“Afete Hazır Türkiye Projesi”

Güncel 13 Ekim 2017 14:17
Videoyu Aç “Afete Hazır Türkiye Projesi”
A
a

Kırşehir Afet ve Acil Durum İl Müdürü Metin Alpaslan 13 Ekim Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü münasebetiyle basın açıklamasında bulundu.

Alpaslan yaptığı açıklamada; "Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü “nün risk azaltma ve risk farkındalığı küresel kültürünü destekleme yöntemi olarak, afet önleme, zarar azaltma ve hazırlığı içerdiğini, ilk kez 1989 yılında BM Genel Kurulunun çağrısıyla bu özel günün başlatıldığını, 2009'dan bu yana da her yılın 13 Ekim'inin "Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü" tayin edildiğini dile getirdi.
14-18 Mart 2015 tarihinde Japonya’nın Sendai kentinde düzenlenen BM Afet Risklerinin Azaltılması 3. Dünya Konferansı’nda Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi kabul edilmiş olup, bu çerçeve ile 2015 yılından itibaren başlamak üzere 15 yıllık bir plan ile bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve ülkelerin afet nedeniyle ekonomik, fiziksel, sosyal, kültürel ve çevresel varlık kayıplarının önemli ölçüde azaltılması hedeflenmektedir.
Sendai Çerçevesinde bulunan 7 hedefin her yıl bir hedefi gerçekleştirmek şeklinde kampanya haline getirildiğini belirten Alpaslan, bu yılın hedefinin ise "2030 yılına kadar küresel olarak afetlerden etkilenmiş insan sayısını önemli ölçüde azaltmak, 2005-2015 yılına kıyasla 2020-2030 yılında her 100 bin kişide ortalama küresel rakamı azaltmayı" hedeflediğini kaydetti.
Bu yılın amacı; koruma, önleme ve afetlerden etkilenmiş insan sayısını azaltmak, özellikle ölüm riskinin, yaralanmanın, hastalıkların, yaşam kaybının, yer değiştirmenin (afet kaynaklı göç) ve afet olaylarından sonra temel hizmetlere erişimin eksikliğinin artması(büyümesi), kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlıların dâhil edilmesidir. Tüm bunlar göz önüne alınarak afetlerden etkilenme ve yer değiştirme oranını önemli ölçüde azaltarak  "Evim Güvenli Evim” sloganı esas alınmıştır.
                                                                                                              
Bu bağlamda güvenli yaşam kültürünü oluşturmak büyük önem arz eder.
Güvenli yaşam, her türlü tehlikeye karşı bilgili ve hazırlıklı olmakla mümkündür. Bunun için;
a) Çevremizde oluşabilecek afet riskleri hakkında bilgi sahibi olmalı,
b) Yeni yerleşim alanlarını afet riski taşıyan bölgeler dışına kurmalı,
c) Tehlike kaynaklarına yakın bir yerde yaşıyorsak, binamızın bu duruma uygun güvenlik seviyesinde inşa edildiğinden emin olmalı,
d) Afet ve acil durumlara karşı bir “Aile Afet Planı” hazırlamalı,
e) Tüm aile bireylerimizin afet ve acil durumlardaki temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir “Afet ve Acil Durum Çantası” hazırlamalı,
f) “Zorunlu Deprem Sigortası” ve gerekli diğer sigortaları yaptırmalı,
g) Tüm aile üyeleri acil durum telefon numaralarını ve bu numaraların nasıl aranması gerektiğini bildiğinden emin olmalı,
h) Afete hazırlık eğitimlerinin yanı sıra tamamlayıcı bilgileri içeren ilkyardım, yangın ve tahliye gibi eğitimleri almalı,
ı) Afet ve acil durumlar sırasındaki doğru davranış şekillerini öğrenmeli ve çocuklarımıza da öğretmeliyiz.
Kırşehir AFAD olarak bizler de afet risklerinin önlenmesi, mevcut risklerin azaltılması ve afetler karşı dirençliliğin artırılması hedefi doğrultusunda; Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) gibi projeleri de ilimiz düzeyinde geliştirerek uyguluyoruz. Afete dirençli toplum oluşturmasında bilinçlenmenin de önemine vurgu yaparak “Afete Hazır Türkiye Projesi” kapsamında eğitim ve tatbikatlarımıza devam etmekteyiz" dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri