10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü 2017 Yılı Teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı”

Sağlık 10 Ekim 2017 16:18
Videoyu Aç 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü 2017 Yılı Teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı”
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü çalışanların yapmış olduğu açıklamaya göre; 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığına, verimliliğinin düşmesine ve maliyetin artmasına neden olduğu gösterilmektedir. Bu yılki tema ile yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için “iş yerinde ruh sağlığı” konusunda farkındalık yaratmaya çalışılacaktır diye konuştular.
 
İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Avrupa Birliği istatistiklerine göre çalışma hayatındaki depresyon üretim kaybı, hastalık izinleri ve erken emekliliklere yol açan bir etkendir. Çalışan nüfusun %10’u depresyon nedeniyle işinden ayrılmaktadır. Her depresyon dönemi başına ortalama 36 iş günü kaybedilmektedir. Ne yazık ki depresyonu olan kişilerin %50’si tedavi olmamaktadır. Depresyonun konsantrasyon, karar verme ve hafıza güçlüğü gibi bilişsel belirtileri depresif dönemde %94’e varan oranlarda ortaya çıkmaktadır. Bu da çalışma işlevlerinde ve üretkenlikte önemli bir bozulmaya sebep olmaktadır diye konuştular.
DEPRESYONDA NE HİSSEDİLİR İŞ ARKADAŞLARI TARAFINDAN NASIL ALGILANIR
Derin üzüntü
İş veya sosyal etkinliklere ilgi kaybı
Konsantrasyon güçlüğü, düşünmede yavaşlama
Unutkanlık ve hatırlamada güçlük
Karar vermede güçlük
Uykusuzluk veya aşırı uyku
Değersizlik ve uygunsuz suçluluk hisleri
Enerji kaybı veya artan yorgunluk
Huzursuzluk, öfke ve ağlamaklı olma
Kiloda veya iştahta değişiklik Ekipten çekilme, kendini izole etme Umursamazlık İşleri erteleme, son teslim tarihlerini kaçırma, kazalar Dağılmış görünüm ya da dalgınlık Ağırdan alma, kararsızlık ve üretimde yavaşlama İşe geç kalma, öğleden sonra bitkinlik, kazalar Yeteneklerinden emin olmama veya güvensizlik Düşük motivasyon, ilgisizlik Uygunsuz tepkiler, ilişkilerde gerginlik Görünümün değişmesi
Çalışanlar iş yerlerinde yaşadıkları ruhsal sorunları diğer insanlara göstermekten çekinmektedirler. Ruhsal sorunlar için yardım almayı ve tedaviyi engelleyen en önemli sebeplerden biri damgalanmadır. Çalışanlar, iş arkadaşları veya işverenlerinin/ yöneticilerin kendisine karşı olumsuz tutum geliştirmesinden ve işini kaybedeceği endişesinden dolayı yaşadıkları ruhsal sıkıntıları belli etmekten çekinmektedirler.
Verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için ruh sağlığını önemseyen iş yerlerine ihtiyaç vardır. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi ruhsal hastalıkların da tedavisinin önemsendiği çalışma ortamları bu amaca hizmet etmektedir. İş yerlerinde, çalışanların iyilik halini, iş-yaşam dengesini destekleyen ve geliştiren program ve uygulamalar olmalıdır. Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır. İş yaşamında depresyon ve onun üretime etkileri konusunda farkındalığın artırılması ve ruhsal hastalıklarlailgili damgalamanın önlenmesi önemlidir. Bu sayede hastalık belirtileri erken dönemde fark edilip tedavisi desteklenebilmektedir.
Bu yılki tema ile tüm bu sayılan durumlara dikkat çekilmek istenmektedir. Çalışanlara ve işverenlere/ yöneticilere yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri ile:
· Çalışanlar öz bakım ve iyilik hallerini nasıl destekleyebilecekleri hakkında bilgilendirilmiş olacaktır.
· İş yerinde ruh sağlığı- ruhsal hastalıklarla ilgili olumsuz tutum ve önyargılara dikkat çekilecektir.
· Ruh sağlığını destekleyen istihdam uygulamaları anlayışı yaygınlaştırılacaktır.
· İnsan gücü, verimlilik ve üretimde artış sağlanacaktır diyerek sözlerini sonlandırdılar.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri