“Mahlas Kırşehir Lokumları Kırşehir’in Markası Olmalı”

Güncel 14 Şubat 2018 16:33
Videoyu Aç “Mahlas Kırşehir Lokumları Kırşehir’in Markası Olmalı”
A
a

Cem-es Grup Fabrika Müdürü Cemil Tuygun: “Kırşehir’in yöresel bir ürünü olan Eski Ahi Evran Lokumlarını imal ediyoruz” dedi.

Tuygun, Mahlas Kırşehir Lokumlarının Kırşehir’e ait olması gerektiğini ve Kırşehir’in bir markası olması gerektiğini anlattı.
Kırşehir’in yöresel bir ürünü olan Eski Ahi Evran lokumu ve tadı Kırşehir’e sahip olmalıdır diyen Fabrika Müdürü Cemil Tuygun, Aşıkpaşa Gazetesi Haber Müdürü Semra Yılmaz’a imal edilen lokumlarının Kırşehir’e ait olması gerektiğini ve Kırşehir’in bir markası olması gerektiğini anlattı.
“Ahi Evran Lokumları Kırşehir’in markası olmalıdır”
Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde çikolata ve lokum makineleri imalatı yapan Cem-es Grup Fabrika Müdürü Cemil Tuygun: “Biz Kırşehir’e farklı bir tat getirmek istedik. Lokumlara baktığımızda cenaze lokumları gibi glikozla, gıda boyalarıyla lokumlar üretiliyor. Biz bunu yıkmak istedik ve siparişe göre lokum üretiyoruz, taze ve sağlıklı Ahi Evran lokumlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.
“Lokum Kırşehir’in ama Afyon’a kaptırmışız”
Tuygun: “Ahi Evran ilk önce Kırşehir’de lokum yapıyormuş. Ama birçok alanda olduğu gibi lokumu Afyon’a kaptırmışız. Afyon’a baktığımızda lokumla ilgili hiçbir tarihi yok, hiçbir geçmişi yok. Ama Kırşehir’de lokum Ahi Evran zamanında Kırşehir’de üretilmiş. Bende tekrar bunu Kırşehir’e ait olmasını ve Kırşehir’de markalaşmasını istiyorum. Bunun için fabrikamızda üretimine başladık. Mahlas Kırşehir Lokumları ile kişiye özel, isme özel kutularda üretim yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.
“7 çeşit meyveden lokum üretimi yapıyoruz”
Şeker ve yaş meyveden lokum imalatı yapan Tuygun: “Şuan da 7 çeşit meyveden lokumlar üretiyoruz. Mesela portakallı lokum yaptığımızda lokumu yerken ağızda portakal tanecikleri geliyor ve bir yiyen bir daha tadını bırakamıyor ve unutamıyor.  Şuanda incir, portakal, limon, çilek, muz, avokado ve üzüm imal ederken birde yeni olarak pekmez ile lokum üretimi yapacağız. Türkiye’de hiç yapılmamış lokumlar üretiyoruz. Pekmezli lokumu ise aklıma çılgınlıktan geldi. 17 farklı ülkeye ihracatlar gerçekleştiriyoruz. Ve gittiğim her yer de aynı tip lokum yeniliyor. Ben sıkıldım bu durumdan çünkü renk veriyorlar bu lokumlara hemen hemen hepsi glikoz, sağlıksız lokumlardır. Daha sağlıklı ve farklı lezzetlerle Mahlas Kırşehir Lokumları her yerde olmalıdır” diye konuştu.
“Çifte Kavrulmuş Lokumların pabucunu dama atacağız”
Kırşehir’de 17 yıldır makine üretimi yaparken iki haftadır ise lokum üretimi yapıyoruz ifadelerine yer veren Cemil Tuygun: “Çifte kavrulmuş lokumu hemen hemen herkes bilir. Ve genelde dünyanın birçok yerinde tercih edilir. Şuanda Türk kahvesinden lokumlar üretimi yapacağız. Ve inanıyorum ki Mahlas Kırşehir Lokumlarıyla çifte kavrulmuş lokumların pabucunu dama atacağız” dedi.
“Lokum üretimime başlamamın bir hikâyesi var”
2019 yılında EMİTT fuarına kesinlikle katılacağım diyen Cem-es Fabrika Müdürü Cemil Tuygun, lokum üretimi yapmasındaki amacın bir hikâyesi olduğunu söyleyerek bu hikâyeyi ise Aşıkpaşa Gazetesi okuyucularıyla şöyle paylaştı: “01.01.2018 tarihinde Kırşehir Organize Sanayi Bölgesinde başlayan bir hikâyemiz var. Firmamızın kurucusu Cemil Tuygun Bey hali hazırda Ç.N.T makinanın Kurucularındandır ve 17 farklı ülkeye yaptıkları ihracatlar ile iş hayatlarına devam etmektedirler. Fabrikalarında Çikolata ve Lokum Makinaları İmalatı yapılmaktadır. Bundan 4 Sene önce yaptıkları bir müşteri ziyaretinde Lokum İmalathanelerini gezerler. Gördükleri Manzara Karşısında çok üzülürler ve içten içe de kızarlar. Gördükleri Manzara nedir diye sorduğumuzda şu yanıtı alıyoruz; Maalesef satılsın diye marketlere vb. yerlere verdikleri lokumların satılmayan miktarları imalatçı firmalara iade ediliyor. Buraya kadar gayet normal. Fakat iade işleminden sonra imalatçı firma gelen bu iade lokumları tekrardan pişirerek yani kaynatarak marketlere yani bizlere sunuyor. Bu durum Türkiye genelindeki neredeyse tüm lokum imalathanelerinde var. Tabii birde unutmayalım ki şekerle yapılan lokum maalesef yerini glikoz şurubuna bırakmış. İçindeki meyvenin aroması yerini gıda esansına bırakmış. O güzelim renkleri ise gıda boyalarına emanet... Bu durumun rahatsızlığı hissettikten sonra Cemil Bey; -biz yapalım lokumları. Biliyoruz çok zor piyasa şartları ile uğraşmak ama en azından Kırşehir de istediğimiz kaliteyi yakalarız” der ve iş hayatına başlar. Sürekli taze lokum ilkesi esas alınmıştır bu iş yerinde. O gün bugündür biz müşterilerimiz için özel olarak lokum yapmaya devam ederiz. Asla stok yapmayız sadece sipariş üzerine haftalık üretim yaparız ve yaptığımız işi seviyoruz, İyisini hatta en iyisini yaptığımızı düşüyoruz. Açıkçası müşterilerimizde böyle düşünüyor ve biz bundan büyük keyif alıyoruz. Teşekkürler Kırşehir”
Kırşehir’in adını Mahlas Kırşehir Lokumlarıyla markalaştırmak isteyen, tüm dünyaya Kırşehir’de eskisi gibi lokum üretimi yapıldığını duyurmak isteyen genç girişimci Cemil Tuygun’aAşıkpaşa Gazetesi olarak bu güzel düşüncesinde ve yeni üretime başladığı lokumların da başarılar dileriz. (HABER: SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon
Kaya Kurt 14 Şubat 2018 18:15

Allah yolunuzu açık etsin inşallah başarılı olursun

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri