“İndirim kartı adı altındaki kampanyalara dikkat”

Güncel 27 Ocak 2018 16:25
Videoyu Aç “İndirim kartı adı altındaki kampanyalara dikkat”
A
a

Kırşehir Bakkallar ve Bayiler Odası başkanı Murat Zobu, mağazalarda ve süper Marketlerde İndirim kartı adı altındaki kampanyalara dikkat etme hususunda uyarılarda bulunarak şunları söyledi; "Marketlerde yer alan gösterişli indirim kartlarına hemen kanmayın.

. Bazen çok daha uygun fiyata satın alınabilecek kaliteli markalar dururken satılmayan kalitesiz markalar indirim adı altında evinize sokuluyor. Bu konuda dikkatli olun!" dedi. Haftalık yapılan alışverişlerin daha ekonomik olduğuna dikkat çeken Zobu, "Günübirlik yaşamanın negatif tarafları olduğu gibi günübirlik alışveriş yapmanın da birçok dezavantajı bulunmaktadır. Eğer haftanın belirli bir gününde alışveriş yaparak haftalık ihtiyaçlar satın alınırsa çok daha ekonomik bir bütçe ile yola devam edilebilir. O hafta ihtiyaç olan her ne varsa belirlenen günde satın alınmalı, başka günlerde acil ihtiyaçlar haricinde markete girilmemelidir" şeklinde konuştu.
            Ürünleri satın alırken fiyat-gramaj karşılaştırması yapılması gerektiğine de değinen Başkan Zobu, "Satın alacak olduğunuz ürünü gramajına bakmadan kesinlikle market sepetine atmayın. Bazı ürünlerde düşük fiyat etiketi bulunmakla birlikte çok daha yüksek gramajdaki ürünler cüzi farklarla pahalı olabilir. Ancak gramaj noktasından hesaplandığında çok daha ucuza gelebilecek olan kaliteli markaların ürünlerini tercih edin. Böylece daha karlı çıkarsınız" diye konuştu. Müşterilerin marka konusunda çok da ısrarcı olmaması gerektiğini söyleyen Zobu, "Günümüzde birçok market kendi adını taşıyan birtakım temel tüketim ürünleri ile müşterilere hitap etmektedir. Ancak marka düşkünü olan birçok kişi bu ürünleri kalitesiz zannettiğinden dudak bükmektedir. Halbuki oldukça kaliteli olabilen bu ürünler gayet makul fiyatlara satılmaktadır. Aradaki tek fark fiyatı ucuzlatabilmek için marketler ambalaj, etiket ve benzeri unsurlardan tasarruf yaparak sadece ürünü ön plana çıkartmaktadır" dedi.  Zobu, aynı zamanda yeni marka ve ürünlere de şans verilmesi gerektiğine değinerek, "Birçok üründe marka değer taşıyan ve yüksek pazar sahibi olan firmalar yüksek fiyatlı etiketlerle satış yapmaktadırlar. Ancak sektöre yeni girip kaliteli bir şekilde hizmet sunmaya çalışan yeni firmalar pazarda yer tutmak için ürünlerini daha uygun fiyata satışa sunabilmektedirler. Bu sebeple bu ürünlere şans tanıyın ve mutlaka deneyin" açıklamasında bulundu.
ALIŞ VERİŞ ÖNCESİ LİSTE YAPIN
Alışveriş listesinin önemine de değinen Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Murat Zobu, "Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir alışveriş listesi yapın. Hatta mümkünse bu liste günlük olarak takip edilen bir uygulamaya dönüşsün. Buzdolabına veya panoya asılacak olan küçük bir kağıda ihtiyaçlar yazıldığında nokta atışı alışveriş yapma fırsatına erişebilirsiniz. Böylece yumurta almak için gittiğiniz marketten kamp çadırı alıp çıkmazsınız" diye konuştu. Fiyatları karşılaştırarak indirimleri takip eden müşterinin parasının cebinde kalacağına değinen Bayhan, "Her ürünün indirimli satılacağı belli bir periyot ve tarih marketlerde bulunmaktadır. Bu konuda zorlanıyorsanız birtakım akıllı telefon uygulamalarından istifade edebilirsiniz. Bu uygulamalar karşılaştırmalı olarak marketler arasındaki en ucuz ürünü size sunmaktadır" dedi. Müşterilerin alacağı ürünü seçerken düştüğü yanılgılardan birinin de ucuz-pahalı ürün kalitesindeki yanlış algı olduğuna dikkat çeken Başkan Zobu , "Marka gibi farklı bir takıntı da pahalı olan ürünlerin daha iyi olacağının zannedilmesidir. Tabii ki tamamen bir pazar politikası olan bu uygulamada ucuz olan ürünlere şans tanımamız gerekir" açıklamasında bulundu.
ARKA RAFLARDAN ÜRÜN ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Zobu, ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmenin hayati önemine vurgu yaparak, "Satın alacağınız ürünü mutlaka elinize alıp inceleyin ve son kullanma tarihine dikkat edin. Özellikle reyonların ön tarafında son kullanma tarihi tükenmeye yaklaşmış olan ürünler yer alırken, arkalarda daha yeni ve taze ürünler bulunmaktadır. Arka raflardan ürün almaktan çekinmeyin" diye konuştu. Son olarak marketlerde yapılan algı operasyonları konusunda da uyarıda Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Murat Zobu, "Alışveriş yaparak zorlu maratonu tamamlayıp kasaya geldiğinizde 5 liralık daha alışveriş yaparsanız diş macunu, şampuan, sabun ve benzeri gibi hediyeler sunuluyorsa durun ve bir düşünün. Sunulan hediyeye gerçekten ihtiyacınız var mı? Unutmayın ki marketler tamamen profesyonel kişiler tarafından donatılan ve insanların algılarına çok farklı mesajlar gönderen alışveriş mekânlarıdır. Marketlerin sizi kandırmasına sakın fırsat vermeyin" açıklamasında bulundu.
 
1000
icon
Ismet sevinc Karagullu 29 Ocak 2018 10:37

Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler ederiz Bereketli ,helal kazanclar.

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri