1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Güncel 6 Mart 2018 18:50
Videoyu Aç 1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor
A
a

1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri kapsamında, İl AFAD Müdürlüğü personelleri tarafından Kırşehir merkezinde bulunan okullarda ve ilçelerde ki okullarda; Deprem ve tahliye tatbikatları, KBRN eğitimleri, Temel afet bilinci eğitimleri ve AFAD Arama Kurtarma Araçlarının tanıtımı, etkinlikleri kapsamında devam ediyor.

28.02.2018 tarihinde Kırşehir Merkez Hayriye Kımçak Anadolu Lisesinde, Arama Kurtarma Personelleri tarafından Temel Afet Bilinci Eğitimi, KBRN eğitimi ve İkaz alarm tatbikatı eğitimleri verildi.

01.03.2018 tarihinde Kırşehir merkez Prof. Dr. Erol Güngör Ortaokulunda, İl AFAD Müdürlüğümüz personelleri tarafından, Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem, tahliye tatbikatı ve Arama Kurtarma Araç tanıtımı yapıldı.

02.03.2018 tarihinde Mucur Kaymakamlığı Personellerine, Arama Kurtarma Aracımızın tanıtımı yapıldı. Mucur İlçemizde Şehit Astsb. Sedat Mert Cumhuriyet İlkokulu ve Hacı Derviş Ünsal İlkokulunda, AFAD Müdürlüğü personellerince Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem, tahliye tatbikatı ve arama kurtarma malzemelerinin tanıtımı yapıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde etkinlikler kapsamında, Afetlere ilişkin bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

05.03.2018 tarihinde Kaman Kaymakamlığında Arama Kurtarma Araçlarının tanıtım yapıldı. Akabinde Kaman İmam Hatip Ortaokulu ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde, ayrıca Kaman Şehit Bayram Kara Ortaokulunda Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem, tahliye tatbikatı ve arama kurtarma araçlarımızın tanıtımı yapıldı.

Eğitimlerimizin Amacı

1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri kapsamında yapılan eğitimlerde, afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gerekenler anlatıldı.
Temel Afet Bilinci Eğitimlerinde; Yapısal ve yapısal olmayan riskler, bunları azaltmanın yolları, afet öncesi buluşma alanlarının belirlenmesi, afetlerden sonraki ilk 72 saate hazırlıklı olmak için ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantası hazırlamanın önemi, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerimizin görevleri, afet anında kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon ve işbirliği, yaşam çevremizdeki riskler, zorunlu deprem sigortasının önemi, aile ve işyeri afet planı ve afet anında ve sonrasındaki dönem için bireysel hazırlık gibi konular anlatıldı. 
Yapılan eğitimlerde tüm aile üyelerinin bulundukları binayı tahliye ederken nasıl hareket etmeleri gerektiği ve elektrik, su, doğalgaz gibi tesisatların yerlerini ve bu tesisatların nasıl açılıp kapandığını öğrenmelerinin gerekliliği vurgulandı.

Eğitimler sonrası gerçekleştirilen Tatbikatlarda, öğrencilerin deprem anında okuldan tahliye edilmesi, yaralılara 112 Acil Servis Ekibi tarafından müdahale edilmesi, deprem anında oluşan yangına İtfaiye ekibinin müdahalesi ve İl AFAD Müdürlüğüne ait Yeni Nesil Arama Kurtarma Aracının araç, gereç ve ekipmanlarının tanıtımı yapıldı.

Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü olarak, toplu yaşanılan Kamu Kurumları, Okullar, Öğretmenevleri vb. yerlerde can ve mal kaybının en aza indirilmesi ve ilimizde afet bilincinin oluşturulması, panik ortamının azaltılması, ancak eğitim ve tatbikatlarla mümkün olabileceğinden, ilimizde temel afet bilinci eğitimleri devam etmektedir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri