“Kırşehir’e Layık Bir Kitabevi: Dost Sahaf Kitabevi”

Güncel 7 Ekim 2017 11:06
Videoyu Aç “Kırşehir’e Layık Bir Kitabevi: Dost Sahaf Kitabevi”
A
a

2006’dan beri Lise Cad. Zafer Çarşısında faaliyet gösteren Dost Sahaf Kitabevi 2. şubesini Terme Caddesinde açtı.

Aynı zamanda Aşıkpaşa Gazetesi Köşe Yazarı olan Sahaf Abdülbari Karabeyeser zamana ve online kitapçılığın yarattığı dezavantajlara rağmen sahafçılık hizmetiyle kitapçılığı ayakta tutmaya çalışan bir kitap sever. 7’den 70’e tüm Kırşehirlilere hizmet vermek onun için mutluluk kaynağı.
         Terme Caddesi’nde 2. Şubesini açan Sahaf Karabeyeser, Aşıkpaşa Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bir sahafın en büyük mutluluk kaynağı insanların ihtiyaç duydukları kitapları onlara ulaştırabilmek. Para çok sonra gelir. Sahaflar arşiv memuru gibidir. Herkes arşiv memuru olamaz. Kitapları bilmesi, tanıması, tasnif etmesi lazım. Bu da bilgi, beceri ve tecrübe gerektiren bir iştir. Ama en önemlisi de aşk ve sevgi gerekir. Aşk ve sevgi varsa başaramayacağınız iş yoktur.
         Biz kitapları ve her şeyden önce okuyan insanları seviyoruz. Kutsal bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Manevi ve ruhani bir eğlencedir okumak. İnsanlara bunu sunuyoruz. Kutsal öğretilerin tüm metinlerinde okumak en başta zikredilen bir eylemdir. Bu eylemin bir parçası olmak derûnî bir zevk, anlatılamaz bir şevk. Onun için okuyanları ayırmıyoruz. Herkes eşittir ve değerlidir ve bu okulun mensubudur. Ama bölümleri farklıdır. Kimi felsefe, kimi hikmet, kimi dini, kimi seküler, kimi imtihan kimi de zevk odaklı okur ama hepsi de okur. Burada faydalı-faydasız kategorisini yapmak bize düşmez. Biz herkese eşit mesafede duran bir kitapeviyiz. Okuyucularımıza da böyle bakarız.
         Raflarımızda insanların arayıp bulamadığı kitaplar, dergiler hatta ansiklopediler var. Okuyucular için dönem dönem farklı kitap kampanyaları yapmayı düşünüyoruz. Bunun yan ısıra kitapları kiraya veriyoruz. Durumu iyi olmayanlardan para talep etmiyoruz. Birçok okula, eğitim ve sosyal yardımlaşma kurumlarına kitap yardımları yapıyoruz. Fiyatlarımız da piyasaya göre çok uygun. Roman, ders ve kültür kitaplarının yanında YGS-LYS-KPSS-TEOG-ALES-DGS gibi imtihanlara ve geleceğe hazırlayan kitaplara da yer veriyoruz. Dost Sahaf Kitabevi bu anlamda ilkeleri, vizyonu ve rasyonalitesi olan bir kitapevidir. “
         Karabeyeser, insanların çok kitap okumadığını teknoloji ile bağlantılarının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Uzun yıllar sahaflık yaptığını belirten Karabeyeser, hem okuyup hem yazdığını belirterek Kırşehir’de kitap okumayanların yanı sıra kitap kurtlarının da çok olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:
         “Kırşehir büyüyen, gelişen, kabuğunu kıran bir şehir. Eski kapalı havza ya da kapalı gişe oynayan bir şehir değil artık. Hedefleri, vizyonu ve başarıları olan iller arasında. Bu şehrin insanına, ufkuna, hayal dünyasına hizmet ibadettir. Biz bunu yapmaya, bunu başarmaya ve en önemlisi de buna layık olmaya çalışıyoruz. Kitap temiz havadır, insanın bilinç dünyasıdır; ahlakın, medeniyetin, zarafetin ve yarının anahtar iklimidir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi Dost Sahaf Kitabevi ilkeleri, hedefleri, vizyonu, sevgisi olan bir kitapevidir. Kurulduğu günden beri bu misyona sahip çıkmaya, bu misyona layık olmaya azami gayret sarf etti. Okuyana, okutana saygıyı baş tacı etti, etmeye de devam etmektedir.”
         Hem okuyan hem de yazan bir sahaf olarak bilinen sahaf AbdulbariKarabeyeser,  her kitabın farklı incelikte olduğunu vurguluyor. Hemen hemen her kesime uygun kitaplarla insanları okumaya yönlendiriyor ve bunu da büyük bir incelikle ve aynı zamanda ibadet aşkıyla yaptığını söylüyor. Özellikle yeni kitap okumaya başlayanlara yardımcı olduğunu, dükkâna gelip bakınan gençlere tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, “Gençlerin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için elinden gelen her şeyi yaptığını söylüyor. Tıpkı bir eczacı gibi yaşlarına, zevklerine ve hobilerine uygun kitabı kendilerine önererek okuma kültürlerine katkıda bulunduklarını da sözlerine ekliyor. Şehrimize layık güzel bir kitapevi olması temennisiyle bizler de, Âşık Paşa Gazetesi ailesi olarak Dost Sahaf Kitapevi’ne sonsuz başarılar diliyoruz.
(HABER: SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri