“İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. Yıldönümüne kavuştuk”

Güncel 12 Mart 2018 17:00
Videoyu Aç “İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. Yıldönümüne kavuştuk”
A
a

Kırşehir Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan, Bağımsızlığa olan tutkumuzun vatan şairimiz Mehmet Akif tarafından benzersiz bir esere dönüştüğü İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. Yıldönümüne kavuşmuş bulunmaktayız.

Vatanımızın dört bir taraftan kuşatıldığı, vahşi sırtlanların topraklarımızı parçalamak için sabırsızlandığı bir ortamda bir avuç vatan evladı asırlardır üstünde yaşadığı ve atalarının kanlarıyla sulanmış bu toprakları müdafaa için tüm benliğiyle savaşmaktaydı.

İşte böyle bir ortamda tek derdi dini ve milleti olan yüce şahsiyet, ilim ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy içinden taşan ve durdurulması imkânsız duygularını dile getirdiği İstiklal Marşı’mızı kaleme almıştır.

Tarihinde esaret olmayan, esir olarak yaşayacağına ölmeyi tercih eden bir ulusun ferdi olarak Mehmet Akif’in bu kadar içten ve duygu yüklü bir marşı yazması tesadüf olmazdı. Tabii ki bu kadar yoğun duyguların bu şekilde dile getirilmesi kolay değildir. Ancak Mehmet Akif gibi bir şahsiyetin böyle bir şiiri yazması şaşılacak bir durum değildir. Çünkü o tüm benliğini ve varlığını milletine ve devletine adamış, milletinin özgür yaşamasından başka hiçbir derdi olmayan bir vatanperverdir.

Bildiğiniz üzere günümüzde Mehmetçiklerimiz güney sınırlarımızda önemli bir mücadele vermektedir. Bir asır önceki senaryo yeniden uygulanmak istenmektedir. Gözünü bizlerin kutsal topraklarına dikmiş olan bir avuç kendini bilmez sırtlan sürüsü yine hayaller peşinde koşmaktadır. Ama emin olsunlar ki 100 yıl önce 15-16 yaşındaki kahramanların yazdığı destanın bugün de yazılmasını engellemeye kimsenin gücü yetmez, yetmeyecektir.

Bu duygularla, Kırşehir Türk Ocağı Şubesi olarak İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u en kalbî hislerimle tekrar anıyor, onun şahsında bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum dedi. “Allah’ım bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri