10 Ekim Dünya Ruh sağlığı Günü Kutlandı

Sağlık 16 Ekim 2017 15:50
Videoyu Aç 10 Ekim Dünya Ruh sağlığı Günü Kutlandı
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda tüm personele Dr. Aslıhan Kılıç Torun tarafından stresle baş etme yolları ve etkili iletişim konulu eğitim verildi.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkında ve anlaşılırlığı arttırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim de kutlanmaktadır. Dünya Ruh Sağlığı Gününün teması bu yıl “İş yerinde Ruh Sağlığı ” olarak belirlenmiştir. Ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığına, verimliliğinin düşmesine ve maliyetin artmasına neden olduğu gösterilmektedir. Bu yılki tema ile yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için “iş yerinde ruh sağlığı” konusunda farkındalık yaratmaya çalışılacaktır. Bu nedenle çalışmalar kapsamında; 11.10.2017 saat 14.00 da İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda tüm personele Dr. Aslıhan Kılıç Torun tarafından stresle baş etme yolları ve etkili iletişim konulu eğitim verildi.
Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü "Ruh Sağlığı Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu yılki tema İş Yerlerinde Ruh Sağlığı yani Çalışanın Ruhsal Sağlılık Hali olarak belirlendi.
Halkın ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatılmasına hizmet etmek üzere oluşturulan bu özel günde ruh sağlığının insan yaşamındaki önemi temel alınmaktadır.
Dünya Ruh Sağlığı Günü;(10 Ekim) Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olan kişilerin ve yakınlarının seslerini duyurmak amacıyla 1992 yılından bu yana 10 Ekim dünya ruh sağlığı günü olarak belirlenmiş durumda. Ruh sağlığı gününün amaçlarını şu ana başlıklarda özetlenebilir:
Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak.
Kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek.
Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek.
Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirm
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ilk kez 1992 yılında  kutlanan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde ülkemizin ve dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarının,  ruh sağlığı politikalarının ve ilişkili konuların yeniden toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması, farkındalık yaratılması ve çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. 
Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen  10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü teması “İş Yerlerinde Ruh Sağlığı yani Çalışanın Ruhsal Sağlılık Hali ” dir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişi depresif bozukluklar, 250 milyondan fazla kişi kaygı bozukluklarından mustariptir. Her iki hastalığın neden olduğu üretkenlik kaybının dünya ekonomisine olan maliyeti bir trilyon Amerikan dolarından fazladır. İşsizlik, ruhsal hastalıkların oluşumu için bir bilinen bir risk faktörüdür. Ancak olumsuz bir iş yaşamı da fiziksel ve ruhsal hastalıkların meydana gelmesine geniş bir zemin hazırlamaktadır. Olumsuz iş yaşamı, depresyon ve kaygı bozuklukları dışında alkol madde kullanım bozuklukları, devamsızlık, tükenmişlik gibi üretkenliği derinden etkileyen sonuçlar doğurabilmektedir.
Ruh sağlığının bozulmasının iş yeri ile ilişkili olan risk faktörleri:
1.   Yetersiz sağlık ve güvenlik politikaları
2.   Yönetimin çalışanlarla yetersiz  iletişim kurması
3.   Karar verme süreçlerine çalışanı dahil etmekte yetersizlik yaşanması ve çalışanın kendine ait çalışma yaşamı ile ilgili kontrol duygusunun düşük olması
4.   Çalışana destek sistemlerinin yetersiz olması
5.   Esnek olmayan çalışma saatleri
6.   Görev tanımlarının net olmaması
7.   Yapılan işin içeriğinin çalışana uygun, iş yoğunluğunun ise yapabileceğinden fazla olması en sık görülen risk etmenleri olarak belirlenmiştir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri