“Doktora Programına Öğrenci Alacağız

Güncel 2 Şubat 2018 16:22
Videoyu Aç “Doktora Programına Öğrenci Alacağız
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, doktora programına öğrenci alacaklarını bu durum için YÖK’ün şartlarını yerine getirdiklerini söyledi

Aşıkpaşa Gazetesi, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’ı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Aşıkpaşa Gazetesi Sahibi Hüsnü Arıöz, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Aşıkpaşa Gazetesi Köşe Yazarı ve Boztepe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Gürsel Seçilmiş, Haber Müdürü Semra Yılmaz yer aldı.
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Prof. Dr. Refik Balay Eğitim Bilimleri hakkında bilgi verdi. Eğitim Bilimlerinin Bağbaşı’na taşınacak olmasından dolayı şuan kullanılan yerin ne olarak kullanılacağına dair Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile istişarelerde bulunduğunu belirten Balay, şuan kullandığımız yer atıl bırakılmayacaktır. Öğrencilerimize yönelik yine çalışmalar yapılacaktır” dedi.
İnsana yatırımı her zaman önemsemekteyiz diyen Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, insan eylem üreten bir varlıktır. İnsanın eylemi ya sosyaldir ya teknolojiktir ya iktisadidir. Bu yüzden insan en baş sıraya konmalıdır. Son on yılda binlerce okul, derslik yapıldı, her yer de eğitim yaygınlaştı, her yer de okul, fakülte, var. Bugün Türkiye’de üniversite olmayan bir il kalmadı” diye konuştu.
“Kırşehir eğitimde bir marka şehirdir” ifadesini kullanan Balay, “Kırşehir’de TEOG’da ilk üç sırayı bırakmıyorsa YGS’de ilk üç sırayı bırakmıyorsa ve sürekli istikrarlı bir şekilde götürüyorsa bu durum tesadüf değildir, rast gele olan bir şey değildir. Yılların insanın Kırşehir’i ve Kırşehirliyi getirdiği nokta burasıdır. Bu aşamada baktığımızda Ahi Evran Üniversite’sinin olması, şehir ile bütünleşmesi ve özellikle öğretmen yetiştirmesi açısından Eğitim Fakültesi’nin var olması ve Eğitim Fakültesi’nin burada bütün programlarıyla Sınıf Öğretmenliğinden, Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Rehberlik Psikolojik Danışmanlık, Bilgisayar Öğretmenliği, Özel Öğretim Bölümünü bile açtık, henüz öğrenci almadık ama kadromuzu tamamlayınca bu bölümünden öğrencisini alacağız. Yani Görme engelli, İşitme engelli, Zihinsel engelli, Üstün Yetenekli öğrencilerini alacağız. Bölüm yoktu bölümü kurduk. Bu bölüm için bir elemanımızı aldık şuan iki kişi daha arıyoruz. Doktorasını bitirmiş Öğretim Elemanı alacağız. Eğitim Fakültesi burada olduğu için konuşabiliriz olmasaydı konuşamazdık bütün bunları” dedi.
Bu bölümlerimizde hemen hemen hepsinde Yüksek Lisans var diyen Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay: “Bazı bölümlerimizde doktora açma seviyesine doğru geldik. Fen eğitiminde, eğitim programı öğretiminde doktora açma durumuna geldik. Şuanda doktorada öğrencimiz var. Son bir iki yıl içerisinde gerçekleşen faaliyetlerdir. Bütün bunların hepsi burada ki eğitimin canlılığıdır” diye konuştu.
Balay: “1961 yılında kurulmuş bir fakültedir burası, istihdam etmiş, bir sürü öğretmen yetiştirmiştir, burada insanların çıktığını görmek bizi mutlu ediyor. İşimizi daha çok önemsiyoruz, yeni bölüm açmaya çalışıyoruz. Yeni hocalar bulmaya çalışıyoruz, zayıf bölümlerimizi kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Eğitim Fakültemizi ismine layık bir anlamda taşımaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Balay: “Milli Eğitim Müdürlüğü ile iç içeyiz. Sürekli istişarelerde bulunuyoruz. Fakültemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında neler yapabiliriz diye baktığımızda eğitim seminerleri yapma konusunu ele aldık, Milli Eğitim Şurası yapmayı konuşuyoruz ve bu zamanın üzerinde duruyoruz. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü birinci paylaşımımızdır. Eğitim Fakültesi Kırşehir’de ki öğretmenlerin yetişmesi, bilgi ve becerilerini gelişmesi hakkında bizim hocalarımızın da büyük bir desteği olacak. Şuralar yapmayı hedefliyoruz ve bunu geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Kırşehir birinci Milli Eğitim Şurası, ikinci Milli Eğitim Şurası, üçüncü Milli Eğitim Şurası diye devam edeceğiz ve bu geleneksel hale getireceğiz.”
Eğitim Fakültesi yeni binasının kaba inşaatının tamamlandığını bildiren Balay: “Binamızın iç kısmında işlemleri yapılıyor. Dönem sonuna yani Finalleri bütünleme sınavlarını yaptıktan sonra taşınacağız, gelecek eğitim öğretim yılında yeni binamızda başlayacağız” dedi. Balay: “Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile istişarelerde bulunuyoruz. Burayı Meslek Yüksek Okullarına yönelik Okullar Kampı olarak değerlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Balay: “Eğitim Fakültesi 1961 yılında kuruldu. 57 yıllık bir fakülte Gazi Üniversitesine bağlıymış sonra Ahi Evran Üniversitesi oldu. Burada lisans, yüksek lisans, formasyon öğrencisi derken toplamda 3 bin 500 öğrenciye eğitim öğretim veriyor. Burada Temel Eğitim adı altında iki bölüm var. Sınıf Öğretmenliği ve Okul öncesidir. Bu iki bölüm en çok tercih edilen bölümdür. Sınıf öğretmenliğinde 90 öğrencimiz var. Türkçe ve Sosyal Bölüm var. PDR bölümü ise en yüksek puanla öğrenci alan bölümümüzdür. PDR hem gündüz hm gece eğitim yapılıyor ve gündüzlü ve geceli eğitim verilen bu bölümümüz var. Burada gündüz 70 ikinci öğretimde 70 toplam 140 öğrencimiz var. Matematik- Fen bölümümüz var. Matematik bölümümüz full dolu ama fen bölümümüz YÖK 240 sınırı koyunca fen bilgisinde 80 olan öğrenci kontenjanımız 15’e düştü yerleşme bakımından. Bilgisayar Öğretim Teknolojilerinde 40 öğrenciden 1’e düştü. Bu durumda Türkiye’nin her yerinde olan bir sorun. 240 bin barajı Türkiye’nin her yerinde uygulandı ve düşüş yaşandı.
Eğitim Bilimleri Bölümümüz var. Eğitim Bilimleri bölümümüz bütün bölümlerimize öğretmenlik meslek derslerini veren bir bölümdür. Eğitim Yönetimi, Eğitim Programları, Ölçme, Değerlendirme var. İlk defa bu yıl eğitim bölümleri dâhilinde doktora açtık ve öğrenci aldık. Doktorasını yapan 5 öğrencimiz var. Bölge üniversiteleri içerisinde Kayseri, Nevşehir, Kırıkkale, Aksaray içerisinde sadece burada eğitim bölümleri doktorası var. Ankara dışında sadece bizim var. Eğitim Bilimleri Bölümü Ankara’yı saymazsak bölge içerisinde en güçlü bir noktadır. Eğitim Yönetiminde de profesör olan hocalarımız oldu. Dolayısıyla Eğitim Yönetiminde de biz şuanda doktora bölümü açmak için dosyamızı hazırladık, toplantımızı yaptık. YÖK’e gönderim aşamasına geldik. YÖK’ün onayından geçerse biz eğitim programından sonra eğitim yönetiminde bir doktora programına öğrenci alacağız. Bu bölge içerisinde Ankara hariç sadece bizde olacak. Bu durum çok önemli bizim için. Eğitim Bilimleri kadromuzun güçlü olduğunu gösteriyor. Yeterli Profesörünüz, Doçentiniz olmadığı zaman YÖK bunu kabul etmiyor, çünkü sistemden görüyor bu durum. YÖK bunu kabul edecektir. Biz bu şartları sağladık.
Toplamda 100 civarında öğretim elemanımız var. 15 yakın idari personeller toplamda 115 civarında akademik ve idari personelle 3500 ‘e yakın öğrenciye bir eğitim vermeye çalışıyoruz” dedi. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.(HABER:SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri