12 Dakikada Göreve Hazır!

Güncel 12 Ekim 2017 15:16
Videoyu Aç 12 Dakikada Göreve Hazır!
A
a

Kırşehir İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan gazetemiz muhabirlerinden Ceren Öncül ve Dilek Köysüren ile Kırşehir İl AFAD müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalar hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

AFAD Olarak Düzenlemiş Olduğunuz Kampanyalar Nelerdir?
Kırşehir İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan Afete hazır aile, afete hazır okul, afete hazır iş yeri, afete hazır gençler kampanyamız vardı. Bu kapsamda 2013’den bu tarafa afete hazır aile eğitimlerimizi köy köy personeli göndererek Kırşehir’in 6 ilçesi bütün köylerinde mahalle muhtarının evinde, köy konağında, camide verdik. Talep edilmeden kendimiz gittik ilk yıl 2013-2014’te 2015-2016-2017’de de talep üzerine gidiyoruz. Okullarımızda ki öğrencilerimizin hepsine gittik. Köyler dahil tüm öğrencilerimizi eğittik. Tabi öğrencilerimiz mezun oldukça alttan gelen sınıflara da eğitimler veriyoruz. Öğretmenleri eğittik formatör öğretmenlerimiz olmuştu. Tabi onların bir kısmının tayini çıktı bir kısmı başka illere gitti ama biz tekrar onlara formatörlük dersi verilmesi ile ilgili başkanlığımızla görüştük. Formatör öğretmenlerin yokluğun da da bizim personelimiz var eğitim birimimiz var. Eğitim biriminde ki arkadaşlarımız eğitimlere gidiyorlar. Kırşehir’de ki tüm öğrencilerimize de anaokulundan liseye kadar hepsine eğitim verdik. Onun dışında üniversite öğrencilerine veriyoruz eğitim. En son üniversitede sosyal bilimler yüksek okuluna  400’e  yakın  öğrenciye eğitim verdik.
Afete hazır gençler projemizi Kırşehir Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü ile beraber koordine diyoruz. Gençlik merkezimizde ki öğrencilerimizi eğittik geçen sene 40 tane öğrenci eğittik. Onları formatör yaptık belgelerini verdik. Onlarda her sen genlik merkezine kayıt olan  öğrencilere eğitim veriyorlar.
Afete hazır iş yeri eğitiminde de önce kamu kurum kuruluşlarına eğitim verdik. Daha sonra özel kuruluşlara eğitim verdik. Özel kuruluşlarda talep usulü bizden talep ederlerse eğitim verdik bir kısmına biz reysen gittik. Kırşehir Şeker Fabrikasına, BİM personeline, Çemaş’a, denetimde ki serbestlikte ki personellere, eğitim verdik bu tip eğitimlerimiz devam ediyor. Eğitimlerimizi ilk 2 yıl zorunlu verdik daha sonra isteğe bağlı olarak eğitimlerimiz devam etmektedir.
AFAD’In Kurulma Amacı Nedir?
AFAD 2009 yılında kuruldu. AFAD’ın kurulma amacı 2009’dan önce başbakanlığa bağlı acil durum genel müdürlüğü vardı. İçişleri bakanlığına bağlı sivil savunma genel müdürlüğü, çevre ve şehircilik bakanlığına afet genel müdürlüğü vardı. Bu üç genel müdürlük herhangi bir afet acil durumlarda koordine olamıyordu. En son Van depreminde AFAD’ı gördük koordine oldu. Ondan önce Bitlis depreminde koordine olamadılar büyük Marmara depreminde koordine olamadılar. Çünkü farklı farklı bakanlıklara bağlı oldukları için hareket kabiliyeti çok zayıftı uymuyordu.
2009’da AFAD kuruldu. AFAD’ın açılımı Afet Ve Acil Durum Başkanlığı. Başkanlığımız direk başbakanlığa bağlı. Başbakanımız yetkiyi şuan yardımcısına verdi. Şuan Recep Akdağ’a  başbakan yardımcımıza bağlıyız. Koordinasyon birimi gibi çalışmaktayız. Türkiye’de dünyada özellikle dünyada diyorum işte en son Arakan’da ki Müslümanlara yapılan zulmü hepimiz izliyoruz. Onunla ilgili Bangladeşte 100 bin kişilik çadır kent kuracak AFAD. Yer tespitinde bulunuyor. Yine güney sınırımızda Suriye Irak sınırlarımızda ki kamplar, bırakın Türkiye’yi Suriye’nin içersinde de bizim kamplarımız var. Sık sık AFAD il müdürlerimiz bu kamplara gidiyor. Görevli olarak da çalışıyorlar.
En son Manisa’da ki maden ocağı patlamasında AFAD’ı gördük, Karaman’da ki maden ocağı patlamasında AFAD’ı gördük. İl olarak maden kazalarına katılmadık ama Suriye’de ki 2015’de ki kobani denilen merkezden Türkiye’ye göçe biz katıldık Kırşehir AFAD olarak. Bir ay kriz merkezini özellikle ben yönettim. Suruç kaymakamlığında. 1 ay orada görev yaptık. İlk göçü biz karşıladık, o krizi biz önledik. Van depremine katıldık. Van depremine 7 kişilik teknik personelimiz gitti. İnşaat mühendislerimiz, teknikerlerimiz Van depreminde görev aldık. Bu aralar yine Suriye içersinde El Bab’da ki kamplarımız var oralara görevlendirmeler yapılıyor il müdürleri 1’er aylık 2’şer aylık periyotlar da görevlendiriyorlar. Oralarda her an görev çıkabilir hazırlıklı olarak bekliyoruz.
En son Kırşehir’de bir otobüs kazası olmuştu 8 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Orada tamamen bizim personelimiz özveri ile çalıştı. Boğulmalar oluyor Kırşehir’de yılda 3-5 arası boğulma oluyor yaz aylarında oluyor genelde. Kışın genellikle balıkçılardan kaynaklana boğulmalar oluyor. Bu boğulmalara dalgıç ekiplerini çağırıyoruz. Kayıp vakalarına bakıyoruz, mahsur kalma vakaları oluyor, Kırşehir’de bu sene 4 tane kayıp vakası olmuş. Bunlar genellikle ihtiyar alzaymır hastası oluyor akli dengesi yerinde olmayan insanlar oluyor.
AFAD denince aklımıza 7/24 saat hizmet mi gelmeli?
Bizim çalışma sistemimiz 7/24 yani bizim kurumumuz 24 saat açık. 24 saat hizmet veriyoruz, 24 saat personelimiz mevcut, nöbetçi personellerimiz artı afet yönetim merkezimiz var. Afet yönetim merkezinde ki arkadaşlarımız 112’de çalışıyorlar. Yeni afet yönetim merkezimizi oluşturduk inşallah önümüzde ki aydan itibaren buraya gelecekler. Yine teknisyenlerimiz kurumumuzda nöbet tutuyor. Bu arkadaşlarımız gece 1, 2, 3, 5 fark etmez herhangi bir olay ihbarı aldığında olayın büyüklüğüne göre durumuna göre ilgili şefine şube müdürüne bilgilendiriyor. Zaten trafik kazası falansa normal 2 kişi nöbetçi kalıyor. Küçük çaplı kazalara bu iki kişi gidiyor. Eğer büyük çapta kazalar olursa hemen diğer personellerimize ulaşılıyor. Diğer personellerimiz anında kuruma geliyorlar buradan olay yerine intikal ediyorlar. Önce ilk ekip gidiyor daha sonra ardından diğer ekipler gidiyor. Kırşehir küçük bir il olduğu için kendi evinde ise en fazla 10 dakikaya geliyor ekibimiz. Çiçekdağı depreminde 2016’da Ocak ayında olmuştu. Tüm personelimizin daireye intikali 12 dakika sürdü. 12 dakikada 40 personelimiz dairedeydi. Zaman zaman tatbikatlarda yapıyoruz habersiz intikal tatbikatları da yapıyoruz. Personel alışkın olduğu için telefon çaldığı zaman anında geliyor. Şuan da 40 personelimiz var. Bunun 10 tanesi teknisyen ama 20 tane olursa daha iyi olur. Türkiye genelinde bir sıkıntı var yeni AFAD kurulduğunda alınan bir norm o zaman illerin büyüklüğüne göre arama kurtarma teknisyeni dağıtımı yapmışlar ama şuan da AFAD’ın hizmet yelpazesi çok geniş olduğu için bu personel biraz yetersiz geliyor.  Bizim tekliflerimiz var her toplantıda dile getiriyoruz yani küçük illerin nüfusuna göre arama kurtarma teknisyenleri sayılarının artırılması gerekiyor.
Kırşehir’de AFAD Kaç Araçla Hizmet Vermekte?
2013 yılında araç parkımız çok zayıftı. 1 tane arama kurtarma aracımız vardı çok eski. Şuan da araç parkımızda 8 tane yeni son model araçlarımız var. Araçlarımızın maddi değeri 750 bin lira değerinde. Araçlarımızı son 2 yıl içerisinde aldık. Bu araçlarımız tam donanımlı son model teknolojiyle donatılmıştır. Bu araçlarımızda ayırma, kesme makinelerimiz gece görüş kameramız, gece aydınlatmamız, önünde vinçleri, teknisyenlerin kullanacağı jeneratöreler, hava pompaları her türlü donanım tesisat var. 2 tane tam donanımlı 1 tane yarı donanımlı 1 tanede arazi aracımız var 8 çarpı 8 anfibik diyoruz biz ona. Bu araç normal vasıtaların çıkmadığı alanlara çıkabiliyor. Yol olmayan dağlık alanlar olsun, suda yüzebiliyor, hem karada gidiyor hem suda yüzebiliyor. Enkaz altında da hareket edebiliyor. Genellikle kayıp vakalarında kullanıyoruz. Kışın daha fazla kullanıyoruz kışın araçların çıkamadığı karlı ortamlara da çıkıyoruz. Kırşehir’de ki hava koşullarına göre yağmurlu havalar, karlı havalar da kullanıyoruz. Ormanlık kayıp işte ne çok bizim ormanlık alanımız Çiçekdağı Akçakent o bölgede kayıp olduğunda kullanıyoruz. Diğer araçlarımız yeterli. Bir tane ikmal aracımız var eski bir aracımızı ikmal aracı yaptık. Oda herhangi bir olay yerine çadır malzeme taşımasında yardımcı oluyor. Araç sıkıntımız yok araçlarımız yeni ve donanımlı. Personelimizin kullandığı araç ve gereçlerde yeni. Şuan da bizim araç yönünden hiç bir sıkıntımız yok diyerek sözlerini sonlandırdı.


HABER: CEREN ÖNCÜL- DİLEK KÖYSÜREN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri