI İŞARETLERİ:
TİP 1 Diyabet için:
· Anormal susama ve ağız kuruması,
· Sık sık idrara çıkma,
· Kol ve bacaklarda yorgunluk, enerji kaybı,
· Sürekli açlık hissi,
· Ani kilo kaybı,
· Yavaş iyileşen yaralar,
· Tekrarlayan enfeksiyonlar,
· Bulanık görme,
TİP 2 Diyabet için:
Ancak Tip 2 diyabette bu belirtiler daha az belirgindir. Bu tip diyabetin başlangıcı yavaştır ve sonuçta tespit etmek zor olabilir. Bu nedenle kişilerde diyabetin komplikasyonları gelişmiş olabilir ve neticesinde diyabetin vücuda verdiği zarar da artmaktadır. Diyabet olabileceğini düşünen kişiler ve ailesinde diyabet hikayesi olanlar mutlaka bu konuda muayene olmalılardır.
DİYABETİN TEDAVİSİ:
Bugün diyabeti tamamen iyileştirici bir tedavi yoktur. Ancak, etkin tedavi vardır. İyi bir diyabet kontrolü, mümkün olduğunca normale yakın kan şekeri seviyelerini muhafaza etmek demektir.Bu da;
· Kontrollü diyet,
· Fiziksel aktivite,
· Düzenli ilaç kullanımı,
· Sağlıklı yaşam tarzı,
· Dengeli bir diyet kombinasyonu ile mümkündür.
ŞEKER HASTALARI İÇİN KÜÇÜK ÖNERİLER:
· Haftada bir kez sabah akşam kan şekeri değerinizi ölçün, kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza gösterin.
· Kilonuzu kontrol altında tutun, ideal kilonuzu koruyun.
· Günlük düzenli yürüyüşler yapın.
· Öğün atlamayın, diyetisyeninizin veya doktorunuzun yemeği önermediği hiçbir şeyi yemeyin, ısrarlara kulak asmayın.
· İçeriğinde fruktoz, sakkaroz veya şeker olan hiçbir ürünü satın almayın, tüketmeyin.
· Gerektiğinde değişiklikler yapabilmek için besin gruplarını iyi öğrenin.
· Tatlandırıcılarla yaptığınız yiyeceklerle kendinizi ödüllendirin.
· Şeker hastalarında yaralar çok zor iyileştiğinden dolayı; vücudunuzu kazalardan mümkün olduğunca korumaya çalışın, özellikle ayaklarınıza rahat, ayağınızı koruyan ayakkabılar kullanın, mutlaka çorap giyin, yaralanmalardan koruyun diyerek sözlerini sonlandırdılar.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri