featured

Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni’nin 11. Kırşehir’de gerçekleştirildi

Aşıkpaşa 12. Ve 13. Yüzyılda yaşamış ve “ Garipname” adlı bir eser yazmıştır. Bu eser sayesinde Türk dilinin çok zengin bir dil olduğunu kanıtlamıştır. 12. Ve 13. Yüzyıllar Anadolu’nun İslamlaşması ve Türkleşmesi olarak bilinen bir zamandır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamaya göre, Aşık Paşa’nın anılması adına yapılan bu törene bir çok yazar ve şair teşrif etmiştir. Şiir severlerinde dahil olduğu program ilgi görmüştür.

Aşıkpaşa’nın anılması için gerçekleştirilen program Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yapmış olduğu konuşmada, kültürün bir elçisi olan ozan ve şairler ile bir arada olmaktan onur ve gurur duyduğunu ifade etti.

Karahocagil, Aşıkpaşa’nın kent için önemi ve değerinin çok büyük olduğundan bahsetti. Yaşamış olduğu dönem boyunca Türkçe’nin öncülüğünü yapmış olması ve şimdide Aşık Paşa adını alan şiirler ile Kırşehir’in tanıtılmış olduğunu dile getirdi.

Programda Şiirlerle beraber türkülerde söylendi

Aşıkpaşa’yı anmak adına yapılan programa katılım gerçekleştiren şairler şiirlerini okudular ve aynı zamanda Orta Anadolu ve Kırşehir’e ait olan türkülerde seslendirilmiş oldu.

Gerçekleştirilen programa Kent konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Daire amirleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır ve şiirseverler katılım sağladı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir