121 Üreticiye 121 Adet Damızlık Koç Dağıtıldı 

Güncel 10 Temmuz 2018 16:47
Videoyu Aç 121 Üreticiye 121 Adet Damızlık Koç Dağıtıldı 
A
a

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının    Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  Kırşehir de 121 üreticiye 121 adet damızlık koç dağıtıldı. 

 Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Müzayede Salonunda  yapılan damızlık koç dağıtım törenine Vali Yardımcısı Ercan Ateş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürümüz Kenan Şahin, Koyun  ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Doğan, Damızlık  Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ve çok sayıda üreticisi katıldı.
                Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi  kapsamında dağıtılan damızlık koç töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ercan Ateş, bu tür desteklerle Kırşehir’de hayvancılığın daha da çok gelişeceğini belirtti.
                Vali Yardımcısı Ateş; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve bizler Kırşehir Valiliği olarak tarımsal destekleri önemsiyoruz. Bu tür desteklerle Kırşehir de hayvancılığın daha da gelişeceğine inanıyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım ve hayvancılığa çok önemli destekler veriyor. Üreticilerimiz bu desteklerden faydalanarak önemli bir gelir elde edeceğine inanıyorum. Bugün burada dağıtılan 121 damızlık koç’un yaklaşık %75’ni devletimiz karşılıyor. Bu önemli bir destek. İnşallah seneye bu rakamları artırarak üreticilerimize desteklerimiz devam edecek” dedi.
                Damızlık Koç dağıtım töreninde konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü  Kenan Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının    Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında 121 üreticiye %75 hibe destekli 121 adet damızlık koç  dağıtıklarını söyledi.  
                Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin; “İlimizin  198.000 büyükbaş,  227.000 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. İlimizin çayır mera alanı ise 131.161 ha  dır.  İlimiz hayvancılığı gelişmekte olup hızlı bir şekilde modern özellikle büyükbaş besi işletmeleri kurulmaktadır. Küçükbaş hayvancılığımız da  büyüyüp gelişmeye müsait olup yapılan bu tip projelerimiz ile bu gelişeme katkı sağlamaktayız.                         
                İlimizde 2013 yılından beri devam etmekte olan Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma projesi kapsamında 5 yılda toplam 362.600  TL bütçe ile  369 adet damızlık koç dağıtılmıştır. Proje kapsam alnında ve  talimat gereği koç dağıtımı yapılan yetiştiricilerimizden minimum koçun bedelini %25’i alınmakta , kalan kısım ise bakanlığımızın  proje bütçesinden  hibe olarak karşılanmaktadır. Bu yılda 120.000 TL’lik bütçe ile İlimiz de bulunan  Malya Tarım İşletmesinden temin edilen 121 adet Akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımı  bugün yapmış olduk. Proje sayesinde  ilimiz koyunlarında kaliteli damızlık koç kullanarak verimliliği arttırmak,  ayrıca sürülerde kullanılan damızlık koçları değiştirerek sürüde akrabalık oranını düşürerek bu şekilde oluşabilecek verim kayıplarının önüne geçmek amaçlanmaktadır.
                Bu proje dışında ilimizde Anaç Koyun-Keçi , Anaç Sığır ,Süt Teşvik ve Buzağı gibi desteklemelerle de 2017 yılında 18.364.917 TL desteklemede  hayvancılık ile uğraşan yetiştiricilerimize dağıtılmıştır. Ekonomik kalkınmanın ana nedenlerinden bir tanesi  olan tarım ve hayvancılık alanın da  vatandaşlarımız yatırım yaparlarsa hem kendileri, hemde ülkemiz kazanacaktır. Tarım ve Hayvancılık da  2018  de de desteklemeler artarak devam emektedir. Tarım ve Hayvancılık  yapmak isteyen  herkese biz ücretsiz danışmanlık yapmaya hazırız. Biz köy köy gezip bunları  anlatıyoruz.  Yanımıza gelmek isteyen vatandaşımız ise buyursunlar   müdürlüğümüze gelerek  bir çayımızı içsin.  Devletimizin verdiği destekleri biz onlarada  tek tek anlatırız” dedi. (Haber Merkezi)
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri