“Tıp bölümünün gittiği yön”

Güncel 10 Ekim 2017 16:47
Videoyu Aç “Tıp bölümünün gittiği yön”
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil “Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü’nden mezun ettiğimiz öğrencilerin diplomaları yurt dışında geçerli olacak” dedi.

Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Aşıkpaşa Gazetesi Muhabiri Semra Yılmaz’a Tıp Fakültesi hakkında açıklamalarda bulundu. Tıp Fakültesi’nin projeleri, eğitim modeli, kullandığı eğitim yazılım ve elektronik sınav sistemi, öğretim üyeleri,  Tıp Fakültesi’nin eğitim alt yapısı ve Tıp Fakültesi öğrencileri hakkında değerlendirmede bulundu. 
2007 yılında kurulan Tıp Fakültesi’nden bugüne neler değişmiş…
Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: Tıp Fakültemiz 2007 yılında kurulmuş bir fakültedir.2007 yılından sonra uzun süre çok fazla bir şey yapılmamış. Hatta Sağlık Bakanlığı ile Tıp Fakültemizinbirliktekullanmı protokolü yapılmış olmasına rağmen  öğretim üyesi alımı dışında ciddi bir gelişme olmamış. Şimdiki Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya Rektör olarak atandıktan sonra Tıp Fakültesi’nin alt yapısı ve öğretim üyesi için girişimlerde bulunmuştur” dedi.
Tıp Fakültesinin açılabilmesi için ciddi bir alt yapı gerekiyordu
AEÜ Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımı için ciddi bir alt yapı olması gerekiyordu. YÖK ancak bu ciddi alt yapının oluşturulması sonrasında öğrenci veriyor. Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya alt yapıya ağırlık vererek laboratuvarlar oluşturmuştur. Özellikle anatomi laboratuvarları ilgili ihtiyaçları sağlamıştır. Şuan mesleki beceri laboratuvarı ve bilgisayar labaratuvarı ile beraber laboratuvar sayımız 6 tanedir.
Mesleki Beceri Laboratuvarı, Anatomi laboratuvar, Biyokimya, fizyoloji, biyoloji mikrobiyoloji, tıbbi biyoloji, patoloji, farmakolojidir. Bunların birkaç tanesi birliktedir. Gerekli malzemelerin alım ihalelerini yapmıştı. Öğrenci alımına kadar her şeyi ayarlamış YÖK’ten iznini almış ve sonra bizlerle görüşmüştür. Ben daha önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı yapmış ve eğitim üzerine yoğunlaşmıştım. Bizlerle iletişime geçti. Öğrenci alınacağını ve Malatya ekolünü konuştuk”dedi.
Tıp Fakültesi Öğrencilerine Eğitim Modeli
Karahocagil: “20 Fakülteye kadar uygulanan eğitim modelini Ahi Evran Üniversitesi’nde uygulamaya başladık” dedi. Karahocagil: “Birçok ekol vardır. Ancak biz Malatya Ekolü ’nü Van’da öğrencilere uygulamıştık. Yenilikçi bir uygulama olduğu için burada da Rektör Vatan Karakaya ile görüşerek uygulamak istedik. Türkiye’de bazı ekoller var. Ama Malatya Ekolü dediğimiz sistem tamamen elektronik sistem üzerinden sınavların yapıldığı bir eğitim yazılım sisteminin kullanıldığı çok güzel ve yeni bir modeldir” dedi.
“20 fakülteye kadar uygulanmaya başlayan bir eğitim modelidir”
Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “Türkiye’de gittikçe artık revaç bulan yaklaşık 20 fakülteye kadar şuan uygulanmaya başlayan bir eğitim modelidir. Bunun üzerine Rektör Karakaya ile anlaşarak buraya Haziran ayında geldim. BU doğrultuda hazırlıklara başladık. Eğitim yazılım sistemimizi aldık. Bu konuda Rektörümüz her türlü desteği verdi bize. Ufak tefek laboratuvar alt yapı eksikliklerini tamamladık. Geçen sene 60 öğrenciyi alarak eğitim öğretimimize başladık. Bu sistem tamamen sınavların dahi elektronik ortamda yapıldığı yeterliliklerin test edildiği ölçüldüğü yeterliliklerin sınav olarak ölçüldüğü bir sistemdir.
“İlk Malatya’da kullanılmaya başlanan bir sistemdir”
Bu eğitim sistemi ilk olarak Malatya’da kullanılmaya başlanmış daha sonra Van’da uygulamaya başlamıştık. Yaptığımız işlem şuydu. YÖK’ün belirlediği Eğitim programını elektronik sistem üzerinde web üzerinden ilan ediyoruz. Bütün öğrenim hedeflerini öğrencilere açıyoruz. Bütün derslerin öğrenim hedeflerini web’te ilan ediyoruz. Öğrenciler webte gördükleri öğrenim hedeflerini ve dersleri webden takip edebiliyorlar. Dersleri dersliklerde dinledikten daha sonra bu öğrenme hedeflerini hazırlanıyorlar. Bu öğrenme hedeflerinde eksikliklerini öğreniyorlar. Bu öğrenme hedefleri üzerinden de biz onları sınava tabi tutuyoruz. Bir sınav soru bankamız oluşuyor. Soruları önceden hazırlamıyoruz. Çocuklar aynı anda sorularımızı görüyor. Bizde o anda soruları görüyoruz.
“Elektronik sistem üzerinden sınava tabi oluyorlar”
Elektronik sistem üzerinden Mouse ile bilgisayarı ile soruları okuyup cevaplıyorlar. Sınav bittiği anda da kaç soruyu doğru yaptığını kaç soru yanlış yapmışlar öğreniyorlar. Sonra o soruların zorluk endeksini yapıyoruz. Bunlardan elememiz gereken soruları ölçme komisyonunda eliyoruz. Çok adil çok şeffaf bir şekilde öğrencileri sınav etmiş oluyoruz. Öğrenme hedeflerini öğrenip öğrenmediğini test etmiş oluyoruz. Bu 1.2.3. dönemlerde böyle yapacağız. Bu 1.2.3 temel tıp ilimleri diye geçer. Temel Tıp İlimleri döneminde biz öğrencilere ne öğreneceklerini ilan ettik. Onlarda ne öğreneceklerini biliyorlar web üzerinden. Bizde öğrenmelerini istediğimiz şeyleri elektronik yazılım sistemi üzerinden ne öğrenip öğrenmediklerini buradan test edebiliyoruz. Çok şeffaf çok adil, çok başarılı bir sınav ölçme sistemini dönem 1.2.3 için uyguluyoruz”
“62 öğrencimizde bu sistemi uygulamaya başladık”
Eğitim Modeli Kırşehir’de geçen yıl 62 öğrencimizde bu sistemi uygulamaya başladık. Sistem hızlıca alındı. Öğretim üyelerimize, eğiticilerimize eğitimini verdik. Hızlıca öğretim üyelerimizin öğrencilerimizin adaptasyonunu sağladık. Bilgilendirme eğitimleri yaptık. Dersler başladık. Temel Tıp Bilimlerine ve ardından da webe, dersleri, sorularını girmelerini istedik. Geçen yıl hiç kâğıt kullanmadan elektronik sistem üzerinden sınavlarını yaptık. Yeni Türkiye’nin Yenilikçi Üniversitenin en yenilikçi sınav eğitim modelini biz uyguladık. Bu yıl 62 öğrenci 8 yabancı uyruklu öğrenci geldi 70 öğrencimiz 1 tanede yatay geçişli öğrencimiz var. Kalan öğrencilerimizle dönem 1’e devam ediyoruz. Dönem 2’ye geçen yaklaşık 50 öğrencimizle de dönem 2’yi devam ettiriyoruz. Bu yıl yine aynı sistemi uygulayacağız. Dönem 1,2 ve 3’te elektronik başarı sistemi uygulayacağız.
“Başarı oranımız %85’lerdedir”
Tıp Fakültesi’ne yeni başlayan bir üniversiteyiz bu sebeple şuanda diğer fakültelerin çoğu 6 yılda birden uygulamaya başlıyor. Bizde sadece dönem 1’de başladık. Dönem 2’ye uygulayacak ve zamanla başarı oranı ortaya çıkacaktır. Biz biliyoruz ki başarı oranımız %85’lerdedir.Tıp Fakültesi öğrencileri için bu güzel bir başarıdır. Çocuklar daha önce ne öğreneceklerini biliyorlardı öğrenme hedefleri ile onu biz öğrenim hedeflerine girdiklerini test edebiliyorduk. O açıdan çok objektif bir yöntemle öğrencilerimizi sınav ediyoruz. Tıp Fakültelerinde ve başka fakültelerde sen şuradan sorumlusun deyip koca bir kitaba tabi tutuyorlardı veya dersin tamamından sorumlusun, slaytlardan sorumlusun diye farklı şeyler söylerlerdi. Öğrenecekleri şeyi çocuklar bilmezdiler. Oysaki biz caps dediğimiz bir sistem kullanıyoruz.
“Öğrenci ne öğreneceğini biliyor”
Bu sistemde hangi derse onu veren hocanın adı, dersi verdiğimizde ilan etmemizi istediğimiz her şey orada oluyor. Öğrenci ne öğreneceğini biliyor, bizde ne öğreteceğimizi biliyoruz. Sonrada sınav ile test etmiş oluyoruz. Bu çok objektif, başarılı bir sistem getiriyor. Çünkü gereksiz bir bilgi vermeyeceğiz çocuklarımıza. Çocuklarımızda ne öğreneceklerini bildikleri için tedirgin olmayacaklar. Kitaptan sorumlusun demek gibi bir şey yok bizde artık. Bu dersten şu öğrenim hedeflerini öğreneceksin siye ilan etmişiz. Böyle bir sistem bu. 79 öğrencimize uygulanıyor.128 öğrencimiz bu yıl itibariyle mevcut.
“Amacımız eğitim yazılımı sistemi üzerinden bu sınavları yapmaktı”
Tıp Fakültemizi YÖK nezdinde akredite edeceğiz. Bu sayede çocuklarımız dünya standartlarına uygun eğitim alacaklar. Bunun sonunda ilk mezunlarımızı verdiğimizde Tıp Fakültemiz akredite olacak. Bütün gayretimiz ilk mezunlarımızla akredite bir tıp fakültesinden mezun etmek. Bunun gayreti bunun çabası içerisindeyiz.
“Öğretim üye sayımız şuanda 77’dir, öğretim elemanı sayımız 96’dır”
Öğretim üye sayımız şuanda 77’dir, öğretim elemanı sayımız 96’dır, bunun içerisinde araştırma görevlilerimizde dâhildir. Yurtdışında öğrenimlerini tamamlıyorlar, ÖYP dediğimiz sistemle ve doktoralarını tamamladıktan sonra Eğitim kadromuza katılacaklardır. Şuanda bilfiil olarak 77 öğretim üyemizle eğitim veriyoruz. Geldiğimiz zaman bu sayı 40 civarındaydı. Şuan da 77’dir. Bir tıp fakültesinin öğrenim üyesi 120’nin üzerinde olmalı ki bir eğitim programı verebilsin. Önümüzdeki yıllar içerisinde de bu eksiği tamamlayarak 120 öğretim üyesine ulaşarak eğitimlerimizi tamamlamaya en optimal düzeyde vermeye çalışacağız.
“Öğretim üyelerimizin de eğitici eğitimleri önemlidir”
Bir eğitici eğitim almadan öğretmesi istenilen bir durum değildir. Çünkü öğrenci yetiştiriyorsunuz ve bunun için iyi bir eğitim almanız lazım. Bizim ilk yaptığımız işlerden birisi de budur. Biz öğretim üyelerimizin eğitici eğitimlerini aldık.2’şer kişilik 3 grup halinde eğitici eğitimlerini aldık. Önümüzdeki dönemde eksik olanları tamamlayarak klinik araştırma eğitimi vereceğiz. Mesela Yozgat uzun bir süre öğrencilerini Hacettepe’de okuttu, Amasya Samsun’da okutuyor, Kastamonu Hacettepe’de okutuyordu, öğrenci alıyorlar ama alt yapıları ve fakülteleri olmadığı için öğrencilerini başka yerlerde okutuyorlardı. Biz öğrencilerimizi buraya aldık burada okutuyoruz YÖK bize onay verdi.  Şuanda Temel Tıp Bilimleri binamız yapılıyor inşallah seneye en geç öbür seneye bitmiş olacak. Öğrencilerimizi kendi fiziki imkanlarımızla okutacağız”
“Temel Tıp Bilimleri Binamızın ikinci katı çıkılıyor”
Bizim temel tıp bilimleri binamız yapımı bittiğinde hepsini oraya taşıyacağız. Hepsini kendi binamızda 17 bin metrekarelik bir projedir bu, içinde hayvan laboratuvarının bulunduğu bir projedir ve bu inşaat şuanda hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir an önce kendi binamızda kendi dersliklerimizde kendi laboratuvarlarımızda eğitim öğretime almış olacağız. Şuanda öğrencilerimiz Fen Edebiyat Fakültemizin derslik ve laboratuvarlarını kullanıyorlar. İnşallah tıp bilimleri binamız ikinci katı atıldı seneye bittiğinde orada olacağız. Bu önemli bir yeterliliktir.
Öğrencilerimiz 4 ve 5’te sadece stajlar yapacak.
Dönem 1,2 ve 3’te teorik derslerin tamamını verip öğrencilerimize temel tıp bilgileri teorik bilgileri verip 4 ve 5’te Sağlık Bakanlığına bağlı Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanemizde stajlar yaptıracağız. Stajlar tamamen pratik olacak. Teorik çok az olacak çünkü teorik dersleri 1,2 ve 3’te verdik. Yani öğrencilerimiz 4-5 staj yaparken 1-2-3’te verdiğimiz teorik derslere dönüp bakabilecekler. Öğrenme hedeflerine ulaşabilecekler.
“Yeterlilik Ölçeceğiz”
Yine elektronik sınav yapacağız. Yeterlilik ölçeceğiz. Yeterlilik demek “Bir teorik bilgiyi bilebilirsiniz ama bunu kullanabiliyor musunuz?” demektir. Bu bizim için çok önemlidir. Yani bir hastalığı biliyor olabilirsiniz ama o hastalığın tanısını koyabiliyor musunuz. Biz öğrencilerimiz 4’te ve 5’te izlenen bir odada takip edeceğiz. Simula hastalarla öğrencilerimizi karşı karşıya getireceğiz. Sanki bir poliklinikte bir doktormuş gibi simula hastanın oynadığı hastalığın tanısı koyacak. Biz bunu hocalarımızla kameradan izleyeceğiz ve mikrofonla sorduğu soruları bilip bilmediğini, yeterliliğini ölçeceğiz. Bu tüm dünyada da uygulanan ve Rektörümüzün de üzerinde durduğu bir eğitim metodudur. Teorik olarak bilmek değil olay. Biz uzman yetiştiriyoruz. Bunlar insan hayatıyla uğraşacak. Ama bunları kullanamadığı zaman hiçbir anlamı yok. Biz dönem 4 ve 5’te o bilgiyi kullanmayı öğreceğiz.1,2 ve 3’te bu bilgileri vereceğiz 4 ve 5’tede kullanmayı öğreteceğiz ve ölçeceğiz”dedi.
“Bizim hata yapma şansımız yok”
Bu sistem mükemmel bir sistem ve dünyanın istediği sistem bu diyen Karahocagil: “Bizim hata yapma şansımız yok. Bizim öğrencilerimiz belki Kırşehir’de kalacak burada hizmet verecekler. Burada da Aile Sağlığı Merkezlerinde Toplum Sağlığı Merkezlerinde belki hastanelerin acillerinde hastalarımızı tedavi edecekler” ifadelerini kullandı.
“Bu sistem dünyanın şuanda tıp bölümünün gittiği yöndür”
Karahocagil: “Yenilikçi en yeni eğitim metodudur. Ve biz bunu şuanda Kırşehir’de uyguluyoruz. Bu nedenle Kırşehirliler rahat olsunlar. Biz mezun ettiğimiz öğrencilerimizin yeterliliklerini test ederek ölçüp mezun edeceğiz. Hastalıkları ayrıca tanısında hata olmaz diyemeyiz belki ama en az hata ile hastalarımıza tanı yapabilecek düzeyde olmasını sağlayacağız” dedi.
“Özel laboratuvardaki salonumuzda öğrencimizi izleyeceğiz”
Öğrencimizin hocası izleyecek bizler izleyeceğiz. Salonumuzda kameramız kayıt altında olacak. Öğrencimiz itiraz ettiğinde ona kayıtları izletebileceğiz. Nesnel yapılandırılmış klinik sınavlar ana ekseni ana temeli oluşturacak ve yeterlilik ölçecek. Eğer geçemiyorsa tekrar etmesini gidip öğrenmesini söyleyeceğiz. Öğrenip geldiğinde de yeterliliğini ölçeceğiz. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ise akredite üniversitemizden mezun olmuş olacaklar. Tıp eğitim programı akredite tıp eğitim fakültesinden mezun olmuş olacaklardır. Yeterliliklerini ispat etmişlerdir diyeceğiz.
“Bizim buradan mezun ettiğimiz öğrencilerin diplomaları da yurt dışında geçerli olmuş olacak”
Karahocagil: “Tıp eğitim programsızla mezun ettiğimiz öğrencilerin akrediteleri dünyada da geçerli olmuş olacak. Yani sadece YÖK nezdinde geçerli olmayacak. Dünyada da geçerli olacak Dünya Sağlık Örgütü bunu tanıyacak. Bizim buradan mezun ettiğimiz öğrencilerin diplomaları da yurt dışında geçerli olmuş olacak. Bu bizim puanımızı da yükseltecek. Tercih edilebilirliğimizde yükseltecektir” dedi.
(HABER: SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri